BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmen Eğitim Süreci MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet KOÇ´un Teşrifleri İle Başladı.

Aday Öğretmen Eğitim Süreci MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet KOÇ´un Teşrifleri İle Başladı.

22-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-201622-02-2016

 

   Şubat 2016 Öğretmen atamaları kapsamında ülke genelinde toplamda 30.000 öğretmenimiz mesleklerini icra etmek üzere atanmış durumda. 

   Bu yıl ilk kez uygulamaya konulan ve toplumun her kesiminden olumlu not alan, stajer öğretmenlik ve bu bağlamda deneyimli bir öğretmen nezaretinde uygulamalı öğretmenlik projesi eş zamanlı olarak tüm İllerde başladı.

   Milli Eğitim Bakanlığından her İlimize Sayın Bakanımızı temsilen görevlendirilen bir yöneticinin teşrifi ile bu eğitim süreci başladı. Aynı zamanda Bilecik´li hemşehrimiz olan MEB Destek Hiizmetleri Genel Müdürlüğü Bütçe ve Satınalma Daire Başkanı Mehmet KOÇ´un katılımı ile Merkez Bilim Sanat Merkezi toplantı salonunda yapılan açılışa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, Müdür Yardımcısı Coşkun BAKIRTAŞ, İnsan Kaynaklarından sorumlu Şube Müdürü Erdoğan KABA, Destek Hizmetlerin sorumlu Şube Müdürü İbrahim Barış KALIN, Merkez İlçe Okul ve Kurum Müdürleri ile stajer öğretmenlerimize danışmanlık yapacak öğretmenlerimiz katıldı.

   Adaylık döneminde geçireceği stajerlik sürecini Bilecik´te değerlendirmek isteyen toplam 87 öğretmenimiz bu uygulamadan faydalanacak ve dört aylık sürecin sonunda atandıkları yerlerde görevlerine başlayacaklar.

Bu kapsamda danışmanlık yapacak usta öğretmenlerimizin de süreç hakkında bilgilendirilmesi ve uygulamalarda birliktelik sağlamak amacıyla yapılan toplantı iki gün sürecek.

   Toplantının açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK; "Öğretmenlik mesleğine yeni başlayacak arkadaşlarımıza sunacağınız ustalık hizmetinin verimli olmasını, amacına ulaşmasını ve maksimum faydaya dönüşmesini diliyor

Meslek hayatınızı; kadim bir medeniyetin temellerinin atıldığı “Kuruluş ve Kurtuluşun Beşiği Bilecik’te” sürdürmenizin ayrı bir önemi olduğunu düşünüyorum. Cihana hükmeden bir İmparatorluğun temellerinin atıldığı bu diyarların sizler için büyük bir ilham kaynağı olmalı diye düşünüyorum. Temeli sağlam olan bir binanın ayakta durması ne kadar uzun soluklu ve faydalı olacaksa, sizlerin de aday öğretmenlerimize aktaracağınız meslek hayatınızın birikimleri ve tecrübeleriniz aday öğretmenlerimizin mesleki verimliliklerini o ölçüde arttıracaktır.  Aldıkları eğitim, edindikleri tecrübelerle öğrencilerine en yüksek faydayı sağlayacaklardır.

    Sanayide yapılan üretimlerde bir ürünün hatalı üretilmesi durumunda bunu telafi etmenin imkânı her zaman vardır. Fakat bizlerin yetiştiremediği öğrencilerin, ailesi için, çevresi için geri dönüşü olmayan problemlerin kaynağı olacağını unutmamamız gerekiyor. Şeyh Edebali Hazretlerinin Osman Gazi’ye öğüdünü hatırlayınız. “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” diyerek, insan merkezli bir eğitim öğretim sisteminin gerekliliğini unutmamamız gerektiğini bize hatırlatıyor. Sizler geleceğin mimarlarısınız. Eğiticilerin iyi eğitilmesi öğrencilerin iyi yetiştirileceği anlamına geliyor. Bunu tam anlamıyla başardığımızda; her biri pırıl pırıl, başarılı, memleketini seven, ailesine ve çevresine faydalı sağlıklı bir nesil yetiştirmiş olacağız.

    Aday öğretmenlerimiz bu dönem itibariyle, tecrübeli bir öğretmenimizin mihmandarlığında derslere girecek ve kendilerini geliştireceklerdir. Yine eskimeyen bir yöntemle, Osmanlı’dan beri devam eden “Ahilik Geleneği”nden gelen “Usta-Çırak İlişkisi” çerçevesinde; uygulayarak, görerek, hissederek mesleki tecrübe kazanacaklardır. Bu süreçlerin en iyi şekilde değerlendirileceğine inancım tamdır." dedi.

    Daire Başkanı Mehmet KOÇ ise konuşmasında özetle; "Bu tarz bir görev çıktığında kendi memleketime gelmeyi arzu ettim ve bir çoğunuzla  zaten tanışıyoruz. Sizlere öncelikle Sayın Bakanımızın selamlarını ileterek başlamak istiyorum. Bakanlığımızın çok önem verdiği bu süreç sizlerin desteği ile hayat bulacak. Eskiden atanır atanmaz ders programını elimize alıp derse giriyorduk. Şu anda bunu kaldırıyoruz ve siz danışman öğretmenlerimizin de destekleri ile aday öğretmenimizin usta ve deneyimli bir öğretmenle beraber mesleki tecrübeleri gelişecek. Sayın Bakanımızda Ankara´da yeni atanan bir öğretmenimize danışman olarak görevlendirildi. Siz danışman öğretmenlerimizden isteğimiz; yaşadıkları tecrübeleri uygulamalı olarak göstermeleri, onlara bir ağabey abla gibi rehberlik etmeleri, mesleki anlamda tecrübelerini paylaşmalarıdır. Sizler on yılını doldurmuş tecrübeleri öğretmenlerimizsiniz ve sizlerden ziyadesi ile faydalanmak istiyoruz" dedi.

    Program; Daire Başkanı Mehmet KOÇ´a Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK´ın çiçek ve Osmanlı Devlet Arması tablosu takdim etmesinin ardından danışman öğretmen eğitimleri ile devam edildi.

     Porgramdan sonra Daire Başkanı Mehmet KOÇ ve beraberindeki heyet, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ziyaret etti. Bu köklü ve güzide okulumuzdan mezun olan Daire Başkanı Mehmet KOÇ, öğrenim gördüğü sınıfları gezdi ve öğrencilerele sohbet ederek derslerine giren öğretmenleri ile hasret giderdi.


 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.