BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilecik Kültürüyle Sosyalleşiyor Projesi Protokolü İmzalandı.

Bilecik Kültürüyle Sosyalleşiyor Projesi Protokolü İmzalandı.

    Protokol imza törenine; Bilecik Vali Yardımcısı Mehmet TAŞDÖĞEN, Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet KOCABIÇAK ve Bilecik İli ve Kızıldamlar Köyü Kültür Derneği Başkanı Mustafa GEZEN katıldılar.

   “Bilecik Kültürüyle Sosyalleşiyor” adını verilen projenin ana amacı; 10-25 yaş arası 48 gencin bir araya getirilmesi ile oluşturulacak 3 farklı yaş gruplarındaki kız ve erkek halk oyunları ekibi ile ilde halk oyunları oynayabilen ekipler kurarak ildeki bu eksikliği bertaraf etmek bunu yaparken de bu gençlerimizin sosyal farkındalık ve aidiyet duygularını da geliştirmek olarak belirlendi. Yıllardır unutulmuş yöresel halk oyunları figürlerinin de ortaya çıkarılmasıyla, ortak özellikleri taşıyan 4 köyde yapılacak araştırmayla taklitten uzak ve özgün folklor figürleri de belirlenerek, ekiplerdeki çocuklarımıza bu figürleri de öğretmek amaçlanmakta. Açılacak eğiticilerin eğitimi kursu ile de ilde olmayan sertifikalı eğitici sayısının 20 ye çıkarılması hedeflenmekte. Katılınacak televizyon programları ve şenliklerde yer alınmasıyla da gruplarda yer alan gençlerimizin hem sosyalleşmelerini sağlamayı hem de aidiyet duygularını arttırarak, yapılacak eğitimlerle gençlerimiz bilgilendirilmiş ve bilinçlendirilmiş olacak. İstanbul da katılınacak televizyon programı ile 40 katılımcı ile ilimizi ve kültürümüzü en iyi şekilde tanıtılacak. 20 kişi ile yapılacak olan Selanik kültür turu ile 10 genç ve 10 yaşlımızın katılımıyla köylülerimizin hem atalarının göç ettikleri toprakları görmeleri hem de folklor ile kültürel bağlar kurabilmeleri sağlanacak. Yapılacak 3 bilgilendirme toplantısı ile farklı konularda özellikle köyden şehre taşımalı olarak okumaya giden hedef grubumuzdaki gençlerin olası tehditlere karşı savunma geliştirebilmelerini ve bilinç olarak desteklenmeleri amaçlanmaktadır. 23 Nisan törenleri esnasında mümkün olduğunca farklı yerdeki etkinliğe katılınarak eksikliği hissedilen halk oyunu ekibi farkındalığı oluşturmayı ve izleyenlerde temaşa zevki oluşturmayı amaçlamaktayız. Yapılacak Selanik gezisi ile de hoşgörü, tarih bilinci ve anlayış duygularının pekişmesini ve yurt dışı temsil duygularının oluşması amaçlamakta.

Genel olarak, oluşturulacak folklor ekipleri ve çevresinde oluşacak eğitici havuzu ve saha araştırmaları, gezi, tv programları ve şenliklere katılım gibi faaliyetlerle Bilecik ilinde yerel kültür ve folklora olan ilgi ve alakanın artmasını ve uzun yıllar boyunca sürecek bir etkinin devamını ve ilimize katkı sağlanması hedeflenmektedir.

       Proje Ortakları; Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik Belediyesi, Bilecik İl Özel İdaresi ve İl Kültür Turizm Müdürlükleridir.

 

21-01-201621-01-201621-01-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.