BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ´un Kut’ûl Amâre Zaferi Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ´un Kut’ûl Amâre Zaferi Mesajı

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, Kut’ûl Amâre Zaferi´nin 101. Yıl Dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesaj şöyle:

          Kut’ûl Amâre Zaferi, 1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusunun zor şartlar ve imkânsızlıklar içerisinde Çanakkale´den sonra kazandığı ve bir İngiliz tümeninin bütün personeli ile birlikte esir alındığı eşsiz bir zaferdir. Dolayısıyla tarihin bu olayı yazarken kelime bulmakta zorlanacağı bir zaferdir. İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen 1. Dünya Savaşı´nın temel muharebelerinden biri olarak 1. Kut Muharebesi olarak da bilinir. 29 Nisan 1916´da Osmanlı Ordusunun Irak´ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı Kut’ûl Amâre´de 13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general, 481 subay esir alındı ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürüldü. Zaferi kazanan 6. Ordunun komutanı Halil Paşa, ordu birliklerine yayınladığı mesajında;

       “Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı bu harpte birinci vaka Çanakkale’de, ikinci vaka da burada geçti. Bu güne, ‘Kût Bayramı’ adını veriyorum! Ordumun her ferdi, her yıl bugünü kutlarken, şehitlerimize Yâsinler, Tebarekeler, Fâtihalar okunsun!” diyerek bugünü bayram ilan etmiştir. Tarihine ve ecdadına her daim sahip çıkan Türk Milleti, bu yıl 101. yıl dönümünde bu şanlı zaferin gurur ve heyecanını yaşatmaya devam edecektir. Milletimizin birlik ve beraberliğini, bağımsızlığa olan aşkını, azim ve kararlığını somutlaştıran bu zaferler unutulmamalı ve gelecek kuşaklara aktarılmalıdır.

       Bu duygu ve düşüncelerle tüm kahraman şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor ve Kut’ûl Amâre Zaferimizi gönülden kutluyorum.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.