BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dikkat Eksikliği ve Aktivite Bozukluğu Bulunan Öğrencilerin Tanılanması Projesi Faaliyetleri Sona Erdi.

Dikkat Eksikliği ve Aktivite Bozukluğu Bulunan Öğrencilerin Tanılanması Projesi Faaliyetleri Sona Erdi.

    Bilecik Milli Eğitim Müdürlüğü, Şeyh Edebali Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi Çocuk Psikiyatrisi Bölümü´nün ortaklığı ile geçekleştirilen, "Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Bulunan Öğrencilerin Tanılanması Projesi" kapsamında, tanılama çalışmalarının ön görüşmeleri İlimizdeki tüm okullarda yapıldı.

    Yapılan çalışmayla ilgili bilgi veren Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bektaş UÇKUN; Tanılamaların  Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu konularında Türkiye ´de yapılan en büyük çalışma  ve büyük bir hizmet olduğunu ve edinilen tecrübelerin benzeri olmadığını belirtti. DEHB konusunda kitap bastırıldığını her okula, kütüphanelere ve Rehber Öğretmenlere dağıtıldığını söyledi. Bundan sonraki süreçte de yapılan çalışma ile ilimizin envanteri çıkarılıp raporlaştırılacağını ve sonuçların ve raporların kitap haline getirilerek tüm illere dağıtılacağını belirtti. 

    Tanılama çalışmalarında yer alan beş uzmana liderlik eden Uzm. Dr. Ahmet BÜBER yaptığı açıklamada; ´´Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu; dikkatsizlik,hareketlilik/ataklık ve dürtüsellikle karakterize, akademik başarıyı, aile ve kardeş ilişkilerini, akran ilişkilerini ve ruh sağlığını etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Biz de böylesine çocuk ve gençlerin yaşantısını etkileyebilecek bir durumun tespiti ve görülme sıklığını ortaya koymak için çıktığımız bu yolda, Bilecik ilinde bulunduğumuz 5 gün boyunca il merkezi ve ilçelerde bulunan ilk ve orta öğretim okullarının büyük bir kısmını ziyaret ederek, daha önce 36000 öğrenci üzerinde yapılmış ölçek çalışmasıyla belirlemiş olduğumuz öğrencilerden yaklaşık 600 tanesi ile görüşme yaptık. Görüşmede bu öğrencilerin hazır bulunan velileriyle de görüşme fırsatı yakaladık. Bu çalışma, belirli açılardan; ulaşılan öğrenci sayısı, yüz yüze görüşülen öğrenci ve veli sayısı, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversitenin aynı çalışmada ele alınması, şehir merkezi dışındaki; ilçe, belde ve köylere de ulaşılması bakımından ülkemizde ilklerden biri olma özelliğini taşımaktadır. Sayın valimize, sayın rektörümüze ve sayın il milli eğitim müdürümüze ve müdür yardımcımıza, Yard. Doç. Dr. Ömer BAŞAY, Öğr. Gör. Dr. Hüseyin ALAÇAM, Arş. Gör. Dr. Ömer Faruk TUNCER, Arş. Gör. Dr. Serdar AVUNDUK beylere, okul müdürlerimize, rehber öğretmenlerimize, tüm öğretmen, veli ve öğrencilerimize yoğun desteği ve katkılarından dolayı müteşekkiriz.´´ dedi.

 

30-12-201530-12-2015

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.