BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Güvenli Okul Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Güvenli Okul Projesi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Toplantı 13 Eylül 2018 Perşembe günü Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Programa Sayın Valimiz Tahir Büyükakın, Vali Yardımcıları Sayın Mehmet Taşdöğen, Sayın Mustafa Kemal Özgün, Sayın Burhan Terzioğlu ve Sayın Rahmi Köse, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü Sayın Ertuğrul Namal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sayın Halis Nalbant, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Güsamettin Erdoğan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, Emniyet Birim Amirleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Şube Müdürleri ile ilimiz geneli resmi ve özel okul ve kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda, 2018-2019 eğitim öğretim yılı öncesinde okullarda koordinasyon, okul ve okul çevresinde gerçekleştirilecek güvenlik tedbirleri, bağımlılık ile mücadele gibi konuları değerlendirildi.

Açılış konuşması yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Güsamettin Erdoğan, “bugün burada ilimiz genelinde eğitim öğretim faaliyeti veren tüm resmi ve özel, okul ve kurum müdürlerimiz ile beraber; en kıymetli varlığımız olan yavrularımız nasıl güvenli bir eğitim alırlar, hem fiziksel hem ruhsal sağlıklarını koruyarak geleceğe nasıl hazırlar, ilimizde eğitimin kalitesini ve başarıyı nasıl artırırız gibi sorulara yönelik tespitler ve çözüm önerileri üreteceğiz.”dedi.

İş Sağlığı Güvenliği Periyodik Bakım Uzmanı Tuncay Çetin’in “Güvenli Okul Projesi” sunumunun ardından Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdür Vekili Levent Kolcu’da geçmiş yıllardan istatistiksel bilgiler verdiği sunumunda, suça yönelen ve suça karışmış olan çocukları topluma kazandırma odaklı çalışmalar yürüttüklerine dikkat çekerek, “Amacımız bu kapsamda olan çocukların sayısını sıfırlamak. Bu nedenle tedbirlerimizi üst düzeyde tutuyor, olayın olmaması, çocuklarımızın, gençlerimizin bu olaylara karışmaması için çalışıyoruz. Okullarımız risk oranlarına göre sınıflandırıldı. Bu sınıflandırmaya bağlı olarak her okulumuz teşkilatımızdan görevli arkadaşlardan oluşan bir ekip tarafından sürekli olarak korunuyor. Risk grubunda ilk sıralarda olan okullarımız ve çevresinde bir veya daha fazla polis sürekli bir şekilde görev yapıyor. Yine bu şekilde internet kafeler, kafeler, parklar ve bahçeler hep gözetimimiz altında. Bu yeni dönemde deyim yerindeyse okullarda olumsuzluğa sebebiyet verecek kuş uçurtulmayacak” dedi.

Okullarda ve çevresinde bağımlılık ile mücadele konusunda da gerekli tedbirlerin alındığı bilgisini veren Bilecik İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Polis Memuru Süleyman Avşar toplantıya katılanları bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlıların tanınması konusunda bilgilendirdi. Bağımlılık yapıcı maddelerin özellikleri ve kullanıcılarına etkileri hakkında detaylı bilgi veren Avşar “Biz emniyet birimleri olarak gerekli çalışmaları ve tedbirleri yerine getiriyoruz. Ancak önem arz eden konu bunu toplumun tüm kesimleri ile işbirliği içinde yapmak. Bu nedenle evde ailelerimiz, okullarda okul yönetimi ve öğretmenlerimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi çok iyi gözlemlemeli. Bu konuda asla duyarsız davranmamalı. Bir genci kurtarmak demek birçok kişiyi bu beladan kurtarmak demek. Bir genci kurtarırsak o kullanmaktan olduğu kadar satmaktan da kurtuluyor, dolayısıyla onlarcası kurtulmuş oluyor” ifadelerini kullandı.

Yeni dönemde okul güvenliği konusunda sorun yaşanmaması için tüm planlama ve çalışmaların yapıldığı bilgisini veren İl Emniyet Müdürü Namal, “Okullarımız çevresinde ve okullarımızda suça mahal verecek bir olayın yaşanmaması adına emniyet birimlerimiz yoğun bir çalışma gerçekleştirdiler. Daha önce meydana gelen olaylar, gözlemlerimiz ve araştırmalarımız ile okullarımızı risk gruplarına göre sınıflandırdık. Risk gruplarına göre okullarımız emniyet güçlerimizce takibe alınacak. Çocuklarımız, gençlerimiz evlerinden çıktıkları andan itibaren servislerde, okul çevrelerinde hatta okul bahçelerinde sürekli takibimizde olacaklar. Biz teşkilat olarak titiz bir çalışma yürütüyoruz ve çok şükür Bilecik’te okullarda suç ve bağımlılık konusunda problem yaşamıyoruz. Bu noktada ailelerimiz ve siz okul yöneticileri de yanımızda olursa inanıyorum ki bu yılı ve diğer yılları sorunsuz bir şekilde geçireceğiz” dedi.

Valimiz Sayın Tahir Büyükakın toplantıda çocuklar ve gençlerle ilgili olan her konuya ekstra önem verdiğine dikkat çekti. Büyükakın, “Kaybedecek tek bir çocuğumuz yok, olamaz. Bu nedenle okullarımızda, kafelerde, parklarda, evde, aklımıza gelecek her türlü alanda çocuklarımızı ve gençlerimizi korumak, onları geleceğe her açıdan sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek bizlerin görevi, boynunun borcu. Dolayısıyla bağımlılık başta olmak üzere çocuk ve gençlerimizin sağlıklı birer birey olması adına gerekli çalışmaları eksiksiz, hatasız yapmak durumundayız. Bu nedenle başta emniyet güçlerimiz, milli eğitim camiamız ve öğretmenlerimiz, velilerimiz, okul aile birlikleri, sivil toplum kuruluşları hep birlikte koordineli bir şekilde çalışmalıyız. Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Bu konuda tepkisiz kalmak, benim sorumluluğumda değil demek hiçbir eğitimciye, anneye babaya, yöneticiye, insana yakışmaz. Elimizi taşın altına hep birlikte koyacağız. Bizler kararlı ve inançlı olursak çocuklarımız ve gençlerimiz kendilerini güvende hissederler. Suça karışma oranı düşer, bağımlılık oranı düşer. Her başarıda olduğu gibi bu konularda da öğretmenlerimize görev düşüyor. Gençlerimizi çocuklarımızı gelecek odaklı, güvenli bir şekilde yetiştirmek zorundayız” dedi.

Güvenlik kapsamındaki değerlendirmelerinden sonra koordinasyon kapsamlı değerlendirmelerde bulunan Vali Büyükakın, okul yöneticilerine yeni dönem için aktif olmaları ve sosyal projelere önem vermeleri konusunda talimat verdi. Talimatı verirken bunları izlemeyeceğim, yürürken oturmayacağını, yanlarında olacağını ve projelerine destek vereceğini belirten Vali Büyükakın, kendisinin hazırlamış olduğu “Diriliş Gençliği Projesi”ni ana başlıklar halinde katılımcılara anlattı.

Bu başlıkları geliştirmelerini isteyen Vali Büyükakın, projenin başlıklarını sosyal, eğitim, kültür sanat, dijitalleşme, yeniçağ gereklilikleri gibi başlıklarda sınıflandırdı. Yapılan konuşmaların ardından toplantı sona erdi.

14-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-201814-09-2018

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.