BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Engelliler Günü Kutlandı.

Dünya Engelliler Günü Kutlandı.

04-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-2015

 

   Vali Ahmet Hamdi NAYİR, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi´nde düzenlenen etkinlikte, insanların içtimai varlıklar olduğunu ve toplu olarak yaşamak zorunda olduklarını söyledi.

   Toplu yaşamın da gereği, başkalarının dertlerini dert edinmek ve hemdert olmak olduğunu ifade eden Vali NAYİR, "Eğer acınızı hissediyorsanız, siz canlısınız. Başkalarının acısını hissediyorsanız siz insan olmuş demeksiniz. Bizlerin de daha fazla insan olmaya ihtiyacı var. Toplumun diğer fertlerin, dertlerini ve acılarını daha iyi anladığımız müddetçe daha iyi insanlar olacağız" dedi.

   Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Muhammet AKGÜL’de uygun toplum olmanın, engellilere gösterilen yakın ilgi ve sorunlarını çözümü konusunda harcanan çaba ile mümkün olabileceğini vurguladı.Türkiye´de son yıllarda devlet olmanın gereği, engellilerin toplumun eşit bireyleri olarak sosyal hayata iştirak edebilmeleri, bütünleşebilmeleri ve yaşam standartlarının geliştirilmesi için düzenlemeler yapıldığını anlatan AKGÜL,  şöyle konuştu: 

   "Engelli insanların sağlıklarına kavuşmaları, eğitilmeleri, iş hayatı ve sosyal yaşama katılımlarını sağlamak, hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek, kamu kurumları, yerel idare ve sivil toplum olarak hepimizin sorumluluğudur. Engelli bireylerin karşılaştığı sorunlar yalnızca devlet eliyle çözülebilir yaklaşım doğru değildir. Toplumun her ferdi, engellilerin yaşamlarını her anlamda kolaylaştıracak ortak bir akılla hareket etmelidir. Yardımlaşma duygusu en üst seviyede olan milletimizin, bu yöne biraz daha empatiyle yaklaşarak, engelli bireylerin talepleri henüz oluşmadan, "Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır" bilinciyle hareket etmesi, şüphesiz engelli bireylerin sorunlarını en aza indirecektir."

      GÖRSEM Görme Engelliler Derneği Başkanı Akif BİÇER’ de engellilerin ayrı bir dünyasının bulunmadığını belirterek, "Bizler karanlık odalarımızda, sadece birbirlerimize kulaklarımıza fısıldayan bireydik. Ama bugün, bize sahip çıktığınızı görüyorum. Size, "Nasıl yardımcı olalım" diyen amirlerimizi ve kurum müdürlerimizi burada görüyorum. Sosyal, kültürel ve ulaşımda, her türlü alanda engelsiz erişebilmemiz ve mağdur olmaması ve her türlü imkânı seferber eden valimiz ve belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Sizlerin bizlere göstermiş olduğunuz sevginiz olmazsa, bizler bu engelleri ne aşabiliriz ne de hayatlarımızı yaşayabiliriz. Bizlere vermiş olduğunuz büyük katkı ve desteklerden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

      Engelli çocukları bulunan aileler adına Fadik KÖSEM´in konuşma yapması ve Huzurevinde görevli Psikolog Duygu BİLİCAN´ın sunumunun ardından başarılı sporcu ve antrenörlere hediye, plaket verilmesi ile program son buldu. 

 

     Etkinliğe, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil ELDEMİR, Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Alper SIR, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber BEKTAŞ, Baro Başkanı Halime AYNUR, Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY, İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK ve daire müdürleri ile vatandaşlar katıldı. 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.