BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLSEM Öğrencilerimiz Geleceğimizi Kodlamak İçin Eğitimdeler

Bilim Sanat Merkezi Öğrencilerimiz Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezine ziyarette bulundular.
BİLSEM Öğrencilerimiz Geleceğimizi Kodlamak İçin Eğitimdeler

17-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-201717-08-2017

 

Son zamanlarda teknik kabiliyetleri ve öğrenmeye katkısı açısından öne çıkan üç boyutlu yazıcılar ve geleceğin mesleği olarak kabul edilen programcılığın temeli olan kodlama eğitimlerini ve uygulamalarını yerinde görmek için Bilim Sanat Merkezi Öğrencilerimiz, Bilecik Valimiz Sayın Tahir BÜYÜKAKIN´ın destekleri ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezi’ne ziyarette bulundular.

Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren yenilenen müfredatımıza dahil ettiği ve üzerinde önemle durduğu kodlama eğitimine dikkat çeken Milli Eğitim Müdürü Fazilet DURMUŞ yaptığı açıklamada; "Öğrencilerimizin alacakları kodlama eğitiminin neticesinde sistematik düşünme, problem çözebilme, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, üretken düşünebilme gibi yetileri kazandırmayı hedeflediklerini belirterek, içinde bulunduğumuz dönemin çocukların internet üzerinden bilgiye kolay ulaştıkları, merak duygularını olumlu yönlendirerek daha çok soru sordukları bir dönem olduğunu “Z kuşağı" dediğimiz interneti, tableti, cep telefonunu aktif ve sürekli kullanan, merak duygusu güçlü bu çocukların derse ilgisini sıcak tutmak için, farklı malzeme ve metotlar kullanmanın adeta bir mecburiyet haline geldiğini, 3 boyutlu yazıcı, çocukların derste gördüklerini ya da hayal ettiklerini ürüne dönüştüren bir arkadaş gibi olduğunu” söyledi.


           Çocukların eğitim hayatında önemli bir kolaylık sağlayan 3 boyutlu yazıcının kullanım alanlarından örnekler aktaran Bilim Sanat Merkezi Müdürü Tarkan ÜNAL ise; “Çocuklar derste anlatacağı konunun örneklerini tasarlayarak, 3 boyutlu yazıcıdan birebir çıktısını alabilir. Böylece hem derse motivasyonu daha uzun sürer hem de öğrenme isteği desteklenmiş olur. Bazı konuların anlatılması zordur. Öğretmenler bu zor konuları daha kolay öğrenilmesi ve hatırlanması için, anlatımını destekleyecek bir malzemeyi 3 Boyutlu yazıcı ile çıktı yaparak derse katabilir” dedi. Derslerin akılda daha kalıcı ve etkili sonuçlar bırakmasına adına önemli bir yenilik olduğuna da değinen ÜNAL, “Mesela kalbin nasıl çalıştığını anlatırken bir kalp modelini 3 boyutlu yazıcıdan alarak, kalbin odacıklarını, kanın akışını ve vücuda yayılmasını, damarların tıkanması sonucu oluşan bir kalp krizini rahatlıkla anlatabilir. Bu aynı zamanda interaktif bir öğrenme metodu geliştirilmesini de sağlar. Öğrenci sadece dersi dinleyen değil, araştıran, soru soran, dersi anlatan tarafa döner. Aynı zamanda proje tabanlı eğitimin hızla arttığı günümüzde, çocukların daha fazla hayal etmesine, kendini geliştirmesine ve ‘kopyala-yapıştır’ eğitim yöntemi yerine, özgün fikirlerle desteklenmiş bir eğitim şekli üretilmesine destek olur. Fikirleri bilgisayarda bir fotoğraftan elle tutulan bir modele dönüşür” ifadelerini kullandı.

Eğitimde yenilik özellikle, çocukların merak duygularını harekete geçirecek yöntem ve materyallerin kullanımıyla gelişecektir. Öğrencilerin hayal ettiklerini harekete geçirebilmesi için okullarda 3 boyutlu yazıcılar faaliyete geçiyor. İlimizde Bilim Sanat Merkezinde de kullanımda olan ve dünyada pek çok saygın okulda eğitim öğretimin bir parçası olan 3 boyutlu yazıcılar ile çocukların tarihi bir eserin bir parçasını, DNA sarmalını, bir organı ya da benzersiz parmak izlerini modelleyerek onun üzerinde ders çalışması mümkün.

 Ziyarette ayrıca üç boyutlu yazıcılarda neler yapılabileceğini ve bunun nasıl gerçekleştirilebileceğini uygulamalı olarak görme imkânına sahip olan öğrencilerimizin mutlulukları ve öğrenme istekleri gözlerinden okunmaktaydı.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.