BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin Açılışı Gerçekleştirildi

     Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde, 81 ilde, illerin kuruluş tarihi itibariyle, en köklü lisesinde oluşturulması planlanan İl Eğitim Tarihi Müzelerinden Bilecik İl Eğitim Tarihi Müzesi´nin açılışı, 24 Kasım 2017 Cuma günü gerçekleştirildi.

      Ertuğrulgazi Lisesi´nde gerçekleştirilen Bilecik İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılışına Vali Yardımcımız Mustafa Kemal Özgün, Belediye Başkanımız Selim Yağcı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, okul müdürleri ile öğretmenler katıldı.

      Müzenin açılış kurdelesinin kesimi öncesinde konuşan Ertuğrulgazi Lisesi Müdürü Zaim Akbulut ´Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda çalışma başlattık. Nisan ayında başlayan çalışmalar sonucunda bugünkü 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde açılışını yapıyoruz. Toplanan eserler, gençlerimizin geçmiş ve gelecek arasında bağlantısını kurabilecek, tarihi değeri olan objeler, anıtlar ve eserlerdir. Bu bağlamda ilimizin bütün ilçeleri de dahil olmak üzere bütün eğitim kurumları ziyaret edilmiştir. Burada bulunan ve geçmiş dönemde eğitim materyali olarak kullanılan resim, obje, görsel materyal, ders materyali toplanmıştır. Bugün bu müzede ziyarete sunulmuştur. Eserlerin toplanması süresince bizden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür ederim.´ dedi.

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, müzede 100’ün üzerinde tarihi materyal bulunduğunu belirtti.  Harf inkılâbından önceki kayıt defterleri, şu andaki kayıt defterleri, uzun yıllar önceki dönemdeki öğretmenlerin fotoğrafları, onlara verilen sağlık raporları, tarihi bina fotoğrafları, eğitim materyalleri gibi çok sayıda esere ev sahipliği yapan müzenin, gençlerimizin geçmiş ile gelecek arasındaki bağını oluşturacağını, o estetik değerleri bugünkü mantık sürecinden geçirerek günümüze taşıyacağını söyledi. O eski film şeritlerini görünce duygulandıklarını dile getiren Durmuş, “24 Kasım Öğretmenler Günü’nde böylesine bir açılışta olmaktan gurur duyduk.” dedi.

      Okulun bünyesindeki müzede, makaralı film makineleri, mikrofonlar, kasetçalar, gaz yağı lambaları, örnek eğitim ve sağlık karneleri, körüklü fotoğraf makinesi, bekçi saatleri, mikroskop gibi materyaller sergileniyor.

      Açılışta, müzenin kurulmasında emeği geçenlere plaket takdim edildi. Ardından protokol üyeleri tarafından müzenin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra açılışa katılanlar, Bilecik İl Eğitim Tarihi Müzesini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

29-11-201729-11-201729-11-201729-11-201729-11-201729-11-201729-11-201729-11-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.