BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

EBA Tanıtım Toplantısı Yapıldı.

       Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımını en üst seviyeye çıkararak maksimum fayda elde edilmesi amacıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantı ile; sistemden faydalanan öğrenci ve öğretmen sayısını artırarak azami derecede faydalanmalarını sağlamak, dolaylı olarakta sistemin geliştirilmesi amacı hedeflenmektedir.

      İl Bilgi Teknolojileri Koordinatör Öğretmeni Hasan KIZILKAYA’nın sunumu ile gerçekleşen toplantıya; İl Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, Müdür Yardımcısı Bektaş UÇKUN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Merkez İlçede bulunan Okul ve Kurum Müdürleri katıldı.

     Toplantıda kısa bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü ALTINKAYNAK, günümüzde bilgiye çok kolay ve hızlı ulaşılabildiğini, okullarımızda etkileşimli tahtalarla birlikte öğrenmenin daha zevkli bir hale geldiğini söyledi. Sistemin kullandıkça gelişeceğini ve kullanıcı sayısının artırılması gerektiğini belirterek bu bağlamda İlçe Milli Eğitim Müdürlerimizin, Okul/Kurum Müdürlerimizin, Okul Aile Birliklerinin konuya gereken ilgiyi ve hassasiyeti göstermeleri gerektiğini belirtti.

Daha sonra sistem hakkında yapılan sunumda özet olarak şu bilgilere yer verildi.

       Eğitim Bilişim Ağı (EBA) her sınıf seviyesine uygun, güvenilir ve incelemeden geçmiş, doğru e-içeriklerin bulunabildiği ülkemizin en büyük eğitim platformudur.

-  Öğretme-Öğrenme Sürecini Destekleyici Zengin İçerikler sağlaması,

-  Uygulamalara ve her türlü kaynağa her yerden ve her zaman erişebilir olması,

-  Ders öncesi süreçte ilgi motivasyonu arttıracak uygulamaları barındırması,

-  Öğretim programlarının hedef kazanımlarına daha kolay erişim imkânı sağlaması,

-  Öğretmenler ve öğrencilerin konuları tartışabilecekleri, sorularına cevaplar bulabilecekleri, sanal olarak bir araya gelebilecekleri pedagojik sosyal ağlara sahip olmalarını sağlaması,

-  Paylaşımcı uygulamalar ile eğitim sürecine bağlanacakları ortamlara sahip olmalarını olanak sağlaması açısından büyük bir önem arz etmektedir.

        Öğretim programına uygun, ses, video dosyaları içeren, animasyon gibi çoklu ortam bileşenleri ile zenginleştirilmiş, çevrim içi ya da çevrim dışı kullanılabilen, öğrenenle etkileşimli ya da etkileşimsiz olarak iletişim, kurabilen dersi destekleyici bilgisayar tabanlı içerikleri barındıran bir sistemdir.

        Günümüzde çağımız toplumları artık bilgiyi öğrenmekle yetinmiyor. Bilgiyi en doğru yerde, en doğru hâliyle kullanıyor, bilgiden bilgi üretiyor. Teknolojik gelişmelerin gittikçe hız kazandığı 21. yüzyılda bir önceki nesil, bir sonraki neslin hızına yetişemiyor. Bilim dalları gittikçe artarken bilgiler derinleşiyor, alanlar özel uzmanlık istiyor. Eğitimde teknoloji kullanımını giderek arttırıyor, bilgi toplumuna uyum sağlayan bireyler yetiştirmek yeni hedef hâline geliyor. e-içerik; elektronik tabanlı öğrenmenin temel bileşenidir. Öğretmenin yeni ders araç gerecidir. Bazen bir web sayfasıdır, bazen bir video… Bazen bir sunudur, bazen bir animasyon… Bazen bir ses dosyasıdır, bazen bir fotoğraf… Bir vaka çalışması da e-içeriğiniz olabilir, bir animasyon veya harita da... Paylaşmak istediğiniz bir haber de e-içerik olabilir, “eğitimde iyi örnek” olarak gösterilebilecek bir uygulama da… E-içerik elektronik ortama aktardığınız veya elektronik herhangi bir ortamdan aldığınız her türlü eğitim materyalidir aslında.

      EBA Ders ile Öğretmenlerimiz mevcut öğretim programlarının içeriklerine kolaylıkla erişebilecek, ödev takip, öğrenci performans takip işlemlerini dijital olarak görerek, istediğinde raporlama yapabilecektir.

        Konu anlatımları, alıştırmalar, özet, tarama testleri, açık uçlu sorular, tarama testleri, ders planlarından oluşan ders içerikleri ders konularının özetlenebilmesi, paylaşımının daha kolay yapılarak yaygın öğretime zemin hazırlamaktadır.

      İçerik geliştirme firmalarınca hazırlanan hemen hemen bütün firmaların kaynaklarına ücretsiz erişim sağlanarak zengin ve farklı e-içerikler kullanılabilinir. Öğretmenlerimiz kendi ihtiyaçları doğrultusundaki içerikleri kendi bakış açıları ile geliştirebilecek ve değiştirebileceklerdir.

          Eğitmen tarafından oluşturulan Eğitimlere katılan öğrencilerin performans takipleri izlenebilmektedir.

        Eğitim Bilişim Ağı’nın video modülü derslerde gösterebilecek eğitsel amaçlı videoları tek adreste bulunabilmesi için tasarlandı. Ders destek, kişisel gelişim, belgesel, çizgi film, rehberlik, meslekî eğitim gibi alanlarda bireysel ve toplu öğrenmeyi destekleyen video programlarının yer aldığı bu modülde kimya dersinden matematik dersine, dil ve anlatım dersinden İlköğretim Hayat Bilgisi’ne kadar geniş bir yelpazede derslerde kullanabilecek videolar bulunabilecektir.

Ayrıca önemli günlerde izlenecek videolar, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapılan videolar, derslerin daha da zenginleştirilmesini sağlayacaktır.

Öğretmen ve öğrencilerimizin göndereceği videolarla daha da zenginleşecek bu modül sayesinde zaman içerisinde birbirinden farklı video içerikler üretilecek ve öğrenme daha da keyifli hale gelecektir.

        Ayrıca “EBA dosya” ile öğrenci ve meslektaşlarınızla kolayca dosya paylaşabilir ve güvenli bir ortamda dosyalarınızı depolayabilirsiniz. Öğretmenlerimizin 10 GB’lık kotası, öğrencilerimizin de 1 GB’lık alanı kullanımdadır. 

 

 SİSTEME ULAŞMANIN EN KOLAY YOLU  http://www.eba.gov.tr/

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.