BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 1977 yılında alınan bir kararla 8 Mart tarihinin "Dünya Kadınlar Günü " olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Kadın haklarının hatırlanması ve sorunların çözümlenmesi noktasında dünya çapında bir farkındalık oluşturan bugünün önemi büyüktür. 8 Mart tüm dünya kadınlarının eşitlik, güvenlik, özgürlük, daha iyi çalışma ve yaşam şartları elde etme yolunda verdikleri mücadelenin bir simgesidir.

Toplumların temel taşı aile, ailenin temel taşı ise kadınlarımızdır. Unutulmamalıdır ki her zaman varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız huzurlu, mutlu ve sağlıklı toplumların teminatıdır. Kadın annedir, şefkattir, özverinin simgesidir. Kadınlar insanlığın devamı için “olmazsa olmaz”dır. Kadın her zaman gözün nuru, hayatın can damarıdır. Dinimiz İslam, kadına özellikle yer ayırmış ve Sevgili Peygamberimiz “Cennet, annelerin ayakları altındadır.” kutlu sözüyle, dinimizde kadına verilen değeri açık bir biçimde belirtmiştir. Annelerimiz cennetle birlikte anılır. Müminler için en güzel örnek Sevgili Peygamberimizdir. O, hanımlara karşı daima sevgi, saygı, hoşgörü ve anlayış göstermiştir.

Türk kadını, tarihimizin derinliklerinden günümüze kadar toplumsal hayatımızın, millet ve devlet yapımızın odağında yer almış, her devirde şefkat, merhamet ve fedakârlık timsali olmuştur. Kurtuluş Savaşı’nda kanını, canını, emeğini ve evladını memleketin kurtuluşuna ve bağımsızlığına adayan Nene Hatunlar, Halime Çavuşlar, Şerife Bacılar, Halide Onbaşılar, tarihin şanlı sayfalarında, yerlerini almışlardır. Bugün de Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekâtı’na gönülden destek veren kadınlarımız, “Büyük Türkiye”nin simgesi, milli birlik ve beraberliğimizin büyük teminatı olmuştur.

Dünyada yaşanan savaş kargaşa ve terör ortamlarında en çok zarar görenler de maalesef kadınlar olmuştur. Kendini medeni gören ülkelerin, Suriye gibi, Irak gibi, Afrika ülkeleri gibi ülkelerdeki kadınların ayaklar altına alınan her türlü haklarını görmezden geldikleri ve gereken tepkiyi vermedikleri bir gerçektir. Onların yardımına gerçek vicdan sahibi olan bu ülkenin insanları, oluşturdukları “Vicdan Konvoyu” ile koşmuşlar, kamuoyunu harekete geçirmişler ve 8 Mart’ta Suriye sınırında, oradaki hapishanelerde işkence gören; teröristlerin, canilerin insafına terk edilen kadınların hakları için seslerini tüm dünyaya duyurmuşlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle doğumdan ölüme kadar hayatın her anında varlıklarını hissettiren; sevgi, şefkat ve cesaret adına yüreğinde ne varsa topluma karşılıksız veren, tüm övgülere layık olan kadınlarımızın ‘’Dünya Kadınlar Günü’’nü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.