BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilecik Bilim ve Sanat Merkezinde Robotik ve 3D Yazıcı Atölyeleri´nin Açılış Programı Gerçekleştirildi

Bilecik Bilim ve Sanat Merkezinde Robotik ve 3D Yazıcı Atölyeleri´nin Açılış Programı Gerçekleştirildi

      24 Ekim 2017 Salı günü Bilecik Bilim ve Sanat Merkezimize kazandırılan, Robotik ve 3D Yazıcı Atölyeleri’nin Açılış Programı gerçekleştirildi. Açılışa Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Kaya, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mefail Ateş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Tahsin Yazır, Şube Müdürlerimiz Osman Bat ve Salih Aybaş, okul müdürlerimiz, davetliler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

      Bilim ve Sanat Merkezi Tanıtım Filmi’nin izlenmesinden sonra programın açılış konuşmasını yapan Bilecik Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Tarkan Ünal, zihinsel alanda, müzik ve resim alanlarında 158 öğrenciye eğitim hizmeti verdiklerini, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerini, bilimsel düşünce ve davranışlarla estetik değerleri birleştiren, üretken, öncü, araştırmacı ve problem çözen bireyler olarak yetiştirme amacında olduklarını söyledi. Merkezin çalışmaları hakkında bilgi veren Ünal, bilim ve teknolojide çok hızlı değişimler olduğunu ve buna uyum sağlamak zorunda olduğumuzu belirtti. Bunu gerçekleştirmek için Merkezde, Robotik ve 3D Atölyeleri’ni öğrencileriyle buluşturduklarını ifade ederek atölyelerin hazırlanmasında emeği geçenlere, destek sağlayanlara teşekkür etti.

      Ardından bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, artık dördüncü sanayi devriminde bulunduğumuzu, ilk sanayi devriminin buhar makineleriyle başladığını, ikinci devrimin elektrikle üretim ve işlerin kolaylaştığı aşama, üçüncüsünün dijital devrim aşaması, dördüncüsünün ise internet ve siber devrim aşaması olduğunu söyledi. Bu aşamada fiziksel insan gücüne değil, beyinsel insan gücüne ihtiyaç duyulmaya başlandığını, öğrencilerimizi de buna göre yetiştirmek zorunda olduğumuzu, Bakanlığımızın da müfredata kodlama eğitimini koyduğunu belirtti. Bilim ve Sanat Merkezimizdeki öğrencilerimizin dünyada yüzde dörde giren öğrenciler olduklarını, onları geleceğe daha iyi hazırlamak için gayret göstermemiz gerektiğini ifade etti. Bugün açılışı yapılacak olan Robotik ve 3D Yazıcı Atölyeleri’nin amacının da bunu gerçekleştirmek olduğunu, düşünen, soran, sorgulayan nesiller yetiştirmemizin şart olduğunu, yirmi yıl sonra öğrencilerimizin şu anda mevcut olmayan meslekle karşılaşacaklarını dile getirdi. Öğrencilerimizi geleceğin mesleklerine hazırlamak için çalışan Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü ve öğretmenlerine teşekkür etti. Valimiz Sayın Tahir Büyükakın’ın kodlama eğitimi ve 3D Yazıcı Atölyeleri üzerinde hassasiyetle durduğunu, Belediye Başkanımız Selim Yağcı’nın da desteklerini hiçbir zaman esirgemediğini söyleyerek kendilerine teşekkür etti. Ayrıca katkılarından dolayı Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Kaya’ya, Bilecik TSO Başkanı Mefail Ateş’e, emeği geçen ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

      Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ise artık bilgi ve teknoloji çağında olduğumuzu, büyükler olarak görevimizin, yavrularımızın beyinlerindeki düşüncelerini gerçekleştirebilecekleri ortamları hazırlamak olduğunu söyledi. Bilim ve Sanat Merkezinin mekânının daha özel ve daha güzel olması gerektiğini düşündüğünü, Bilecik’in yüksek bir tepesine Bilim Sanat Merkezi kurmayı planladığını belirtti. Bu merkezin de ihale aşamasında olduğunu ve ileride yapımına başlanacağını anlattı. Bunun yanı sıra Bilgi Evi ve Uzay İzleme İstasyonu da olan Bilim Sanat Deney ve Teknoloji Merkezi yapmakta olduklarını dile getirdi. Bilecik’in, Bilecik Belediyesinin imkânlarının çocuklarımıza sonuna kadar açık olduğunu ve eğitim adına ellerinden gelen desteği sağlayacaklarını belirtti. “Lider Ülke Türkiye” hedefine bu nesillerle ulaşacağımızı ifade etti. Açılışın hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek sözlerine son verdi.

      Programın devamında, Bilecik Bilim ve Sanat Merkezi Diriliş, Kuruluş ve Şahlanış Robot Takımları’na Gelişmiş Maker Robot Kitlerinin dağıtımı yapıldı. Ardından Merkezin zemin katında bulunan Robotik ve 3D Yazıcı Atölyeleri’nin açılışı yapıldı. Protokol ve davetliler, öğrencilerden çalışmaları hakkında bilgi aldılar.

25-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-201725-10-2017

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.