BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okullarımız Sertifikalarını Aldılar

Beslenme Dostu Okullarımız Sertifikalarını Aldılar

                15 Aralık 2016 Perşembe günü Atatürk İlkokulu Toplantı Salonu’nda Beslenme Dostu Okul Projesi kapsamında sertifika almaya hak kazanan okullarımıza sertifikaları verildi. Programa İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Fatma Selvi KARAMAN, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz İbrahim Barış Kalın, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Okul Müdürlerimiz katıldılar.

                Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesinin ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, bir konuşma yaptı. Konuşmasına, İstanbul Beşiktaş’ta gerçekleştirilen menfur saldırıda şehit olanlara Allahtan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan DURMUŞ, Suriyeli kardeşlerimizin de en kısa zamanda içinde bulundukları kötü durumdan kurtulmalarını diledi. Beslenme alışkanlıklarının insan sağlığını doğrudan etkilediğini, öğrencilerimizin beslenmesine de bu yüzden çok dikkat etmemiz gerektiğini belirti. Sağlıklı beslenme konusunda atalarımızdan bizlere miras kalan söz ve tavsiyeler de olduğunu dile getiren DURMUŞ, bunlardan birinin de “Kahvaltıda padişah gibi, öğle yemeğinde vezir gibi, akşam yemeğinde fakir gibi yemek lazım.” sözü olduğunu söyledi. Sözlerine şöyle devam etti:

“Bildiğimiz gibi öğrencilerin kişiliği özellikle okul çağlarında şekillenmekte ve yetişkin çağdaki davranışları üzerinde etkili olacak alışkanlıkların edinilmesi yine bu yıllara dayanmaktadır.  Bu nedenle, okul içinde sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamın teşvik edilmesi amacıyla, bu konuda yapılan uygulama ve faaliyetler ile öğretmenlerimizin sergilediği örnek davranışlar, çocuk ve gençlerimizin sağlıklı yaşam alışkanlıklarını kazanmalarında temel rol oynamaktadır. Okul çağı, hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma ve etkilenme dönemidir. Alışkanlıklar bu dönemde oluşmaya başlar. Büyüme ve gelişme sürecinin yaşandığı okul çağı döneminde alınacak koruyucu önlemler, öğrencinin ileriki yaşlarda genel sağlık durumu üzerinde etkili olabilecek yararlar sağlamaktadır. Aynı zamanda “Beslenme Dostu Okul” Projesi ile okul çağındaki tüm çocukların olabilecek en iyi bedensel, ruhsal ve toplumsal sağlığa kavuşmalarının sağlanması ve sürdürülmesi, okul çocuklarının sağlıklı bir çevrede gelişimlerinin sağlanması; çocukların, ailelerin ve toplumun sağlık düzeyinin yükseltilmesi gerçekleşmiş olacaktır.

2016 yılında Bilecik merkez ilçede 7, Bozüyük’te 6, Söğüt’te 3, Osmaneli ve Pazaryeri’nde birer olmak üzere toplam 18 okulumuz, gerekli şartları yerine getirerek Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Okullarımızı kutluyorum. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmelerine verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. İlimizde 63 okul ve kurumumuz, Beyaz Bayrak sahibidir. Bunlar arasından Beslenme Dostu Okul Sertifikası almamış olan okullarımızın da en kısa sürede bu sertifikayı okullarına kazandırmalarını diliyorum.”

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, proje ortağı oldukları İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Müdür ve yetkililerine, projeye vermiş oldukları desteklerden ve fedakâr çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve sağlıklı bir eğitim ortamı oluşturma konusunda, sağlıklı nesiller yetiştirme konusunda işbirliğine devam edileceğini belirtti.

Ardından söz alan İl Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Fatma Selvi KARAMAN da yaptığı konuşmada İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa güzel ve başarılı bir projeye imza attıklarını, daha çok eğitim kurumunun Beslenme Dostu Okul Sertifikası almasını arzuladıklarını söyledi. Bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını belirtti.

Ardından Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okullara, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ ve Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Fatma Selvi KARAMAN tarafından sertifikaları verildi. Ayrıca Söğüt İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet YILDIRIM tarafından İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ’a, eğitime vermiş olduğu katkılardan dolayı bir hediye takdim etti.

 

Milli Eğitim Bakanlığı okulöncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilerin sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde Beslenme Dostu Okullar Projesi yürütülmektedir. Proje Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 20/09/2013 tarihinde imzalanan "Beslenme Dostu Okullar Projesi" işbirliği protokolü ile Beslenme Dostu Okullar Protokolü güncellenmiştir. Güncellenen yeni protokolde belirtilen kriterlere göre 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında başvuru yapan okullarımız değerlendirilmiş ve il genelinde 18 okulumuz Beslenme Dostu Okul sertifikası almaya hak kazanmıştır. Okullarımızı kutluyoruz.

15-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-201615-12-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.