BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yılı Coşkuyla Kutlandı.

 

   Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

  Günün anlam ve önemini belirten konuşma 2. Jandarma Tugay Komutanlığı’nda görevli üsteğmen Emre Çelebi tarafından yapıldı. Çelebi, konuşmasında özetle “dünyanın en kuvvetli ordularının 100 yıl önce bugün Çanakkale toprakları içinde kahraman Türk askerlerinin iman dolu göğsüne çarparak, bütün ümitleriyle beraber Türk sularına gömüldüğünü” belirtti.

   Bilecik Şehit Aileleri ve Gazileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Hayati Durak ise törende yaptığı konuşmada, “18 Mart Şehitler Günü’nü anmak için buradayız. Nedir bu 18 Mart? Çanakkale Zaferi’nin öncülüğünde, vatanı, milleti bayrağı dini için yapılan savalarda hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi anma günüdür.

Vatan için, bayrağı için, milleti için, dini için gözünü kırpmadan canını seve seve vererek şehitlik mertebesine ulaşan ecdadımızı, Çanakkale Savaşı’nda büyük kahramanlıklar gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

   Anadolu Lisesi öğrencileri "Çanakkale şehitlerine ve bir yolcuya" adlı şiirlerin okuması ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı bando takımının günün anlam ve önemine belirten türküleri seslendirmesinin ardından Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, MHP Bilecik Milletvekili Bahattin ŞEKER, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer KOÇ, Belediye Başkan Vekili Nihat CAN, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil YAŞAR, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi ÖZCAN, Baro Başkanı Halime AYNUR, İl Jandarma Komutanı Albay Alper SIR, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber BEKTAŞ, şehit aileleri, gaziler ve askeri erkan, şehitliği ziyaret etti.

   Etkinlikler, Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Salonu´nda, Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

Törende konuşan Okul Müdürü Remzi Düven, “Tarihlerinde büyük ve harika zaferleri bulunmayan milletler hayali destanlar icat eder onunla milli gurur noksanını telafiye çalışırlar. Türk tarihi ise milletimizin kazandığı eşsiz zaferlerle doludur. Fakat yüzüncü yıldönümünü kutladığımız Çanakkale zaferinin bu zaferler içerisinde müstesna bir yeri vardır. Çanakkale 6 asır 3 kıtaya hükmeden şanlı Osmanlının son zaferi ve istiklal harbinin habercisidir. Çanakkale destanı kopmak üzere olan kolunu bir tarafa fırlatıp tekrar düşman üzerine saldıran Edincikli Mehmetlerin, bir denizaltı top mermisine teleskopundan bakıp içindekileri tek başına esir alan Orhaniyeli Saffet onbaşıların 276 kilo mermiyi kucaklayıp topa yerleştiren Edremitli koca seyitler ve daha nice kahramanlarla doludur. 1. Dünya savaşının seyri ve sonuçları üzerinde hiçbir cephe Çanakkale cephesi kadar etkili olmamıştır. İtilaf devletleri bu cephede kolay bir zafer kazanıp önemli kazançlar elde edeceklerini umuyorlardı. İtilaf devletleri 19 Şubat 1915’ten itibaren Çanakkale boğazının iki tarafındaki Türk tabyalarının bombardımana başladılar. 18 Mart’a kadar bu korkunç bombardıman devam etti. Nihayet haçlının son birleşik arması 3 filo halinde Çanakkale boğazını geçmek için harekete geçti. Daha önce boğazda mayın taraması yaparak temiz raporu veren Binbaşı Brody müttefik orduyu rahatlatmıştı. 18 Mart 1915 sabahı itilaf devletleri donanması akıbetlerinden habersiz Çanakkale boğazına girdi ve Türk bataryalarına gülleler yağdırmaya başladı. Fakat gafiller bilmiyorlardı. Yüzbaşı hakkı bey 17 mart gecesi sular altında elde bulunan son 26 mayını Nusret’e yükleyip büyük bir itina ile tarihe yön verecek şekilde denize dökmüştü. Ne yazık ki mayın dökme işi bittikten sonra düşman gemilerinin projektörlerine yakalanmaktan son anda kurtulup oradan ayrılırken bu büyük heyecana kalbi dayanamayınca yüzbaşı hakkı bey oracıkta şehit olmuştu. Mayınları bulamadığı için savaştan sonra divanı harpte yargılanıp vatana ihanet suçundan idam edilen binbaşı brody ihtimal ki hakkı beyin diyetini ödemiştir. Saat 10 sıralarında düşman gemileri kendilerinden emin ilerlerken boğazdan 5 çayını içmeyi and etmişlerken mayınlar birer birer patlamaya başlıyor ve koca zırhlılar ardı ardına batıyordu. Ayrıca Türk toplusunun isabetli atışları sonucunda akşam olduğunda itilaf devletlerinin 7 zırhlısı boğazın derin sularına gömülüyordu. Böylece savaşın birinci perdesi deniz savaşları Türk askerinin büyük zaferiyle nihayetleniyordu. Çanakkale boğazının sahillerine adım atılacak her karış toprak Mehmetçiğin kanıyla sulanmış onun etinden kemiğinden bir parçanın mezarı olmuştur. Orayı ziyaret eden milli benliğini yitirmemiş Türk evlatları bir vatanın nefes alışını duyacaklardır.

Müttefiklerin bu başarısızlığı dünyada büyük yankı uyandırdı. Olay müttefiklerin ittifakına bir darbe idi. Bu sonuç tarafsız devletler ve bütün İslam aleminde derin politik etkiler yapabilirdi. Bu sebepten müttefikler sonuna kadar sürdürmeye karar verdiler. İtilaf devletleri sömürgelerinden topladığı tüm mezheplere ait ordularıyla Nisan 1915’te Gelibolu’ya asker çıkarttılar. Asrın korkak ordularının en şiddetli saldırdığı mermilerin havada çarpıştığı tarihin kaydettiği en büyük insan kıyımının yaşandığı kara savaşları yapıldı. Gelibolu yarımadasında Türk askeri büyük kahramanlıklar göstererek düşmanı bir kez daha mağlup etti. İtilaf devletleri Çanakkale savaşından 250 bin asker kaybetti. Allah ve peygamber aşkıyla vatan sevgisiyle gözünü kırpmadan korkusuzca savaşan Mehmetçik Çanakkale savaşların 253 bin şehit verdi. Türkün ölümsüz zaferini kanlarıyla tarihe yazan kahraman şehitlerimiz daima hatırlamak ebediyen o kahramanlara şükran borcumuzu unutmamak ve gelecek nesillere anlatmak elzemdir. Tarihimize milli manevi değerlerimize sahip çıkalım.” ifadelerini kullandı.

   Törende konuşma yapan İl Müftüsü Necati Akkuş ise, “Bundan tam 100 yıl önce Çanakkale’de bütün dünyaya karşı “Çanakkale geçilmez” diye bir destan yazıldı. Tarihte emsali az görülen bir zaferle düşman orduları bozguna uğratıldı. Allah yolunda, din, iman, millet, vatan, bayrak, hak, adalet, erdem, fazilet ve mukaddesât uğrunda Mehmetçiklerimiz kahramanca savaştılar. İ’lâ-yı kelimetullah için mücadele ettiler. Din-i Mübin-i İslâm için kanlarını ve canlarını feda ettiler. Şehadet şerbetini içtiler. En yüce mertebeye eriştiler. Tevhidi savundular. İslâm’ın izzet ve şerefini korudular. Müslümanların haysiyet ve onuruna halel getirmediler. Mabetlerimize namahrem eli değdirtmediler. Şehadetleri dinimizin temeli olan ezanlarımızı susturmadılar. Fakirlik, yokluk ve imkânsızlıklar içerisinde çarpıştılar, fakat hiçbir zaman geri çekilmediler. İman dolu göğüslerini siper ettiler, imanlarıyla, cesaretleriyle, fedakârlıklarıyla, Allah’ın inayet ve yardımıyla büyük bir zafer kazandılar. Çağdaş dünyaya da savaş ahlakını ve savaş hukukunu öğrettiler. Yeri geldiğinde yaralı düşman askerlerini sırtlarında taşıdılar, onlara mataralarından su içirdiler. Savaş ortamında bile insanlığın ölmediğini bütün dünyaya gösterdiler.

   Gelin, hep birlikte Çanakkale’de omuz omuza çarpışan kardeşlerimizin şuurunu yüreklerimizde hissederek, geçmişte olduğu gibi gelecekte de birlikte olmayı dileyerek, Rabbimize bize yüce kitabımız Kuran-ı kerimde öğrettiği şu dua ile yalvaralım:

“Rabbimiz! Günahlarımızı ve işimizdeki taşkınlıklarımızı afvü mağfiret eyle! Ayaklarımızı yolunda sabit kıl! Kâfirler güruhuna karşı da bize yardım eyle!” Amin!” diyerek tüm davetlileri Şehitlerimizin Aziz Ruhları için Fatiha okumaya davet etti.

 

Etkinlik Merkez Anadolu Lisesinin hazırlayarak sunduğu ve ayakta alkışlanan Çanakkale oratoryosu ve okul korosunun Çanakkale türkülerini seslendirmesiyle sona erdi.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.