BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un Kutlu Doğum Haftası Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un Kutlu Doğum Haftası Mesajı

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Mesaj, şöyle:

     Yaratılmışların en hayırlısı, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesi olan Kutlu Doğum Haftası’na ulaşmış bulunuyoruz. Ona olan sevgimizi, minnetimizi ve özlemimizi dile getirdiğimiz şu mübarek günlerde salat ve selam ona olsun... Kutlu Doğum Haftanız mübarek olsun.

     Her yıl 14-20 nisan tarihleri arası, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) dünyaya teşriflerinin yıl dönümü olarak “Kutlu Doğum Haftası” adıyla kutlanmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nın temasını “Hz. Peygamber ve Güven Toplumu” olarak belirlemiştir. Efendimiz, mümini “Elinden ve dilinden insanların güvende olduğu kişi” olarak tanımlamıştır. Eğer bizler güvenilir insanlar olursak işte o zaman evlerimiz, iş yerlerimiz, mahallelerimiz, şehirlerimiz, ülkemiz ve dünyamız güvende olur. Daha yaşanabilir ve daha güvenli bir dünya ancak güvenilir insanlar eliyle inşa edilecektir. İşte o zaman dünyaya dostluk kardeşlik ve sevgi hakim olacaktır. Dünyamız bugün Hz. Ebu Bekir ve Hz. Peygamber (s.a.v.) arasındaki dostluğa, kardeşliğe ve güvene ne kadar da muhtaçtır.

     Hz. Peygamber’in (s.a.v.) kutlu doğumları, insanlık tarihinin seyrinde büyük değişiklikler yapan, onun insanlığa kurtuluş reçetesi olarak öğrettiği İslâmiyet´in hemen tüm kıtalarda kabul görerek bu topraklar üzerindeki küfür ve şirkin egemenliğini sona erdiren önemli olayların başlangıç noktasıdır. Hz. Peygamber’in (s.a.v.) kutlu doğumları, sıradan bir doğum değil; cehaletin, haksızlıkların, şirkin, küfrün ve her tür ahlaksızlığın etkisi altında yolunu kaybeden insanlığın ufkuna bir hidayet güneşinin doğuşudur. İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy, aslında tüm insanlığın Efendimize borçlu olduğunu şu dizeleriyle dile getiriyor:

                         Dünya neye sahipse, onun vergisidir hep;

                         Medyûn ona cem´iyyeti, medyûn ona ferdi.

                         Medyûndur o masuma bütün bir beşeriyyet...

                         Yâ Rab, bizi mahşerde bu ikrâr ile haşret!

     Kutlu doğumun her yıl dönümünü, Hz. Muhammed´in (s.a.v.) kişisel, ailevî ve toplumsal alanlarda kutsal kitabımız Kur´ân-ı Kerim´de model olarak sunulan örnek kişiliğini ve seçkin ahlâkını öğrenme, anlama ve yaşama noktasında gayretlerimizi yoğunlaştırdığımız, şahsiyetimizi güçlendirip güncelleştirdiğimiz ve ahlakımızı en güzel ahlak sahibiyle özdeşleştirdiğimiz bir zaman dilimi haline dönüştürmeliyiz. “Ben güzel ahlakı tamamlamak üzere gönderildim.” diyen bir peygamberin ümmeti olarak onun güzel ahlakıyla ahlaklanmak, onun gibi güvenilir, doğru, dürüst ve merhametli olmak bizim en büyük idealimiz olmalıdır. Bu bağlamda Kutlu Doğum Haftası’nın ve 20 Nisan 2017 günü idrak edeceğimiz kutlu doğumun hayırlara ve güzelliklere vesile olmasını yüce Allah´tan temenni ediyor ve sözlerimi bir ayet-i kerimenin mealiyle noktalıyorum:

     "And olsun ki Allah, içlerinden kendilerine ayetlerini okuyan, onları kötülüklerden ve günahlardan temizleyen, onlara kitabı ve hikmeti öğreten bir peygamber göndermekle müminlere büyük bir iyilikte, lütufta bulunmuştur." (Âl-i İmrân, 3/164).

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.