BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

81 İlin Katılımıyla Hazırlanan “Çemberimde Gül Oya Projesi Bilecik Sergisi” Kültür ve Kongre Merkezi’nde Açıldı

81 İlin Katılımıyla Hazırlanan “Çemberimde Gül Oya Projesi Bilecik Sergisi” Kültür ve Kongre Merkezi’nde Açıldı

Çemberimde Gül Oya Projesi kapsamında Bilecik Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi´nde 28.10.2016 Cuma günü sergi açılışı yapıldı. Açılışa Vali Yardımcımız Mustafa Güney, Bilecik Belediye Başkan Vekili Nihat Can, İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Tahsin Yazır , İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Bektaş Uçkun, İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Turan İpşiroğlu ve Erdoğan Kaba, okul müdürleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Çemberimde Gül Oya projesi sevgiyi, dostluğu, kardeşliği baz alan alan,81 ilin kaybolmaya yüz tutmuş değerlerinin yaşatılıp gelecek nesillere aktarılması için  ‘e-twinning projesi ‘ kapsamında  81 ilden 81 okulun katılımıyla hazırlanan Ulusal bir kültür projesidir. İlimizde de bu projeyi Bilecik TOKİ Ortaokulu Proje Koordinatör Öğretmeni Esra Turhan ve Okul Müdürü Fikret Başak üstlenmişlerdir. 81 ilden hazırlanan oyalı çemberler, illere ait maniler, türküler, o ile özgü yemek tarifleri, kartpostallar, magnetler ve kültürel ögeler 81 ilden öğretmenlerin katkılarıyla toplanarak ilk sergi 28 Şubat 2016’da Nesrin Karaduman koordinatörlüğünde İzmir Gülsefa Kapancıoğlu Anadolu Lisesinde başlamıştır. 81 ili gezecek olan serginin 37. sergi güzergâhı ise Bilecik’tir. Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan sergide 81 ile özgü değerlerin yanı sıra, Bilecik kültürümüze ait el işleri ve kültürel ögeler, yöresel kıyafetlerin sergi ve tanıtımı yapılmaktır. Projeye katılan öğretmenlerin tek amacı kültürel mirasımıza sahip çıkarak 81 ilde, 81 ilin işbirliği içinde kültürel değerlerimizi milli birlik ve beraberlik içinde paylaşabilmek ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır.          

Çemberimde Gül Oya Sergisi İzmir, Aydın, Burdur, Isparta, Sakarya, Amasya, Hakkâri, Muş, Kars, Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Bayburt, Giresun, Rize, Malatya, Adıyaman, Osmaniye, Iğdır, Kocaeli, İstanbul, Eskişehir, Bursa, Ardahan, Tunceli,Batman, Kırklareli, Edirne, gibi birçok ilimizde gerçekleşmiştir.

Sergide TOKİ Ortaokulu, Bilecik Belediyesi ve Osmaneli Belediyesi, ayrıca stant açarak, Bilecik’imizin kültürel ögelerini sergilediler. Açılışta TOKİ Ortaokulu Halk Oyunları Ekibi, gösterilerini sergiledi. Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ise yöresel kıyafetlerin sergilendiği bir defile sundu. Katkılarından dolayı Bilecik Belediyesi Başkan Yardımcısı Nihat Can´a, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Tahsin Yazır tarafından plaket verildi.

Açılışta konuşan TOKİ Ortaokulu Müdürü Fikret Başak, “Başta öğretmenler, öğrenciler ve veliler olmak üzere toplumun bütün fertlerinin dikkatini ve ilgisini, kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerlerimizin canlandırılması ve kültürümüze sahip çıkılması konusunda ilgilerinin çekilmesi, öncelikli gerekçemizdir.” dedi.

İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Tahsin Yazır da her gün bir başkasını kaybettiğimiz, tarihin derinliklerine gönderdiğimiz kültürel ögelerimizi korumak ve onlara sahip çıkmak için herkesin ve her kesimin sorumluluk alması gerektiğini belirterek bugün burada açılışı yapılan serginin, bu sorumluluğun bir gereği olduğunu belirtti. Aynı zamanda serginin, illerin tanıtımına da büyük katkı sağladığını söyleyen Yazır, yeni yetişen neslimizi, gençlerimizi bu tür etkinliklerde kültür ürünlerimizle yüz yüze getirmenin çok önemli olduğunu vurguladı. Bizi biz yapan değerlere sahip çıkarak toplumsal birlik ve beraberliğimizi pekiştirmemiz gerektiğinden söz etti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Tahsin Yazır, konuşmasının sonunda bu projenin ve serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese, ilimiz TOKİ Ortaokulu Müdürü Fikret Başak’a, Proje Koordinatör Öğretmeni Esra Turhan’a, öğretmenlerimize ve yaptıkları katkılardan dolayı Bilecik Belediyesine teşekkür etti.

Sergi, 29 Ekim 2016 Cumartesi günü de açık olacak.

28-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-201628-10-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.