BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 96.Yılı Coşkuyla Kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 96.Yılı Coşkuyla Kutlandı.

23-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-201623-04-2016

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 96.yıl kutlamaları Valilik Tören alanında yapıldı.

  Kutlamalara, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI, Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer KOÇ, Cumhuriyet Başsavcı Bekir ŞAHİNER, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim TAŞ, kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

   Kutlamalar İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK ve beraberindeki iki öğretmenimiz tarafından Atatürk büstüne İl Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulması ile başladı. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşımız okundu.

   Kutlamalar İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK´ın konuşması ile devam etti. ALTINKAYNAK konuşmasında;

  "Bugün, milli birlik ve beraberlik duygularıyla coşan ve güçlenen milli iradenin temsil edildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşu ile milli, çağdaş, demokratik ve egemen yeni Türk Devleti´nin doğuşunun 96.yıldönümüdür. Bugün, engin bir şevk ve heyecanla kutlamanın onur ve mutluluğu içindeyiz.       

     23 Nisan, Türk milletinin her türlü baskı, zulüm ve işgale karşı, Büyük Önderimiz Atatürk´ün liderliğinde milli egemenliğimizi hâkim kıldığı gündür. Milli varlığımızı yüceltme azim, karar ve heyecanını yüreğimizde duyduğumuz gündür.

       Kıymetli Bilecikliler,

       Bugün Türk tarihindeki en önemli günlerden biridir. Cumhuriyete giden yolda, Amasya Genelgesi´nde "Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır."ifadesi ile ilk defa millet egemenliğinden söz edilmiş; Erzurum Kongresi´nde, "Kuva-ı Milliyeyi amil, irade-i milliyeyi hâkim kılmak yani milletin gücünü etkin ve milletin iradesini egemen kılmak esastır." kararı ile milletin egemenliğinden açıkça ve kesin bir dille söz edilmiş, Sivas Kongresi´nde Temsil Heyeti oluşturulmuştur, bu heyet 27 Aralık 1919´da Ankara´ya taşınmıştır. Artık milli mücadelemizi merkezi Ankara´dır. 23 Nisan 1920´de de Ankara´da TBMM açılarak yeni Türk devletinin en sağlam temelleri atılmıştır.

        Türk milletinin büyük bir inanç ve kesin bir azimle kurduğu yeni Türk devletinin dayandığı iki temel ilkeden biri "Tam Bağımsızlık" diğeri "Kayıtsız Şartsız Egemenliktir."

         Ulu Önder Atatürk´ün dediği gibi "Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu, milli egemenliktir." Egemenlik hiçbir anlam, hiçbir şekil ve hiçbir yönde ortaklık kabul etmez- O, tam anlamıyla ve bilinçli, milli uzlaşma gerektiren demokratik otorite birliğindir.   

        Sevgili Öğretmen Arkadaşlarım;

          Biliyoruz ki, bugün milletlerarası ilişkilerde, egemenlik ve güçlü kavramı, bilgiyi kullanma yeteneğine sahip olanlar ve yeteneklerini geliştirenler tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu itibarıyla geleceğimizi bilgili, toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilecek girişken, küresel düşünüp, yerel hareket edebilen tarzda yetiştirme sorumluluğu üzerinizdedir. Sizin bunu gerçekleştirebileceğinizden eminim. Yapmakta olduğunuz bu kutsal görev, her türlü takdirin üzerindedir.

        Sevgili Çocuklar;

        Tarihte eşsiz bir saygı ve şeref mevkiine sahip olan milletimizin, egemenlik hakkını, kayıtsız şartsız eline aldığı bugün, aynı zamanda  demokrasimizin de en önemli adımını atılmıştır.

        Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda ve okullarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanarak milli birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir. 

        Büyük Önder Atatürk´ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. O, çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, milli bayramımız olan 23 Nisanları Çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk devletinin devamını emanet edeceğimiz yeni neslin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Bu duygularla, çocuklarımızın ve tüm milletimizin 23 Nisan bayramını kutluyor, hepinizi saygı ve sevgilerimi sunuyorum. " dedi.

      Şenlik havasında geçen kutlama programı; Edebali Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan şiirlerin okunması, yumurta taşıma yarışı, sandalye kapma oyunu, halk oyunları gösterisi ve ana sınıfı öğrencilerinin müzikli gösterisinin ardından protokol üyelerinin yarışmaya katılan öğrencilerimize hediyeler vermesi ile son buldu.

  Kutlama programının sonunda, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Halk Sağlığı Müdürlüğü işbirliği ile "Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı" çerçevesinde "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının organizyonuyla 120 öğrencimize bisiklet dağıtımı töreni gerçekleştirildi.

 

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.