BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği” Taramasına Yönelik Eğitim Verildi.

“Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği” Taramasına Yönelik Eğitim Verildi.

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Taramasına Yönelik Eğitim Verildi.Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Taramasına Yönelik Eğitim Verildi.Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Taramasına Yönelik Eğitim Verildi.Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Taramasına Yönelik Eğitim Verildi.

 

                 İlimizde öğrenim gören yaklaşık 36.000 öğrenciye yönelik kapsamlı “hiperaktivite ve dikkat eksikliği taraması” yapılması amacı ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerine eğitici eğitimi verildi. Denizli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Hasan HENKEN, Çocuk Psikiyatristi Doç Dr. Ahmet BÜBER’in verdiği eğitici eğitimlerine, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi ÖZCAN, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Emre AKPINAR, konuyla ilgili öğretim görevlileri ve Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli rehberlik ve danışmanlık öğretmenleri dinleyici olarak katıldı.

                Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi ÖZCAN açılış konuşmasında; İl genelinde yapılacak olan taramaların amacının, doğru ve güncel yöntemlerin sağlıklı bir şekilde uygulanarak, doğru sonuçlar elde etmek temelinde, “hiperaktivite ve dikkat eksikliği” tespiti yapılan öğrencilerimizin ailelerine ulaşmak, yapılacak nihai çalışmalarla öğrencilerin bu problemden kurtulmalarını sağlamak olduğunu belirtti.

               Rektör ÖZCAN konuşmasının devamında;  Ortaöğretim aşamasında olan öğrencilerde hiperaktivite ve dikkat eksikliğinin tespit edilmesi halinde onları çocukları bu hastalıktan kurtarma ümitlerinin daha fazla olacağını belirterek, “Biz de üniversitemizden konu ile ilgili öğretim üyesi arkadaşlarımızı buraya davet ettik. Bir sempatik ekip oluşturduk. Ümit ediyorum hayırlı neticeler olur. Beklentimiz bunun ülkemize örnek olmasıdır. Sadece bu alanda değil başka alanlarda da taramaların yapılıp bir haritamızın çıkarılması, her ne ile karşılaşılırsa karşılaşılsın önce bir teşhis lazım” dedi.

                Prof.Dr. Hasan HENKEN ve Doç Dr. Ahmet BÜBER’in sunumlarıyla verilen başlangıç eğitiminden sonra süreç; testlere ve anket formlarına son halinin verilmesi, saha uygulamaları, sonuçların değerlendirmesi ve çıkan sonuçlara göre aile görüşmeleri ile tamamlanacak.

 

                Bilecik Valiliği, Şeyh Edebali Üniversitesi, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü ve Denizli Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile yürütülecek projede;  yaklaşık 36.000 öğrencinin “hiperaktivite ve dikkat eksikliği” konusunda anketler yardımıyla bilimsel tespitler yapılacak ve sonuçlara göre ilgili ortak kurumlar gereken çalışmaları yapacak. 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.