BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilecik, Mesleki Eğitim Çalıştayı’nın Meyvelerini Topluyor.

Bilecik, Mesleki Eğitim Çalıştayı’nın Meyvelerini Topluyor.

         İlimizde 10-11 Ocak 2017 tarihlerinde Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Yönetimleri ve bunların bünyelerinde faaliyet gösteren firma yöneticileri ile sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen “Mesleki Eğitim Çalıştayı” meyvelerini vermeye başladı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Milli Eğitim Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında öğretmenlerin yeterliliklerinin geliştirilmesi, başarılı öğrencilere burs ve staj imkânı sunulması, alan öğrencilerinin yeterliliklerinin artırılarak sektörde istihdamlarının sağlanması, atölye ve meslek dersi öğretmenlerine ve öğrencilerine, sektörde meydana gelen teknolojik gelişmelerin aktarılması amacıyla sektör iş birliği protokolü yapıldığını hatırlattı. Bu bağlamda, iki bakanlık arasında madencilik sektöründe nitelikli iş gücü yetiştirmek amacıyla 16.08.2017 tarihinde protokol imzalandığını ve madencilik alanında söz sahibi olan 11 ilden biri olan ilimizi de kapsayan bu protokolün nitelikli iş gücü ve istihdam manasında ilimize büyük avantajlar sağlayacağını belirtti.

      İlimizde mesleki alanda faaliyet gösteren tüm paydaşlarımız ile düzenlenen Mesleki Eğitim Çalıştayı sonrasında, sektörün ihtiyaçları ve talepleri göz önünde bulundurularak kapsamlı bir çalışma yapıldığını söyleyen Milli Eğitim Müdürü Durmuş, “İlimiz genelinde öne çıkan sanayi ve ticaret alanlarını detaylı bir şekilde paydaşlarımızla ele aldık ve bu bağlamda açılacak, kapatılacak veya birleştirilecek alan/dallar üzerinde bir çalışma yaparak Bakanlığımızın onayına sunduk. Geldiğimiz noktada görüyoruz ki ocak ayında gerçekleşen Çalıştay’da aldığımız kararlar ve ortaya çıkan yol haritası son derece isabetli olmuş, Bakanlığımız da ilimizde, Bilecik Mesleki ve Teknik Anadulu Lisesinde Maden Teknolojisi alanı açılmasıyla ilgili talebimize olumlu yanıt vermiştir.

       Amacımız, ilimizde öğrencilerimizin sevdikleri, istedikleri ve mezun olduklarında istihdam edilebilecekleri iş garantili meslekler edinen, dolayısı ile ülkemiz ekonomisine fiilen katkıda bulunan mutlu bireyler yetiştirmektir. Bu kapsamda diğer bir projemiz de ödeneği hazır olan ve Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan 32 derslikli, 5 atölyeli, pansiyon binası ve spor salonu olan bir mesleki eğitim kompleksinin yapımıdır. Arazi temin çalışmaları tamamlanıp kompleks bittiğinde ise sektörün içinde ve her an uygulamalı eğitim verebilen, istihdam garantisi olan, son teknoloji ile donatılmış bir eğitim tesisi ile mesleki yönden tam donanımlı olarak yetişmiş gençlerimizin yarınlara emin adımlarla ilerleyebileceği bir eğitim tesisini ilimize kazandırmış olacağız.”dedi.

      “Mesleki Eğitim Çalıştayı ve devamındaki tüm aşamalarda bizlere katkıda bulunan başta Bilecik Valiliğimize, kamu kurumlarımıza, Ticaret ve Sanayi Odalarına, Organize Sanayi Başkanlıklarına, sanayici ve iş adamlarımıza, okul ve kurumlardaki tüm yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.