BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.3 Aralık Dünya Engelliler Günü Coşkuyla Kutlandı.

 

      3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle, Bilecik Özel Eğitim Okulları öğrencileri tarafından düzenlenen engelli öğrencilerin gösterilerinin sunulduğu program Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi Konferans ve Toplantı Salonunda düzenlendi. Programa Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY, Belediye Başkan Yardımcısı Kadri ŞENTÜRK, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammet AKGÜL, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, öğretmenler ve öğrenci aileleri katıldı

       Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Vali Yardımcısı Mustafa Güney yaptı. Güney amaçlarının engellilere hizmet etmek olduğunu belirterek şunları söyledi:

     “En önemlisi eğitim. Yaklaşık 700 engelli çocuğumuz okullarımızda, kaynaştırma sınıflarda ve özel sınıflarda eğitim görüyor. Bana göre birinci hedef tüm engellilerin mutlaka eğitim alması. Asıl hedefimiz bu. Ondan sonra da onların iş hayatına, sosyal hayata katacak tedbirleri almak. Bunun için gereken en önemli şey erişebilirlik. Ülke olarak en büyük eksikliğimiz de bu. Yollar, caddeler, Belediyenin görev alanına giren yerlerde erişilebilirlik sorunu yaşıyoruz. Onun için de kanun çıkarıldı ama maalesef uygulayamadık ama bunlar sizin hakkınız. Devlet bu görevleri yapmak zorunda. Sizler de bizi bu konuda zorlayınız”

    “Kültür olarak da bizim bu işi yapmamız gerekiyor”

     Vali Yardımcısı Güney yeni bir karar aldıklarını ifade ederek ayda bir kez engellilere hizmet veren tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları, engelli dernekleri ve engelli bireyleri bir araya getirip sorunları dinleyeceklerini söyledi. Güney, “Engellilere bakmak bizim üzerimize gelen felaketleri engelliyor. Peygamberimiz; “Mazlumlarımız, mağdurlarımız olmasa felaketler üzerimize sel gibi akar” diyor. Dolayısıyla kültür olarak da bizim bu işi yapmamız gerekiyor. Vatandaş olarak da bunun farkına varmamız gerekiyor. Maalesef engelli olmayan vatandaşlarımız engelliye verilen küçücük hakları bile gerçekten çok önemli şeyler verilmiş zannediyorlar. Devlet elinden geleni yapıyor ama vatandaşın da engellinin sorunlarına karşı duyarlı olması gerekiyor” dedi.

      Vali Yardımcısı Mustafa Güney’in konuşmasının ardından engelli öğrenciler gösterilerini sundular. Gösteriler izleyiciler tarafından beğeniyle karşılanırken büyük alkış aldı.

 

 

Hürriyet Mahallesi Dumlupınar 4 Sokak No 2 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.