BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Başladı.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Başladı.

İlimiz genelindeki; 180 okulda 2608 öğretmenimiz ve 36088 öğrencimizle birlikte 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılına başlamanın heyecanını yaşıyoruz.

Valilik tören alanında yapılan çelenk sunmanın ardından, öğrencilerden oluşan Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mehter Takımı eşliğinde bu yıl 1.sınıfa başlayan öğrencilerimiz, velileri, öğretmenlerimiz ve protokol üyeleri Kozabirlik İlkokuluna kadar yürüdüler. Okul girişinde yapılan dua ile yeni eğitim öğretim yılının hayırlı uğurlu olması, öğrencilerimizin ailelerine ve ülkemize faydalı bireyler olmaları temennisinde bulunuldu. Dua sonrası mehter takımı minik bir konser verdi ve ardından açılış için saygı duruşu ve İstiklâl Marşı okundu.

Okul Müdürü Mustafa CANDAN açılış konuşmasında eğitim yılının okuma ve yazma ile başladığını belirterek, "Birkaç harf ve rakamı bir araya getirip, "Ali topu tut" diyebilmenin sevinci yaşanır ilk okuma bayramlarında. Yaşanan sevinç sadece okuma yazma sevinci değildir elbet. Öğrenmenin, başarılı olmanın ve kazanmanın sevincidir yaşanan. Okulun merdivenlerinde atılan ilk adımla başlar. Kazanılacak çok şey vardır 4 yılda. Endişeli gözlerle, kimi annesinin kimi babasının elinden tutup girerken okul bahçesine, çok vakit almaz alışmak arkadaşlıklara, ana baba şefkati dolu öğretmenlere. Bayrağın altında söylenen ilk İstiklal Marşı kazınır kalplere. İlköğretim insan hayatının en önemli aşamasıdır. Bu aşamada Kozabirlik İlköğretim ailesi olarak çocuklarımız insan olma gereğini yerine getiren, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, ülkesine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren yurttaşlar yetiştirmek öncelikli amacımızdır. Değerli konuklar, bu duygu ve düşüncelerle 2017-2018 eğitim-öğretim yılının sizlere sağlık ve mutluluk getirmesi, vatanımıza ve milletimize hayırlı olması dileğiyle hepinize saygı ve sevgilerimi sunarım" dedi.

Ardından kürsüye gelen İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ;

·Bir yıl sonrasıysa düşündüğün tohum ek,

·Ağaç dik on yıl sonrasıysa tasarladığın,

·Ama düşünüyorsan yüz yıl ötesini, halkı eğit o zaman,

·Bir kez tohum ekersen bir kez ürün alırsın,

·Bir kez ağaç dikersen on kez ürün alırsın,

·Yüz kez ürün alırsın eğitirsen toplumu diyerek eğitimin önemini vurgulayan dizelerin ardından konuşmasının devamında; "Her eğitim-öğretim yılının başında okula başladığım ilk günler gelir aklıma. Okul bahçesine meraklı ve ürkek ilk adım atışımı, annemin elimden sıkı sıkıya tutuşu ve bilinmez bir heyecan ve tedirginlikle. Ta ki gülen yüzü, sıcacık ses tonuyla sıcacık avuçlarıyla minicik ellerimi tutup sınıfa götüren öğretmenimi tanıyıncaya kadar. Öğretmenimi tanıdıktan sonra bütün ürkekliğim, bütün tedirginliğim kaybolmuştu sanki. İşte okulun her ilk açılışında o anki ilk tazeliğiyle o heyecanı yaşamaktayım. Aradan yıllar geçti, şimdi yine okul bahçesinde aynı heyecanı ve tedirginliği hissediyorum. Bunu anımsayarak okulumuza yeni başlayan okul öncesi ve 1´inci sınıf öğrencilerimizin neler hissettiğini, durumlarının neler olduğunu hissedebiliyorum. Küçücük ellerine kocaman yüreklerini sığdırarak geldiler okullarımıza. Günlerdir boş kalan okullarımızın bahçesi tazelik ve zindelikle doldu. İlköğretim haftasıyla can bulan okullarımız neşelendi ve bayram yerine döndü. Bu güzel günün ardından eğitim camiası olarak bize ve öğrencilerimize büyük sorumluluklar düşmekte. İlköğretim meşalesi demek, Mustafa Kemal Atatürk´ün dediği gibi; ´Vatan, millet ve bayrak sevgisi demek.´ İlköğretim meselesi bir millet için bağımsızlık ve var olma meselesidir. Bu bilinçle ve bu sevgiyle eğitim- öğretim yılının başarıyı da beraberinde getireceğine inancımız sonsuzdur. İlköğretim okumanın, anlamanın, görmenin, görmeyi anlamlandırmanın, düşünmenin kültürün temellerinin atıldığı yerdir. Atatürk´ün dediği gibi; ´Türkiye Cumhuriyeti´nin temelidir.´ İlköğretim haftası geleceğin güvencesi, barış dünyasının çiçekleri ve hepimizin onuru olan öğrencilerin sevinç ve onur günüdür. Medeniyet meşalesinin yakıldığı gündür. Sözün özü her başlangıç yeni bir umuttur. Her umut yeni girişimleri, yeni beklentileri ve beraberinde yeni bir canlılığı da birlikte getirir. Parolamız ‘ileri daima ileridir’. Eğitimde, bilimde, sanatta, sporda hep en ileride olacağız. Bunu hep birlikte başaracağımıza tüm içtenliğimle inanıyorum. Yeni bilgilere, yeni dostluklara, güzel günlere ve mutlu yarınlara kavuşmamız dileğiyle, İlköğretim Haftamızı en kalbi duygularımla kutluyor, yeni eğitim öğretim yılımızın ilimiz ve ülkemiz için başarılı ve hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

           Milli Eğitim Müdürümüzün ardından konuşmasını yapan Bilecik Valimiz Tahir Büyükakın 2017-2018 eğitim öğretim yılının huzur içinde ve mutluluk içinde başarılı bir şekilde devam etmesini diledi. Büyükakın konuşmasının devamında ise, "Kurtuluş Savaşı yılları bitmiştir. Mustafa Kemal Atatürk yeni bir Türkiye´yi kuruyordur ve söylediği ilk şey; ´Asıl savaşımız, asıl kurtuluş cehaletten kurtuluştur.´ Bizim eğitimle olan, öğretimle olan mevzumuz aslında bir kurtuluş mevzusudur. Çünkü bir ülkeyi kalkındırmak, güçlendirmek ve güçlü bir ülke yapmak istiyorsak yapmamız gereken en birinci şey, o ülkeyi bağımsız kafalara sahip, gerçekten iyi bir eğitim almış, dünya standartlarında eğitim görmüş insanlar yetiştirmektir. İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak okumuşluk kapasitemiz, okuryazarlık oranımız dünyanın ilk sıralarında gelmesi lazım. Bu nedenle bizler elimizden gelen her şeyi yaparak çocuklarımızın daha iyi koşullarda eğitim almaları için onları geleceğe hazırlamaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki süreçte de her yıl bir adım daha yukarı giderek, her zaman daha yükselerek çocuklarımızın çok daha kaliteli eğitim almasını sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

            Tören; öğrencilerin şiirler okuması, keman dinletisi ve 4.sınıf öğrencilerinin 1.sınıf öğrencilerine "hoş geldin çiçeği" vermelerinin ardından sınıflara geçilmesiyle son buldu.

 

 

18-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-201718-09-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.