BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yılı Coşkuyla Kutlandı.

18 Mart Çanakkale Zaferinin 101. Yılı Coşkuyla Kutlandı.

18-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-201618-03-2016

 

   Bilecik´te, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 101. yılı dolayısıyla törenler yapıldı.

   Cumhuriyet Meydanı´nda, Atatürk Anıtı´na Vali Ahmet Hamdi NAYİR, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer KOÇ ve Belediye Başkanı Selim YAĞCI ile Şehit ve Gazileri Derneği Başkanı Hayati DURAK´ın çelenk bırakmasının ardından, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

2´nci Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında görevli üsteğmen Ali İMDİ, burada yaptığı konuşmada, gurur ve minnetle kutlanan bugünün, dünyanın en kuvvetli ordularının 101 yıl önce Çanakkale toprakları içinde kahraman Türk askerlerinin iman dolu göğsüne çarparak, bütün ümitleriyle beraber Türk sularına gömüldüğü gün olduğunu söyledi. 

   Tarih boyunca Türk milleti ile her türlü zaman, mekân ve şartlarda sinsice uğraşan dâhili ve harici düşmanların olduğunu ve Türk milletinin her seferinde düşmanları alt etmeyi başardığını ifade eden Üsteğmen İMDİ, "Vatanımıza ve istiklalimize kasteden hain düşmanlara karşı yurdumuzun her karış toprağını aziz kanlarıyla sulayarak şehit ve gazi olan dedelerimiz, babalarımız, analarımız, kardeş ve evlatlarımız olduğu için onurlu ve gururluyuz. Onlar sayesinde bu vatan toprakları üzerinde özgürce yaşıyoruz" dedi.

Dernek Başkanı Hayati DURAK’da 18 Mart; Çanakkale´nin geçilemeyeceğinin, Türk milletinin esir edilemeyeceğinin, Anadolu´nun dış güçlerin hain emelleri doğrultusunda parçalanamayacağının tüm dünyaya haykırdığı gün olduğunu belirtti.

                Öğrenciler tarafından şiirler okunmasının ardından Vali NAYİR, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil ELDEMİR, Tuğgeneral Halis Zafer KOÇ, Belediye Başkanı Selim YAĞCI, Cumhuriyet Başsavcısı Bekir ŞAHİNER, daire müdürleri, şehit yakınları ve gaziler, şehitliğe ziyarette bulundu. 

        2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı askerleri tarafından yapılan saygı atışının ardından dua okundu, daha sonra Vali NAYİR, şehitlik defterini imzaladı. 

   Vali NAYİR, anı defterine şunları yazdı:

   "Aziz şehitlerimiz, dün Çanakkale´de Kurtuluş Savaşının birçok cephesinde, Kore´de, Kıbrıs´ta düşmana karşı verdiğimiz kahramanca mücadele, bugün de birlik beraberliğimizi bozmaya çalışan terör örgütüne karşı aynı cesaret ve fedakarlıkla verilmektedir. Kadirşinas milletimiz, sizlere minnetini ve şükran duygularını ebediyen hissederek, hatıralarınızı yaşatacaktır. Ruhlarınız şad olsun" ifadelerini yazdı.

               Tören, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi Salonu´nda İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programla devam etti.

                Okul Müdürü Ahmet SELÖZ, yaptığı konuşmada, "Çanakkale zaferi, milletimiz için bir varlık ve yokluk savaşı, imkânsızın başarıldığı; Kurtuluş savaşına giden yolda çok önemli bir kilometre taşı, tarihte eşine az rastlanan kahramanlık destanlarından biridir. Çanakkale ruhu, hakla batılın, insanlıkla vahşetin, adaletle zulmün, zorbalıkla merhametin, nefretle sevginin, kibirle tevazunun, İslam´la küfrün ve Mehmet Akif´in benzetmesiyle haç ile hilalin savaşıydı. Çanakkale, destan olmanın yanı sıra istikbalimiz için de bir yol haritası olmalıdır. Birçok açıdan incelenmesi gereken Çanakkale Zaferi, nesilden nesile aktarılmalı; istiklal uğruna verilen mücadele unutturulmamalıdır. Aydınlık dimağı, pırıl pırıl bakış ve ilgileriyle yeni nesiller, bu ruh ve duyguyu ilham kaynağı bilmeli, tarihi şuurla hep yaşanır kılmalıdır."

 

        Öğrenciler tarafından hazırlanan "Gelibolu´nun iki yakası" adlı oratoryo gösterisi sırasında katılımcılar duygulu anlar yaşadı. Tören, "Destanlaşan Çanakkale" konulu kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere Vali NAYİR´in ödülleri vermesiyle sona erdi. 

(Kaynak: www.bilecik.gov.tr)

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.