BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

HAYME ANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MÜDÜRMÜZE ZİYARET…

HAYME ANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MÜDÜRMÜZE ZİYARET…

         Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) 46.Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması için hazırlanan  "Bilecik´in Zamanı Aşan Taşları" Projesi ile Şeyh Edebalı Türbesi yanında bulunan mezar taşları şekil ve içerik olarak inceleniyor.  

         Danışman Öğretmen Tarkan Ünal ve öğrenciler tarafından hazırlanan projede 6 mezar taşında yapılan incelemede, mezar taşlarının edebi ve tarihi değerleri ile kimlik bilgileri, doğum ve ölüm tarihleri, cinsiyet ve meslekleri tercüme edildi. Bunların yanı sıra o dönemde taş işçiliği, yazı sanatı ve mezar taşlarında bulunan dini ve ebedi ifadeler, bölgenin tarihi ve coğrafyası içerisindeki önemine dikkat çekilmesi amaçlanıyor.  

         Projeyi hazırlayan Sibel ÇOLAK ve Hasret SEKMEN de Şeyh Edebali Türbesini ziyaret ettiklerinde mezar taşlarının şuan ki mezar taşlarına göre farklı olduğunun fark ettiklerini ve TUBİTAK projesiyle mezar taşları hakkında bilgi sahibi olmak istediklerini belirterek, mezar taşları üzerinde inceleme yaptıklarını ve yazıların içeriğine ulaştıklarını bildirdi.

 

 

HAYME ANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MÜDÜRMÜZE ZİYARET HAYME ANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MÜDÜRMÜZE ZİYARET HAYME ANA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ÖĞRENCİLERİNDEN MÜDÜRMÜZE ZİYARET

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.