BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelliler Günü Kutlamaları Engel Tanımadı

Engelliler Günü Kutlamaları Engel Tanımadı

04-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-201504-12-2015

"Dünya Engelliler Günü" kutlamaları Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde büyük bir coşku ile kutlandı.

Kutlama programına başta Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR olmak üzere İlimizdeki tüm protokol üyeleri, daire ve kurum müdürleri ile öğrenciler ve öğrenci aileleri katıldı. Büyük bir beğeni toplayan ve alkış seslerinin eksik olmadığı program; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğünün ortaklığı ve Bilecik Belediyesinin katkıları ile hazırlandı. Programın hazırlanmasında büyük emeği olan Özel Eğitim ve İş Okulunun Müdürü İbrahim AYDOĞAR açılışta bir konuşma yaptı. AYDOĞAR konuşmasında:

"Huzurlu ve güvenli bir toplum olmanın yolu, özel gereksinimli bireylerin toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Bu bireylerin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri kaldırmak ve kaliteli yaşam sürmelerini sağlamak; aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Onlara gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır.  

         Devletimiz sosyal devlet olmanın bir gereği olarak; eğitim, sağlık, istihdam yönünden insan haklarına ait hizmetleri, özel gereksinimli bireylere sunmaktadır. Ülkemizde son yıllarda bu bireylere yönelik çıkarılan yasalarla; örgün eğitime ek olarak bakım ve rehabilitasyon hizmetleri, evde bakım hizmetleri, danışmanlık ve destek hizmetleri verilmekte ve bu hizmetler artarak devam etmektedir.

Bu bağlamda okullarımızda; Özel gereksinimli öğrencilerimize; yaşantılarında temel beceri ve alışkanlıklar kazandırıp bağımsız yaşama güçlerini arttırarak, bireysel yeterlilikleri oranında sorunlarını ortadan kaldırarak veya en aza indirerek, öğrencilerin bireysel gelişimlerini sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlerle destekleyerek, özel eğitim sürecinin her aşamasına ailelerin aktif katılımlarını sağlayarak, toplumla uyum içerisinde yaşayan bireyler olmaları için, sabır, sevgi ve hoşgörü içeresinde eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir.

        2 (iki) birim ve 6 (altı) okuldan oluşan kurumumuz; 2015-2016 eğitim-öğretim yılından itibaren Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tahsis ettiği modern tip proje binasında faaliyetlerine devam etmektedir. Okullarımızda kayıtlı 88 öğrenciye; 34 öğretmen, 2 hemşire, 1 memur, 3 hizmetli, 7 servis rehberi, 2 toplum yararına çalışan personel olmak üzere toplam 49 personel ile hizmet vermekteyiz.

       Bu aşamada; bina yapımında, tahsisinde ve çevre düzenlemesinde emeği geçen başta Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’ya, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Milletvekilimiz Sayın Halil ELDEMİR’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail ALTINKAYNAK’a ve isteklerimizi geri çevirmeyen Belediye Başkanımız Sayın Selim YAĞCI’ya teşekkürü bir borç biliriz.

            Ve yine; programın hazırlanmasında emeği geçen öğretmenlerimize, emniyet personeline, Halk Eğitim Merkezi’ne, Mesleki Eğitim Merkezi güzellik ve saç bakım hizmetleri bölümüne teşekkür ederiz. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle; tüm özel gereksinimli bireylerimize engellerin olmadığı bir ömür diliyoruz." dedi.

           Açılış konuşmasından sonra, öğrencilerimizin gösterilerine geçildi. Büyük bir özveri ile hazırlanan öğrencilerimizin heyecanları ve sahne performansları seyirciler tarafından büyük alkış aldı. Program, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi son buldu.

       

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.