BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Birliği Projelerinde Yer Alan Öğrenciler Milli Eğitim Müdürümüzü Ziyaret Etti

Avrupa Birliği Projelerinde Yer Alan Öğrenciler Milli Eğitim Müdürümüzü Ziyaret Etti

     Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Stratejik Ortaklık Projesi kapsamında Almanya’ya giden ve Danimarka’ya gidecek olan Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Okul Müdürü Yücel GÜRSOY ve Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Ayşe BABACAN eşliğinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ’u makamında ziyaret ettiler. Ziyarette Müdürlüğümüz Ar-Ge Birim Sorumlusu Mustafa KAN da ziyaretçilere eşlik etti.

    İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Avrupa Birliği projelerinde sık sık yer alan Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini kutladı. Bu projeler sayesinde Avrupa’yı yakından tanıma fırsatı bulmakla birlikte kendimizi de en iyi şekilde Avrupa insanına tanıtma fırsatı bulduğumuzu ifade etti. Dünya üzerinde sevgi ve kardeşlik duygularının yeşermesinde bu hareketliliklerin önemli katkısı olduğunu dile getirdi. Danimarka’ya gidecek olan öğretmen ve öğrencilere iyi yolculuklar diledi.

     Projeyi kısaca şu şekilde tanıtabiliriz:

    Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Programı Okullar Arası Stratejik Ortaklıklar (KA219) projesi kapsamında kabul edilen Something4Nothing-School Strategies in A Multicultural Civil Future projesi 2016-2019 yılları arasında uygulanacak. Projenin ortakları Danimarka, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye.

     Bu proje artan terör saldırıları ve mülteci sayıları üzerine yayınlanan Mart 2015 Paris Deklarasyonunu temel almaktadır. Bu proje ile küreselleşen ve çok kültürlü bir hale gelen dünyada temel insani değerler, çoğulcu toplumlar, sosyal dahiliyet ve etkin yurttaşlık gibi kavramları okul sistemlerine dahil etmek ve bu kavramları teşvik etmek amaçlanmaktadır. Böylece okulların müfredatında yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde aile, gençlik yaşamı, sosyal dahiliyet ve dışlanma ve göç gibi evrensel konularda etkin ve sosyal sorumluluk sahibi bireyler yetiştirilmesine olanak sağlayacak yaklaşımlar geliştirmeyi amaçlamaktadır.

 

    Projenin hazırlık toplantısı 06-12 Kasım 2016 tarihleri arasında Weiden/ALMANYA’da gerçekleşmiştir. Bu hazırlık toplantısı kapsamında proje içeriği ve amaçları detaylı bir şekilde anlatılmış ve yapılacak diğer proje toplantılarının detaylı planlaması yapılmıştır. Danimarka, Almanya, İtalya, Hollanda ve Türkiye’den gelen her öğrenci grubu kendi okul sistemini tanıtmış ve diğer okulların yapısını anlamaya çalışmıştır. Toplantı süresince öğrenci, öğretmen ve veliler akşam yemeğinde bir araya gelmiştir. Projede işbirliği yapılacak sivil toplum kuruluşlarına gezi düzenlenmiş ve bilgi alınmıştır. Öğrenciler düzenlenen logo yarışması ile projeye en uygun logoyu seçmeye çalışmıştır. Bunun yanında şehir turu, bowling, yardım amaçlı spor yarışmaları ve el sanatları gibi etkinlikler düzenlenmiştir. Toplantıya ilimizden 6 öğrenci ve 3 öğretmen katılmıştır.

23-03-201723-03-201723-03-201723-03-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.