BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Düşünce Okulu Projesi Uygulamaya Konuldu.

Eğitimde Düşünce Okulu Projesi Uygulamaya Konuldu.

            Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğrencilerin başarısını artırmak, iyi bir vatandaş olmalarını sağlamak, velileri bilgilendirmek, Bilecik ilinin Türkiye geneli yapılan sınavlarda başarı grafiğini yükseltmek amacıyla  “Eğitimde Düşünce Okulu Projesi” uygulamaya konuldu.

Proje , Öğretim Görevlisi Ömer SELVİ  tarafından yürütülmektedir

 

Ömer SELVİ: “Öğrencilerimiz için önümüzdeki 2016 SBS(TEOG) ve ÖSS( YGS-LYS-YDS) başta olmak üzere birçok sınavlar bulunmaktadır. TEOG ve YGS-LYS’ de geçireceği süre öğrencilerimizin geleceği ile yakından ilgilidir. TEOG ve YGS-LYS öğrencilerimizin hangi okullarda ve üniversitelerde okuyacağını belirleyen bilgi, teknik, taktik ve strateji ölçen sınavlardır. TEOG ve YGS-LYS’de başarılı olmak ciddi bir çalışmaya bağlıdır.

 

Bu nedenle öğrencilerin sınav maratonunda düzenli, sistemli, etkili ve verimli ders çalışmaları gerekmektedir. Bu süreç içerisinde öğrencilerimizin ders çalışmaya ihtiyaçları olduğu gibi, eğlenmeye, dinlenmeye, spor ve kültürel aktivitelere de ihtiyacı vardır. Bu proje ile ulaşmak istediğimiz amaçlardan biri de öğrencilere zamanlarını iyi kullanmalarını öğretmektir. Sınav maratonunda biz eğitimcilere, anne ve babalara düşen en önemli görev iyi bir çalışma ortamı hazırlamak ve öğrencilerimize her yönüyle destek olmaktır. Yoksa kızmak, bağırıp, çağırmak, çalış çalış demek çözüm değildir. Öğrencilerin çok çalışmaktan ziyade stratejik ve profesyonel çalışması önemlidir. Öğrencilerimizin öğrenecekleri bazı teknik, taktik ve stratejiler performanslarını ve motivasyonlarını yükseltebilir, daha da hızlı sonuca ulaşabilmelerine yardımcı olur.

 

Böylece sınava giren milyonlarca öğrenci arasından ön sıralara geçebilir ve zirveye çıkarak istediği Fen Lisesi, Anadolu Lisesini veya Üniversiteyi kazanabilir. Öğrencilerimizin diğer öğrencilerden farklı olabilmesi için bazı teknik, taktik ve stratejileri bilmesi gerekmektedir. Bizler yetişkinler olarak şunu unutmayalım ki! Öğrencilerimizin başarısı bizim başarımızdır.

 

İşte “Eğitimde Düşünce Okulu Projesi” ile bu başarıyı yakalama gayesizindeyiz. Belli bir plan, program dâhilinde hevesle çalışan öğrenci daha çok öğrenir bildiklerini uygulamaya koyarak istediği puanı alabilir. Öğrencilerin başarısında şans faktörü yok denecek kadar azdır. Kimya dersinde bir kural vardır: “Reaksiyona ne kadar malzeme girerse, reaksiyon sonucunda da o kadar malzeme çıkar.” Bu nedenle öğrencilerin başarısı tamamen kendi gayretlerine bağlıdır. Başarıda plan ve program çok önemlidir ancak plan ve programı hazırlayanlar değil uygulayanlar kazanıyor.

 

Proje kapsamındaki seminerler ve kurslar öğrenciler için tamamen uygulanabilir taktik, teknik ve stratejiden oluşmaktadır. Gereksiz teorik bilgilerle öğrencilerin kafasını karıştırmak yerine kolayca uygulanabilir niteliktedir, tamamen profesyonelliye yöneliktir.

 

 

“Eğitimde Düşünce Okulu Projesi”, 9 etaptan oluşmaktadır:

 

1.Etabı: TEOG’DA SBS ve  YGS-LYS ( Yeni Sınav Sistemi) inde Süper Başarı Stratejileri Semineri 1 seans

2.Etabı: Okul Hayatında Anne ve Babanın Rolü Semineri 4 seans

3.Etabı:6 Saatlik Eğitim Semineri

            KAMPÜSE GİDEN YOLUN ŞİFRESİ (YGS-LYS Yol Haritası)

                                  ( ÖSS Adayları İçin 6 saat, 3 günlük)

            PROFESYONEL ÖĞRENCİ OLMA TEKNİKLERİ

                                 (SBS(TEOG) Adayları ve Ara sınıflar İçin 6 saat, 3 günlük)

4.Etabı: TEOG ve S.E.S.(YGS-LYS-YDS)’de % 100 Başarı Teknikleri (2 saat)

5-Etabı: İnsan Mühendisliği, Profesyonel Öğretmenlik (6 seanslık 2 günlük)

6- Etabı: A.H.O.T. (Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri) 18 seanslık, 6 gün, 3 hafta

7- Eğitimde P.İ.M. ( Profesyonel İdealist Müdür) Kodu (6 saat, 3 günlük)

8-Okulların Kılavuz Kaptanı, Rehber Öğretmen (6 seanslık, 2 günlük)

9-Okul Hayatında Aile Akademisi

 

 

Proje kapsamında yer alan seminerlerin I-II. Etapları Bilecik ili ve ilçelerindeki Ortaokullar, Fen Lisesi ve Anadolu Liseleri ve dengi liselerde uygulanacaktır. Şu ana Kadar

Lise

Bilecik Fen Lisesi

Bilecik Anadolu Öğretmen Lisesi

Bilecik Anadolu Lisesi

Erturulgazi Anadolu Lisesi

Bilecik İmam Hatip Lisesi

Ortaokul.

Ertuğrulgazi Ortaokulu

Osmangazi Orta okulu

Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu

Edebali Ortaokulunda düzenlendi

Mehmet Akif ERSOy Ortaokulu

700.Yıl Ortaokulu

Yapılan eğitim seminerleri sonucunda öğrencilere ve velilere anketler düzenlenerek proje ile ilgili görüşleri alındı. Proje hakkında şunlar söylendi:

 

Proje kapsamında yer alan Anlayarak Hızlı Okuma Teknikleri kursu, Bilecik Anadolu Öğretmen Lisesinde devam etmektedir. Bu kursla öğrencilerin sınavlardaki zaman sorununu çözmek amaçlanmaktadır.

Bu proje Bilecik Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü onayı ile Bilecik Halk Eğitimi Müdürlüğü tarafından uygulanacaktır.

2015–2016 eğitim-öğretim sezonunda bütün İlkokul, Ortaokul ve Liselerde uygulamayı planlıyoruz. Projeye destek verilmesi halinde kapsam alanı içerisinde yer alan ilçe ve köy lise, dengi okullar, ilk ve ortaokullarında uygulanacaktır. Projeyi yapan kurumlar olarak, bu projenin Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyoruz.

 

 

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.