BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" Kapsamında Bisiklet Dağıtım Töreni Yapıldı.

“Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi

    Bilecik´te, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan “Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat” programının içeriğine uygun olarak “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" kapsamında bisiklet dağıtım töreni yapıldı.

    Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen “Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi" 2015-2018 kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bisiklet dağıtım töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başladı. Programda açılış konuşması yapan Bilecik Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı; “Dünya Sağlık Örgütü tarafından obezite vücutta aşırı yağlanma olarak tanımlanmıştır. Obezite günümüzde gelmiş ve yetişmekte olan ülkelerin en önemli Halk Sağlığı konuları arasında yer almaktadır. Ülkemizde dünyada da olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2010 ön çalışma raporuna göre Türkiye´de obezite sıklığı yetişkinler için erkeklerde yüzde 20 kadınlarda ise yüzde 41 toplamda ise yüzde 30,3 olarak bulunmuştur. Aynı sorun çocuklarımızda da görülmeye başlamıştır. 0-5 yaş arası obezite sıklığı yüzde 8,5, 6-18 yaş arası yüzde 8,2 olarak bulunmuştur. Sağlık Bakanlığımız tarafından bisiklet kullanımının teşvik edilmesi ve sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programının içeriğine uygun olarak "Fiziksel Aktiviteye Teşvik Projesi" 2015-2018 kapsamında 1 milyon adet bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Bu proje kapsamında ilk olarak Mayıs 2015 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul 5, 6 ve 7’nci sınıflarda Seçmeli Spor ve Fiziki Etkinlik dersini açılarak bisiklet uygulaması olan okullarımıza bisiklet teslim edilmeye başlamıştır. Bu kapsamda Bilecik Valiliği kapsamında Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğüne 10 adet Belediye Başkanlığımıza 100 adet olmak üzere toplam 250 adet teslimi yapılmıştır. Bugün şuanda 65 adet olmak üzere toplam da 185 adet daha bisiklet dağıtımı yapılacaktır. Bütün bu çalışmaların sağlıklı bir nesil yetişmesinin ve sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

   Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir ise, devlet olarak kendilerine emanet edilen çocukların eğitim, öğretim çalışmaları sırasında hem ruh sağlıklarını hem de beden sağlıklarını önemsediklerini söyledi.  Nayir, “Bu iki konuda eğitim, öğretim çalışmaları sırasında ruh sağlıklarına olan hususta da beden sağlığına ait olan hususlarda da yapılması gereken eğitim öğretim çalışmaları ve zararlı olan hususlarla da ilgili olarak bilgilendirme çalışmaları yine bizim görev alanı çalışmalarımızda, yeni teknolojinin getirdiği hareket ortamımızı daraltan daha az yürüyüp daha çok oturmaya meyilli durumlarda obezite fala kiloluluk maalesef toplumumuzda her geçen gün yaygın hale geliyor. Bu da bir mücadeleyi gerektirmekte. Nasıl sigara ve alkolle mücadele gerekiyorsa onunla ilgili faaliyetler gerekiyorsa hareket azlığının bizim beden sağlığımızı etkileyecek dolayısıyla da ruh sağlığını da etkileyecek olan hareket eksikliğiyle de mücadele edilmesi gerekiyor. Bu konuda da değişik kurumlara önemli görevler düşüyor. Bunların iki ana kurumu sağlık teşkilatımız ve milli eğitim teşkilatımız olarak görülüyor. Temennimiz şu ki bu bisikletlerimizin fazlasıyla kullanılması biliyorum bir çok çocuğumuzun kendi imkanlarıyla da evlerinde bisikletleri var ama okul imkanı dahilinde daha güvenli trafikten arındırılmış yerlerde bu tür çalışmalarda çocuklarımız istifade etsinler. Bu bölge içerisinde yer alan başta Ankara’da karar vericiler olmak üzere bu çalışmalarda bu talebi meydana getiren bu işin takibini yapan bütün arkadaşlarımıza ve bu talepleri alan çocuklarımıza bütün idarecilerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

   Konuşmalar sonrası 65 adet bisikletin öğrencilere dağıtımı gerçekleştirildi. Programa, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Milli Eğitim Müdür Vekili Coşkun Bakırtaş, İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.


Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.