BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bölge Mucitler Sergisi Eskişehir’de Gerçekleştirildi.

Bölge Mucitler Sergisi Eskişehir’de Gerçekleştirildi.

16-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-201616-03-2016

 

Eskişehir, Bilecik ve Kütahya illerinin katılımıyla gerçekleştirilen “Bölge Mucitler Sergisi” nin açılışı, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü Öğrenci Merkezi Fuayene Alanı’nda yapıldı.

Serginin açılışına; Vali Güngör Azim TUNA, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, Eskişehir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. ÖZAYDEMİR, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Başkanı Celali YILMAZ, Eskişehir İl Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

 

Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneğinin paydaş olarak organize ettiği “Bölge Mucitler Sergisi” nde;  Müdürlüğümüz AR-GE Birimi Yerel Projeler Sorumlusu Celali YILMAZ’ın koordinatörlüğünde, Müdürlüğümüze bağlı okulların stant açarak öğrencilerin ve sorumlu öğretmenlerinin yaptıkları AR- GE çalışmaları büyük beğeniyle ziyaret edildi

Programda bir konuşma yapan Eskişehir Valisi TUNA, Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği tarafından başlatılan projeye destek veren üç ili tebrik etti. Gençlerin ve çocukların bilim ve teknoloji yönünden daha çok gelişmesi gerektiğini savunan Vali TUNA, TÜBİTAK tarafından yapılan yarışmalarda dereceye giren çocukların daha sonra farklı alanlardaki iş kollarına yöneldiğini anlattı. “Çocuklarımızın gelecek kaygılarını ortadan kaldırmak için onları başarılı oldukları alanlara yöneltmeliyiz” diyen Vali TUNA, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Çocuklarımızın yeni proje ve buluşlara imza atmaları için önlerini açacak tedbirleri devlet olarak almamız gerekiyor. Bu konuda iyi mesafeler kat ettiğimizi düşünüyorum. Burada sanayimizin de içinde olduğu, en azından tescillendirici patentlerin ve güzel çalışmalarında yer aldığı bu sergi, çocuklarımızın ufkunu açacak ve mutlaka çok faydalı bir etkinlik olacaktır.”

Bu ülkenin geleceğini teşkil edecek gençlerin, geçmişten de ilham almasını isteyen Vali TUNA, serginin hayırlı olmasını dileyerek konuşmasını tamamladı. 

Birlikte iş yapma kültürünün güzel bir örneğini bu sergide gördüklerini kaydeden Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR’de, ev sahipliğinden dolayı Anadolu Üniversitesine ve projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Bilim ve teknolojiye olan ilginin karşılıksız kalmaması gerektiğini savunan Vali NAYİR, şunları söyledi:

“Bu hususlarda yapılacak en küçük katılım bile bizler için önemli adımlardır. Burada bu bilgi ve teknoloji kültürümüzün gelişmesine katkı sağlayacak patent alınmış ürünleri, yeni hazırlanan çalışmaları hep birlikte zevkle görüp içimize ümit verecek bir şekilde buradan dönme gayreti içerisinde geldik. Yapılan bu çalışmalar hem katlanarak devam etsin, hem işbirliği kültürümüz hem de ülkemizin itibarını artıracak olan bilim ve teknoloji seviyemizi artıracak olan bu tür çalışmaların daha fazla örneğini görelim. Hak ettiğimiz yere daha kısa sürede ulaşmak dileği ile hepinize saygılar sunuyorum.” 

Gençlerden ve sanayicilerden yeni buluşların peşinden koşmalarını isteyen ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. ÖZAYDEMİR ise, sanayide kalkınan büyük ülkelerin başka ülkelerdeki icatları revize ederek piyasaya sürdüğünü anlattı.  

Bozüyük Girişimciliği Destekleme Derneği Başkanı Celali YILMAZ’da, ülkemizdeki patentli ürün sayısını yükseltmek, mucit sayısını artırmak, öğrencilerde buluş yapma ve girişimciliği özendirmek amacıyla böyle bir projeyi başlattıklarını ve En Büyük Desteği veren Bilecik il Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK olmak üzere diğer paydaşlara ve stand açan kişi ve kuruluşlara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Eskişehir Valisi Tuna, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, ESO Yönetim Kurulu Başkanı Savaş M. ÖZAYDEMİR ve beraberindeki heyet, serginin açılış kurdelesini keserek stantları gezdi.

 

 

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.