BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelliler Haftası Kapsamında Düzenlenen Gösteri İzleyenleri Büyüledi.

Engelliler Haftası Kapsamında Düzenlenen Gösteri İzleyenleri Büyüledi.

09-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-201609-05-2016

 

   10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle Bilecik Özel Eğitim Okullarının hazırlamış olduğu program büyük bir beğeni ile izlendi.

   Programa; Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYİR, Belediye Başkanı Selim YAĞCI, Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY, Rektör İbrahim TAŞ, MEB  Özel Eğitim Genel Md.lüğü İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Ramazan BARIN, Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK, Okul ve Kurum Müdürleri veliler ve öğrenciler katıldılar.

   Saygı durşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Okul Müdürü İbrahim AYDOĞAR, içerisinde bulunduğumuz "Engelliler Haftası" ile ilgili bir konuşma yaptı. AYDOĞAR konuşmasında;

     "Huzurlu ve güvenli bir toplum olmanın yolu, özel gereksinimli insanlarımızın, toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Özel gereksinimli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, karşılaşabilecekleri tüm engelleri ortadan kaldırmak ve kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamak; aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur. Onlara gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır. Hepimizin birer engelli adayı olduğu günümüzde, özel gereksinimli bireylere daha hoşgörülü davranarak onlara her türlü hizmette pozitif ayrımcılık yapmak asli vazifemizdir. Kamu ve özel kurumlar, yaşam alanlarını; sağlık, eğitim, kültür, ulaşım ve diğer hizmet alanlarındaki binaları ve sosyal alanları özel gereksinimli vatandaşlarımız göz önünde bulundurarak planlamalıdır. Çünkü bir toplumun gelişmişliği engellilerine sağladığı sosyal imkân ve projeler ile ölçülmektedir.

Bu bağlamda; kurumlar arası işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesi olan, gönüllülük esasına dayalı " NEŞELİ GÜNLER " adlı projemiz ile ilimizde yaşayan özel gereksinimli öğrencilerin eğitsel oyunlar aracılığıyla; bilişsel, duyuşsal ve biyomotor yetilerinin geliştirilerek, üniversite öğrencileri ile birlikte sosyalleşmeleri ve farkındalık kazanmaları amaçlanmıştır.

     Projede bu amaç için 35 gönüllü üniversite öğrencisi ile 30 özel gereksinimli öğrencimiz Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde görevli iki antrenör, okulumuz Beden Eğitimi Öğretmeni ile birlikte Üniversitemiz Spor Salonunda eğitsel oyunlar ve Hemsball oyunu oynamıştır.

Projenin yürütülmesinde emeği geçen paydaşlarımız; Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesine, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanlığına, Değerli basın mensuplarımıza,  projemizde emeği geçen öğrencilerimize, velilerimize ve eğitmenlerimize teşekkür ederiz.

Ayrıca bizlerden desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Ahmet Hamdi NAYİR’e, Belediye Başkanımız Sayın Selim YAĞCI’ya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsmail ALTINKAYNAK’a, Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Özel Eğitim Dalı öğrencilerine, Mesleki Eğitim Merkezi Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı öğrencilerine ve bugün teşrifleriyle bizleri onurlandıran Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden Daire Başkanımız Sayın Ramazan BARIN’a teşekkürü bir borç biliriz.

Sözlerimi “hayatta engellere takılıp kalmadan, çözüm üretebilmenin önemiyle” ilgili küçük bir kıssa ile sonlandırmak isterim. Bir kadın sabah kalkmış, aynaya bakmış ve kafasında yalnız üç tel saç görmüş. “Evet”… “galiba bugün saçımı örgü yapacağım!” demiş öyle de yapmış; günü de harika geçmiş. Ertesi gün kalkmış, aynaya bakmış, kafasında iki tel saç kalmış.

   “Evet,” “bugün saçımı ikiye ayıracağım” demiş. Dediğini de yapmış, harika bir gün geçirmiş. Ertesi gün kalkmış, aynaya bakmış, kafasında tek tel saç var. “Tamam, tamam demiş artık bugün atkuyruğu yaparım…” Öyle de yapmış ve çok güzel bir gün geçirmiş. Ertesi gün aynaya baktığında, kafasında bir tek tel saç bile kalmamış. “Vaaaavv!” diye bağırmış. “Bugün saç derdim yok!”

                    YAŞAM O KADAR GÜZEL Kİ ENGELLERE TAKILIP KALMAYALIM.

   Bu duygu ve düşüncelerle 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyor, tüm özel gereksinimli vatandaşlarımıza rahat, mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum." dedi.

Açılış konuşmasının ardından okul öğrencilerinin hazırladığı müzikli gösteriler ve koronun sunumu beğeniyle izlendi. Program sonunda," Neşeli Günler" isimli sosyal sorumluluk projesinin sunumu izlendi projede emeği geçen okul, kurum ve personele teşekkür belgeleri takdim edildi.

Programdan sonra  Özel Eğitim Okullarının hazırlamış olduğu el emeği göz nuru ürünlerin sunulduğu serginin açılışı yapıldı.

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.