BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CERN’de Bilecik ‘ten Bir Öğretmen

Söğüt Küre Dursun Fakıh Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Cemile ÇANKAYA Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) ‘deki eğitimini tamamladı.
CERN’de Bilecik ‘ten Bir Öğretmen

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezince (CERN) 1998 yılından bu yana "Öğretmen Programları” düzenlenmektedir. Bu programa bugüne kadar ülkemizden katılan öğretmen sayısı sınırlı olup bu sayının artırılmasını ve öğretmenlerimizin daha çok genci bilime teşvik etmesinin sağlanmasına yönelik farkındalıklarının artırılması için "Türk Öğretmen Programı” hazırlanmıştır. Yarıyıl tatiline denk gelen bu yılki programa İlimizden Küre Dursun Fakıh Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Cemile ÇANKAYA katılmıştır.

Bu yıl 25-30 Ocak 2015 tarihleri arasında Cenevre’de düzenlenen eğitimle ilgili bilgi veren ÇANKAYA;

“Bu yıl 3.sü düzenlenen eğitime 48 öğretmenle beraber katıldım. Eğitimde Fen Bilgisi, Fizik ve Biyoloji alanından öğretmenler vardı. Eğitim ücreti dışındaki tüm masraflarımızı kendimiz karşıladık. Eğitimlerde parçacık fiziği hakkında temel bilgileri, bu alanda yapılan çalışmaları, ATLAS, CMS, CAST gibi deney merkezlerine geziler yaparak yerinde görme ve CERN ‘de cevap aranan sorularla ilgili en yetkili uzmanlardan bilgi alma şansımız oldu. Ayrıca CERN ‘de bulunan araştırmacı Prof. Dr. Samim ERHAN gibi Türk bilim adamları ile de tanışma fırsatımız oldu. Bu eğitim, Öğretmenlerin öğrencilerini bilimsel çalışmalara teşvik etmeleri, rehberlik etmeleri, CERN de gerçekleşen bilimsel ilerlemeler hakkında güncel bilgilere sahip olmaları ve bilimi üretildiği yerde keşfetmeleri açısından oldukça önemlidir.” dedi.

Öğretmenimizi mesleki gelişimi için göstermiş olduğu gayretinden dolayı kutluyoruz.

 

CERN-  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi;  Bu kurum, İsviçre ve Fransa sınırında yer alan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuarıdır. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuş olan CERN´in günümüzde 21 tam üyesi ve 2 tam üyelik adayına ilaveten Türkiye´nin de aralarında bulunduğu 3 ortak üyesi vardır. 


cerncerncerncerncerncern

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.