BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Düzenlenen Programla Kutlandı

İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası Düzenlenen Programla Kutlandı

                9 Aralık Cuma günü Bilecik Bilim ve Sanat Merkezi Konferans Salonu’nda Murat Hüdavendigar Ortaokulu tarafından düzenlenen programla, İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kutlandı. Programa İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Tahsin YAZIR, İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Metin SARIFAKIOĞULLARI, okul ve kurum müdürlerimiz, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

                Programın açış konuşmasını yapan Murat Hüdavendigar Ortaokulu Müdürü Mustafa CANDAN, önce insan hakları kavramını açıkladı. “İnsan hakları, tüm insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin, yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olmasıdır. Herkes cinsiyet, ırk, renk, dil, din, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi farklar olmaksızın kanun karşısında eşittir.” dedi. Türkiye’nin, Birleşmiş Milletlerin kurucu üyelerinden biri olarak İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni ilk onaylayan ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Demokrasilerde insan haklarına saygı, konut dokunulmazlığı, eşitlik, hukukun üstünlüğü, kadın ve erkek eşitliği gibi birçok değer olduğunu söyleyen CANDAN, çocuklarımıza daha küçük yaşlarda iken bu kavramları öğretmemiz gerektiğini vurguladı. Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi anarak konuşmasını tamamladı.

                İnsan haklarının konu edildiği video gösterimlerinin ardından 7. sınıf öğrencilerinin hazırladığı oratoryo sunuldu. Murat Hüdavendigar Ortaokulu öğretmenleri Pervin POLAT ve Cennet AKMEŞE, insan haklarıyla ilgili kendi yazmış oldukları şiirleri okudular. Şiirler, dinleyenlerden büyük beğeni aldı. Solo ve koro halinde söylenen şarkıların ardından okunan Dursun Ali ERZİNCANLI’nın Şehit Ömer HALİSDEMİR için yazdığı “30 Kuş” şiiri, dinleyenleri 15 Temmuz hain darbe girişiminin olduğu geceye götürdü ve oldukça duygulandırdı. Daha sonra İnsan Hakları ve Demokrasi konusunda öğretmen, öğrenci ve vatandaşlarla yapılan röportajlar izlendi ve program sona erdi.

 

                Programdan sonra İl Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Tahsin YAZIR, bir teşekkür konuşması yaptı. Hazırlanan programa verdikleri emeklerden dolayı okul yöneticilerine, öğretmenlerine, öğrenci ve velilerine teşekkür etti. Bu tür sosyal ve kültürel faaliyetlere katılmanın öğrencilerimizin gelişimine büyük katkılar sağlayacağını belirten YAZIR, bu tür etkinliklerin yıllar sonra bile unutulmadığını ve güzel hatıralar olarak yâd edildiğini belirtti. Velilerimizden, bu faaliyetlere katılma konusunda çocuklarını teşvik etmelerini istedi.

09-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-2016

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.