BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un Osmanlı Devleti’nin 719. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un Osmanlı Devleti’nin 719. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Osmanlı Devleti’nin 719. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesaj şöyle:

Dünyaya adalet, hoşgörü, ilim, irfan, kültür ve medeniyet dağıtan Osmanlı Devleti, 719 yıl önce ilimiz Bilecik ve civarındaki topraklarda hayat bulmuş, buradan da üç kıtaya ulaşmış, tarihimizin dünya tarihine en çok etkisi olan devletidir. Oğuzların Kayı Boyu’na kadar kökleri uzanan bu devlet, önce bir boydan beyliğe, sonra beylikten devlete, devletten de dalları üç kıtayı saran yüce bir imparatorluk ağacına dönüşmüştür.

Orhan Gazi, babasından devraldığı Beyliğin kurumlarını teşkilatlandırırken Selçuklu yönetim anlayışını model alarak kadim Türk devlet geleneğinin ve birikiminin Osmanlı Devleti bünyesinde yeniden hayat bulmasını ve köklü bir medeniyetin doğmasını sağlamıştır.

Osmanlı’nın yaşadığı gelişmeler tüm dünyanın yol haritasını çizmiştir. Unutulmamalıdır ki, Ulubatlı’nın cesareti, Akşemseddin’in bilgeliği ve Fatih’in dehasıyla Osmanlı İstanbul’a, dünya ise yeni bir çağa adım atmıştır. Devlet yönetiminde şefkati, savaş meydanında kahramanlığı elden bırakmayan Osmanlı İmparatorluğu, bütün devletler için mükemmel bir örnek teşkil etmektedir.

Bizler, Anadolu coğrafyasında bin yılı aşkın zamandır belirleyici unsur olmuş, bu toprakları vatan edinmiş, köklü devlet geleneğine sahip bir milletin varisleriyiz. Atalarımızın eliyle tesis edilen ve Osmanlı Medeniyeti adıyla anılan bu büyük mirasın sorumluluğunu üzerimizde taşıyoruz.

Osmanlı Devleti’ni hiçbir zaman rahat bırakmayan, yıkılması sürecinde rol alan şer güçler ve bunların içimizdeki iş birlikçileri, bugün de aynı entrika ve planlarla aziz milletimizin bekasını tehdit etmeye devam etmektedirler. Bugün bizlere düşen, atalarımızdan miras kalan devlet geleneğine, vatan ve millet sevgisine sahip çıkarak, birlik ve beraberliğimizi korumak ve şer odaklarına karşı yılmadan mücadele etmektir. Geçmişte yaşananlardan ders almak ve aydınlık geleceğe hep birlikte yürümektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Osmanlı Devleti’nin kuruluş gününü kutluyor, bize bu mirası bırakan başta ilimizde medfun bulunan Ertuğrul Gazi olmak üzere o sancağı elinden düşürmeyen 36 Osmanlı Sultanını rahmet ve minnetle anıyorum.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.