BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.

Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.

Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.Engelliler Haftası Kutlamaları Görmeye Değerdi.

 

‘Engelliler Haftası münasebetiyle Bilecik Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Bilecik Özel Eğitim Okulu öğrencileri tarafından hazırlanan program izleyenlerden tam not aldı.

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi´ndeki programa Vali Ahmet Hamdi NAYIR, Vali Yardımcısı Mustafa GÜNEY, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Kadri ŞENTÜRK, İl Müftüsü Necati AKKUŞ, Bilecik İl Jandarma Komutanı Albay Alper SIR, Bilecik İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Coşkun BAKIRTAŞ, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Bilecik Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Müdürü Şahgarip DOĞAN açılış konuşmasında;”Engelin doğuştan veya sonradan her insanın başına gelebileceğini, engelli insanlara acımak yerine onları hayata bağlayacak davranışlarda bulunup yaşamlarını kolaylaştırarak mutlu olmalarını sağlamalıyız. Akraba evliliği gebelik öncesi veya gebelik sırasında annenin alkol ilaç veya uyuşturucu madde alması doğum anında olabilecek hatalar, aşıların zamanında yapılamaması gibi durumlar engelliliğin nedenlerindendir. Yurdumuzda görmeyen işitmeyen, hareket edemeyen, zihinsel ve ruhsal engeli bulunan yaklaşık 4 buçuk milyon vatandaşımız bulunmaktadır. Bu 4,5 milyonun 1,5 milyonu ise çocuklardır. Bizim işimizde bu çocuklara eğitim vermek onları geleceğe hazırlamak gibi görevi üstlenmiş bulunmaktayız. Engelli çocuklarımıza yönelik çeşitli eğitim kurumları açılmış durumdadır” dedi. Doğan, “Bilecik´te, 2´ si merkezde 1´ i Bozüyük ilçemizde olmak üzere 3 özel eğitim okulu olduğunu” söyledi.

Engelli bireylerin sadece ailesini değil toplumun tamamını ilgilendirdiğini ve bu konuda herkesin el ele vermesi gerektiğini söyleyen Bilecik Valisi Ahmet Hamdi NAYIR “Bir insanın engelli olması onun diğer insanlar gibi yaşamasına, çalışmasında ve başarılı olmasına engel değildir. Yaşam sevinci var olduğu müddetçe sıkıntılar ve zorluklar aşılabilecektir. Kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde engel tanımadan herkes tarafından başarılı ve üretken olduklarını kanıtlayan engelliler bu başarılarıyla toplumun geneline örnek olabilmektedirler. Sosyal hayatta engellilere sağlanan kolaylıklar bir toplumun gelişmişlik düzeyinin göstergesidir. Engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü uygar bir kimliği kazanmakta etkin bir rol oynamaktadır. Engellilerimiz hiç bir engele takılmadan sokaklarda yürüyebilmeli sosyal yaşamda yerini alabilmeli ve kamu kuruluşlarına rahatlıkla girip çıkabilmelidir. Eksiklerimiz olsa da her geçen gün bu konuda yapılan iyileşmeler hepimize mutluluk vermektedir. Hiç bir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını unutmayalım. Her normal insanın bir engelli adayı olduğunu da aklımızdan çıkarmayalım” dedi.

Konuşmaların ardından, büyük bir emekle hazırlanan gösteriler izlendi. Gösterilerden sonra ise destekleyici kuruluşların temsilcilerine plaketleri verilmesi ve Türkiye genelinde dereceye giren engelli öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile program son buldu.

 

Program sonunda ise Özel Eğitim Okulları öğrencilerinin yapmış oldukları ürünlerden oluşan El Sanatları Sergisi açılışı gerçekleştirildi.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.