BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anneler Günü Kutlama Programı Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

Anneler Günü Kutlama Programı Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

      Bilecik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin hazırladığı Anneler Günü Kutlama Programı 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Güsamettin Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Halis Çelik, İl Milli Eğitim Şube Müdürlerimiz Metin Sarıfakıoğulları ve Erdoğan Kaba, Bilecik Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Başkanı Ahmet Selöz, okul müdürlerimiz, velilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimiz katıldı.

      Okul Müdürü Arzu Kesici programın başında yaptığı konuşmada anne olmanın ne demek olduğunu duygusal ifadelerle dile getirdi. Kesici: “Anne olmak Hacer olmaktı... Issız çöllerde bir çift nemli göz olup, ilmik ilmik Boğaz´ında düğümlenen kelimeleri bir türlü telaffuz edememekti.

     Anne olmak; Asiye olmak..Musa´lara kucak açmaktı. Ona inanmaktı. Anne olmak kemal minberinde Meryemce hayayı okumak.. Meryem´in iffetini yüreğinde taşımak... Anne olmak; Hatice olmaktı ve vefa tezgâhında teslimiyet dokumaktı ve giderken ardında yokluğunda hüznü yaşayan buğulu gözler, müteessir yürekler bırakmaktı. Anne olmak Aişece ilme vurulmak , Fatımaca yiğitler doğurmak, Zeynepçe hüzne boğulmaktı... Anne olmak yağmur yüklü bir bulut olup, göz pınarından süzülen her damla yaşla, körelmiş yüreklere Rahman´ın rahmetini muştulamaktı.

     Anne olmak Rasulullah’ın “Cennet anaların ayakları altındadır.” sözüne mazhar olmaktı. Anne olmak yüreğine acısını gömüp hep gülümsemekti. Anne olmak evladın acısını derdini sineye çekip onlara huzuru yaymaktı. Anne olmak yüce dağların dayanamadığına dayanmaktı. Anne olmak şefkatti, merhametti. Sığınılacak en güvenli limandı. Tüm annelere selam olsun....” dedi.

      Ardından okul öğrencileri, anne sevgisini dile getirdikleri programlarını sundular. Okunan şiirler ve yapılan gösteriler, izleyenleri oldukça duygulandırdı.

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Güsamettin Erdoğan, programın sonunda yaptığı konuşmada hazırladıkları programdan dolayı Bilecik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür, öğretmen ve öğrencilerine teşekkür ettikten sonra sözlerine şöyle devam etti:

      “Programı en güzel şekilde sergileyen öğrencilerimizi kutluyorum. Zira bizi duygulardan duygulara seyahat ettirdiler. Bu yapmış olduğumuz seyahat, anaları bir kez daha hatırlamamız gerektiğini unutmamamız gerektiğini bizlere hatırlattı. Havva anamızdan bugüne kadar gelmiş geçmiş bize bu vatan için millet için şehitler yetiştirmiş anaların her birinin ellerinden öpüyorum. Mekânları cennet olsun. Şu an hal-i hayatta olan annelerimize sağlık, sıhhat, uzun ömürler temenni ediyorum. Mevla’m onları başımızdan eksik etmesin.

      Aklıma şu an gelen bir dörtlük var. Onu söylemek isterim. Şair diyor ki “Ana başa tac imiş, her derde ilaç imiş/ Bir evlat pir olsa da, anaya muhtaç imiş.” O eli öpülesi annelerin önünde saygıyla eğiliyorum. Rabbim hepsinin şefaatlerine, dualarına bizi mazhar eylesin. Bu program gibi nice programlar yapan Bilecik’in ve İmam Hatiplerin özellikle yeri bizde farklı. Şu karşımızda bulunan anne ve anne adaylarına ancak saygımı, sevgimi, hürmetlerimi sunuyorum. Ne olur bizden dualarınızı esirgemeyin, sizlerin duasına muhtacız. Allah sizlere uzun ömürler versin. Teşekkür ederim.” dedi.

14-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-201814-05-2018

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.