BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bil-Yap Yetenekten Kariyere Projesi Tanıtım Toplantısı Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

Bil-Yap Yetenekten Kariyere Projesi Tanıtım Toplantısı Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

      Müdürlüğümüz tarafından 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’ndan itibaren uygulamaya konacak olan ve ilimizde eğitim adına fark yaratacak bir proje olan Bil-Yap Yetenekten Kariyere Projesi Tanıtım Toplantısı, 11 Ekim 2017 Çarşamba günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarımız ve Şube Müdürlerimiz,  İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Okul Müdürlerimiz, Muhtarlarımız, Okul Aile Birliği Başkanlarımız katıldılar.

      Toplantıda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesinden sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü Tanıtım Filmi izlendi. Ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş bir konuşma yaptı.

      Durmuş, konuşmasında eğitimin hepimizin meselesi olduğunu, öğrencilerimizin daha iyi yetişmesi için devletimizin, hayırseverlerimizin büyük fedakârlıklar yaptıklarını, tüm bunların, ülkemizde eğitime verilen değerin bir göstergesi olduğunu söyledi. Eğitimde kaliteyi yakalamak için önce öğrenciyi iyi tanımamız gerektiğini, onları üst öğretim kurumlarına ve mesleğe hazırlarken bu tanıma üzerinden yönlendirme yapmamız gerektiğini ifade etti. Bil-Yap Yetenekten Kariyere Projesi ile ana sınıfından liseye kadar tüm kademelerde, öğrencilerimizin baskın yeteneklerini ve güçlü ilgi alanlarını ortaya çıkarmak üzere çalışmalar yürütüleceğini, bu çalışmaların tamamen bilimsel yöntemlerle gerçekleştirileceğini ve ortaya çıkan sonuçlar hakkında öğretmenlerimiz, veli ve öğrencilerimizin bilgilendirileceğini dile getirdi. Projenin tüm eğitim camiamıza örnek olacak bir değere sahip olduğunu belirtti.

      Fazilet Durmuş, “Baskın yeteneğinin ve güçlü ilgi alanlarının neler olduğunu öğrenen öğrencilerimiz, üst öğrenim kurumlarını seçerken ya da hayatlarını kazanacakları mesleği seçerken daha gerçekçi, kişilik ve yeteneklerine uygun, isabetli tercihler yapabileceklerdir. Bu çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Hiçbirinin kendisini mutlu etmeyen bir işte çalışmasını ya da yeteneklerini kullanamadığı alanlarda harcanıp gitmesini istemeyiz. Buna asla gönlümüz razı olmaz. Bilinçsizce, rast gele yapılan tercihler neticesinde pek çok gencimiz, yıllarını, hayallerini ve ümitlerini kaybedebilmektedir. Bizler ise “Eğitimde kaybedilecek tek bir fert yoktur.” anlayışıyla hareket ediyoruz ve edeceğiz.” dedi. Durmuş, çalışmalarında her zaman yanlarında olan Sayın Valimize, projeyi hazırlayan Müdürlüğümüz Ar-Ge ekibine, projenin hazırlanmasında bizlere her türlü desteği veren; uygulanmasında ve sonuçlanmasında da katkı sağlayacak olan Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’a teşekkür etti.

      Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün ise konuşmasında her ülkenin kalkınmak ve ileri gitmek istediğini, bunun yolunun ise bilgi toplumu olabilmekten geçtiğini ifade etti. Her alanda gelişimin, değişimin ve ilerlemenin temelinde eğitimin yattığını söyleyen Özgün, insanların eğitim yolu ile sadece bilgi ve birikimlerini değil aynı zamanda milli, manevi ve evrensel değerlerini de gelecek nesillere aktardıklarını kaydetti. Eğitimin amaçlarına ulaşması ve başarılı olabilmesi için öğrenciyi, onun yeteneklerini, becerilerini, ilgi alanlarını iyi bilmemiz ve bunlara göre çalışmalarımıza yön vermemiz gerektiğini, “Bil-Yap Yetenekten Kariyere” projesiyle Bilecik’teki okullarımızda öğrencilerimizi tanımak, yetenek ve ilgi alanlarını belirlemek, onları, öğretmenlerini ve ailelerini bilimsel çalışmalar ışığında doğru bir şekilde yönlendirmek üzere güzel bir çalışma başlatıldığını belirtti. Mustafa Kemal Özgün, projede emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğüne ve Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’a teşekkür ederek projenin ilimiz için hayırlı olmasını diledi.

      İl Milli Eğitim Müdürlüğü Logosu Tanıtım Filmi’nin izlenmesinden sonra ise Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın, projeyi tanıtan sunumunu gerçekleştirdi. Bu ülkenin hepimizin olduğunu ve özellikle eğitimcilerin bu ülke için taşın altına ellerini değil, bütün vücutlarını koymaları gerektiğini belirtti. Proje ile ilgili çalışmalar esnasında kendisine her türlü desteği sağlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’a teşekkür eden Aydın, yetenek çeşitleri, tüm öğrencilerimiz için bunların tespitinin nasıl yapılacağı, projenin aşamaları ve ortaya çıkacak verilerin nasıl kullanılacağı konularında bilgiler verdi. Kendisinden bağlama ile birkaç parça çalması istenen Oktay Aydın,  bu isteği geri çevirmeyerek toplantıya renk kattı. Katılımcılara teşekkür ederek projenin Bilecik için hayırlı olmasını diledi.

      Toplantının sonunda Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün tarafından Yrd. Doç. Dr. Oktay Aydın’a hediye takdim edildi. Fotoğraf çekiminin ardından toplantı sona erdi.

12-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-201712-10-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.