BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ENMEP Engelsiz Matematik Eğitim Platformu Proje Açılışı ve Microsoft Eğitim Tanıtım Toplantısı Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

ENMEP Engelsiz Matematik Eğitim Platformu Proje Açılışı ve Microsoft Eğitim Tanıtım Toplantısı Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

      17 Ekim 2017 Salı günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Müdürlüğümüzce hazırlanan ENMEP Engelsiz Matematik Eğitim Platformu Proje Açılışı ve Microsoft Eğitim Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Muhammet Akgül, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Müdür Yardımcımız Tahsin Yazır, Şube Müdürlerimiz Cuma İvrendi ve Osman Bat, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz ile öğretmenlerimiz katıldı.

                Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan proje ile Bilecik ili merkez ve merkeze bağlı ilçelerde, ortaöğretim okulları, Halk Eğitim Merkezleri ve üniversitelerde eğitim gören ya da mezun olmuş işitme, görme ve bedensel engelli öğrenciler için ortaöğretim matematik müfredatı esas alınarak üniversite ve E-KPSS gibi ulusal sınavlar ile okul sınavlarında matematik derslerindeki başarılarını artırmak için mekândan bağımsız olarak ve engel durumları dikkate alınarak, internet ve bilgisayar aracılığıyla,  Microsoft platformu üzerinden eğitim verilmesi amaçlanıyor.           

      Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan programda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün tanıtım filmi izlendi. Ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş bir konuşma yaptı. Ülkelerin eğitim ile yükseldiklerini, milletlerin eğitimle millet olma şuurunu kazandıklarını dile getiren Durmuş, bir milletin bir ve beraber olarak ortak hedeflere yürümesi, milli bir bilince sahip olmasının da ancak nitelikli bir eğitim sayesinde olacağının altını çizdi. Eğitim denince akla, koşarak okuluna giden sağlıklı öğrencilerin geldiğini ancak engelli öğrencilerin de bu ülke için verebilecekleri çok şeylerin olduğunu ifade etti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülkemizde yaklaşık 8.5 milyon engelli bulunduğunu, 8.5 milyon engelli nüfusunun 1 milyon 158 bininin 18 yaşın altında olduğunu, bu genç engelli nüfusun sadece yüzde 4.18’inin eğitim olanağı bulunduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı istatistiklerine göre örgün eğitimdeki engelli öğrenci sayısının 306 bin 205 olduğunu söyledi.

      Engelli bireylerin herkesten fazla eğitime ihtiyacı olduğunu vurgulayan Fazilet Durmuş, günümüzde uzaktan eğitimle, eğitim teknolojilerini kullanarak onlara rahatlıkla ulaşabileceğimizi, onları hayatın içine katmak için bu imkânları kullanmamız gerektiğini ifade etti. Sözlerine şöyle devam etti:

      “Günlük yaşamımızda sıkılıkla kullandığımız matematik; problem çözme, eleştirel düşünme, akıl yürütme gibi becerilerin de gelişmesine katkı sağlar. Bu nedenle ayrım yapmaksızın tüm öğrencilerin matematik öğrenmeleri gerekmektedir. Ancak matematik dersleri fiziksel engellilerin başarılı olamayacağı dersler olarak görülmektedir. Matematik öğretiminde onların ihtiyaçlarına yönelik materyallerin ve kaynakların azlığı ile birlikte branş öğretmenlerinin de özel eğitim hakkındaki tecrübe eksikliği, bu durumu daha da zorlaştırmaktadır.

      İşte biz, engelli öğrencilerimizin matematik konusundaki bu sıkıntılarından yola çıkarak, matematikle aralarındaki engelleri kaldırmak için ENMEP Engelsiz Matematik Platformu Projesini hayata geçiriyoruz. Proje sayesinde eğitim ve öğretimde, geleceğe hazırlanmada önemli bir yeri olan matematik dersinin, bilgi ve iletişim teknolojilerinden biri olan internet üzerinden etkileşimli uzaktan eğitim ile sunulması, fiziksel engelli bireylerin matematiğe erişim imkânı sağlanarak akademik başarılarının ve istihdamlarının artmasına yönelik bir çalışma yapılması planlanmaktadır. Bu proje, ortaöğretim kurumlarında, Halk Eğitim Merkezlerinde ve üniversitelerde öğrenim gören ya da mezun olmuş; üniversite sınavlarına, E-KPSS’ye hazırlanan, matematik dersindeki başarısını artırmak isteyen bedensel engelliler için büyük yararlar sağlayacaktır.

         İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bizler, “Eğitimde kaybedilebilecek tek bir fert yoktur.” inancıyla hareket ediyoruz. Çünkü iyi bir eğitim almış her öğrencimizin, her gencimizin bu ülkeye önemli katkılar sunacağına inanıyoruz. Engelsiz Matematik Platformu Projemiz de bu inancımızın bir sonucu olarak, fiziksel engelli öğrencilerimize ulaşacağımız, onların hayatında fark yaratacağımız bir proje olacaktır.

       Bu vesile ile çalışmalarımızda desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Vali Yardımcımıza, proje ortağımız olan Microsoft Şirketinin değerli yetkililerine, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüze, Müdürlüğümüz Ar-Ge ekibine ve proje paydaşlarımıza teşekkür ediyor, projemizin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!” (Şeyh Edebali)

      Daha sonra Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Sevgi Evleri Sitesi Perkisyon Ekibi, gösterilerini sundu. Microsoft Türkiye Erişilebilirlik Ekibi Program Test Direktörü Duygu Kayaman, “Erişilebilir Eğitim Teknolojileri” konulu konuşmasını yaptı. Kendisi de görme engelli olan Kayaman, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için çalışmalar yaptığını söyledi. Üniversiteden mezun olduktan sonra Microsoft Şirketinde çalışmaya başladığını ve engellilerin hayatını kolaylaştırmak için “Kütüphanem” uygulamasını geliştirdiklerini ifade etti.

      Microsoft Türkiye Eğitim Sektörü Direktörü Anıl ÇEKİÇ de “Erişilebilir Bir Dünyada Teknolojiyle Öğrenme” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. Çekiç, üniversitede okuduğu yıllardan bu zamana gelinceye kadar teknoloji alanında geldiğimiz noktaya dikkat çekti. Gelişmelerin, engelli vatandaşlar için de daha büyük fırsatlar ve kolaylıklar getirdiğini ifade etti.

      Genel Microsoft Çözümleri etkinliğinin tanıtımıyla ilgili bir sunum yapan İsmet Benli, Microsoft ürünlerinin eğitim alanında kullanımı, eğitim hizmetleri ve günlük hayatı kolaylaştırıcı özellikleri hakkında bilgiler verdi. Dünyada bilgisayar ve yazılım sektörünün geldiği nokta hakkında açıklamalarda bulundu.

      Program, toplantıya katılan Microsoft Eğitim Ekibi temsilcilerine hediye takdimiyle sona erdi.

 18-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.