BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

8.Bölge Arapça Bilgi Yarışması Bilecik´te Yapıldı.

8.Bölge Arapça Bilgi Yarışması Bilecik´te Yapıldı.

03-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-201603-05-2016

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün bu yıl 7´ncisini düzenlediği "Arapça Bilgi Yarışması"nın bölge finali Bilecik´te yapıldı.    

   Şeyh Edebali Kültür Kongre Merkezi´nde, Aydın, Bilecik, Balıkesir, Denizli, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Muğla, İzmir ve Uşak illeri katıldı. Vali Ahmet Hamdi NAYİR, 8. Bölge Arapça yarışmasının Bilecik´te düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Cenab-ı Hakk´ın bize en büyük nimeti konuşma nimeti. Dolayısıyla lisanlar önemli. Eğer bu lisan bir de bizim Kuran lisanımızsa Cenab-ı Hakk´ın bizle konuşmayı tercih ettiği lisan Arapçaysa, kıymeti bir kat daha ortaya çıkmış oluyor. Yarışmaya katılan okullarımız buraya gelirken büyük bir gayret sarf ettiler, İllerinin birincisi olarak geldiler. Bu topraklar, Kur´an´ın ve Arapçanın ehemmiyetini en iyi bilindiği topraklardır. Osman Gazi´nin misafir olduğu evin duvarında asılı Kur´an´ı görüp, gece sabaha kadar yatmamış olması bu topraklarda yaşanan bir olay olarak anlatılmaktadır." dedi.   

    Belediye Başkanı Selim YAĞCI kendilerinin de bir İmam Hatip nesli olduklarını ve öğrencilerin de gelecek zaman diliminde ülkenin gelişimi noktasında çok önemli görevler üstleneceğine inandıklarını söyledi. 
    MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Nezir GÜL de Arapçanın bir dil olmasından öte anlamlarının bulunduğunu ifade etti.  

    Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK da dil öğrenmenin insanları, milletleri birbirine daha fazla yaklaştırdığını, dostluk ve kardeşlik duygularının güçlenmesinde önemli bir rol oynadığını ifade ederek, "Yeni bir dil öğrenmek, yeni medeniyetlere yeni kültürlere kapı açma, tanımadığımız milletlerle tanışma imkanını da bize sunmaktadır. Bilgi teknolojileriyle giderek daha da küçülmekte olan dünyamızda, ikinci hatta üçüncü yabancı dil öğrenmenin önemi bir kat daha artmaktadır" şeklinde konuştu.  

    Okul Müdürü Halis ÇELİK de Türk milli eğitimin genel amaçları doğrultusunda Türkiye genelinde İmam Hatip Liseleri arasında Arapça öğrenimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yöneltmek ve Arapça dini metinleri anlamalarını sağlamak, Ortadoğu ülkeleri ile gelişen ekonomik ve sosyal ilişkilere katkı sağlamak olduğunu bildirdi.       

    Yarışmada 90 puan alan Aydın Efeler İmam Hatip Lisesi birinci, 80 puan alan Denizli Merkez Efendi Anadolu İmam Hatip Lisesi ikinci ve 40 puan alan Balıkesir Karesi Anadolu İmam Hatip Lisesi üçüncülüğü elde etti.

    Bölge birincisi olan Aydın Efeler İmam Hatip Lisesinin, 30-31 Mayıs tarihleri arasında Ankara´da yapılacak Türkiye finallerine katılacağı bildirildi. 

   Bilecik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Kur´an-ı Kerim okuması ve Dursun Fakıh İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin Arapça ilahiler seslendirmesinin ardından program, dereceye giren ve yarışmaya katılan okullara ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.