BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ’un 2. İnönü Zaferi Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ’un 2. İnönü Zaferi Mesajı

    İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, 2. İnönü Zaferi’nin 96. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesaj şöyle:

     Büyük bir azim, inanç ve fedakârlıkla kazanılan İstiklal Mücadelemizin önemli dönüm noktalarından biri de 2. İnönü Zaferi´dir. Bu zaferle milletimiz tarihin nice zorlu sınavında olduğu gibi, şartların ağırlığına ve her türlü zorluğa rağmen bir kez daha eşine az rastlanır bir kahramanlık örneği sergilemiş, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti´nin kuruluşu yolunda önemli bir adım atmıştır. 2. İnönü Zaferi, Türk milletinin yurdu, bağımsızlığı, özgürlüğü söz konusu olduğunda neleri başarabildiğinin somut örneğidir. Türk milleti bugün de şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes mirası, çağın gerektirdiği bilgi, teknoloji ve donanımla medeniyet yarışında en üst noktalara taşımak için aynı şuur ve inançla, daha da yükseklere taşıyacak ve tarihine, kültürüne, değerlerine sahip çıkarak, aydınlık yarınlara doğru yürüyüşünü kararlılıkla sürdürecektir.

    Bu zafer, kurtuluşa giden yolda önemli adımlardan biridir. Ulusumuzun makus talihini değiştiren ve 23 Mart günü başlayıp 31 Mart´ı 1 Nisan´a bağlayan gece sona eren 2. İnönü Savaşları, Anadolu´da kurtuluşu müjdelemiştir. Düşmanın saf dışı bırakılmasından sonra Millet Meclisi Başkanı Mustafa Kemal Paşa, Metristepe´de savaşı yöneten Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü´ye gönderdiği mesajında, "Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz" sözleriyle, zaferin önemini vurgulamıştır. İnönü Zaferi, uluslararası alanda yeni kazanımları getirmiş ve Anadolu´da başlatılan bu hareket, birçok ülke tarafından önemsenmiş ve örnek alınarak, başka mazlum ülkelerin bağımsız devlet olarak kurulmasında öncülük etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti´ni birlik ve beraberlik içinde değerlerinden ödün vermeden korumak ve geleceğe taşıyarak muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkarmak, bu güzel ülkeye sahip olmamızı sağlayan tüm kahramanlarımıza, şehitlerimize ve gazilerimize karşı en önemli borcumuzdur. Bu ülke topraklarında hepimizin dedelerinin, atalarının kanları mevcuttur. Türk milleti geçmişte kazandığı zaferleri bugün eğitim, kültür ve sanatta, bilim ve teknolojide, ekonomide ve diğer alanlarda başarılarla taçlandırdığından, dünyanın önemli ülkelerinden biri haline gelmiştir ve kutlu yürüyüşünü her türlü engele rağmen devam ettirecektir.

     Bu duygu ve düşüncelerle, 2. İnönü Zaferi´nin 96. yıl dönümünü coşkuyla kutlarken, tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, sevgi ve saygılar sunuyorum.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.