BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Töreni Yapıldı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sertifika Töreni Yapıldı.

28-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-2016

 

İl merkezinde ücretli öğretmenlik görevi personelimize ve “Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında okullarımızda görevli çalışanlarımıza iş sağlığı ve güvenliği sertifikaları verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 14 Ağustos 2014 tarihinde yayınladığı 2014/16 nolu Genelge kapsamında; Okul ve kurumlarımızda iş kazaları ve meslek hastalıklarını azaltmak için gerekli önlemler alınması amacıyla eğitimler planlandı ve İş sağlığı ve Güvenliği İl Koordinatörü Mustafa ÇAĞLAR tarafından İl merkezinde eğitimler verildi. Bu kapsamda; 70 ücretli öğretmenimiz ve 90 hizmetli personelimiz aldıkları eğitim sonrası sertifika almaya hak kazandılar.

Sertifika töreni Şube Müdürü Erdoğan KABA’nın kısa bir açılış konuşmasından sonra İş Sağlığı ve Güvenliği İl Kooordinatörü Mustafa ÇAĞLAR tarafından konu hakkında bir sunum yapıldı. Sunumun ardından Milli Eğitim Müdürü İsmail ALTINKAYNAK sertifika almaya hak kazanan personele hitaben konuşma yaptı. Milli Eğitim Müdürü ALTINKAYNAK konuşmasında;

”Bugün bu salonda belge takdimi için toplanmış bulunuyoruz. Kurumumuz Milli Eğitim Müdürlüğü iş sağlığı ve güvenliği konusunda Bilecik´te en önde gelen kurumlardan birisidir. Bunun da mimarı Mustafa Bey´dir. Kendisine teşekkür ediyorum. Bir yasa yayınlandı.  O yasa sadece özel kurumları ilgilendiriyor gibi bir algı oluştu. İl Müdürleri Toplantısı´nda bu yasanın Kurumumuzu da ilgilendirdiği ve bir an önce çalışmaya başlamamız gerektiği bize iletildiğinde arkadaşlarımızla toplantı yaparak hemen ilgili birimimizi oluşturduk. Çalışmalara başladık ve bugünlere geldik. Sizler de bizim kurumlarımızda hizmet veren paydaşlarımızsınız. Burada kastedilen sadece sizin sağlığınız ve güvenliğiniz değil, hizmet verdiğimiz öğrencilerimizin de güvenliği çok önemli. İş sağlığı ve güvenliği denince akla sadece çalışanın sağlığı ve güvenliği geliyor ama hepimiz okullarda hizmet veriyoruz. Bizim verdiğimiz hizmetten dolayı öğrencilerimizin herhangi bir kazaya maruz kalması da bizi ilgilendiriyor. Çünkü velilerimiz öğrencileri bize teslim ediyor. Artık on iki yıl zorunlu eğitim var. Biz öğrencilerimizi altı yaşından itibaren alıyoruz, lise son sınıfı bitirene kadar eğitimlerini almalarını sağlıyoruz. Gelmeyenleri de adres adres tespit ediyoruz ve okula davet ediyoruz. Bu eğitimden geçmelerini sağlıyoruz. Adres değişmiş, başka bir ile taşınmış, hemen o ilin Milli Eğitimine yazı yazıyoruz. "Şu öğrencimiz sizin ilinizde ikamet etmektedir, lütfen okula devamını sağlayın." diye resmi yazıyla bildiriyoruz. Bunu niye söylüyorum? Devlet on iki yıl boyunca o öğrencileri bize emanet ediyor. Biz de sizlere emanet ediyoruz. Siz de yine bize emanetsiniz. Sizin sağlığınız, güvenliğiniz ne kadar önemliyse öğrencilerimizin sağlığı ve güvenliği de o kadar önemli. Güzel bir söz var. "Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu da bir memleketi kurtarır." Kendinizi küçümsemeyin. "Ben sıradan bir görevliyim. Bana bu eğitim verilmezse ne olur." dediğiniz andan itibaren, bu yukarı doğru gider.

               Şunu da diyebiliriz. Takdir var. Evet, tedbir bizden takdir Allah´tan. Biz tedbirimizi alacağız, eşeğimizi sağlam kazığa bağlayacağız, ondan sonra Allah´a yalvaracağız. Göz göre göre çürük iş yaptıktan sonra kusura bakmayın, o takdir değildir. O bizim ihmalimizdir. Bizim bu ihmalimizden dolayı kanun önünde belki gözden kaçar, affolur ama Allah´ın huzurunda hesap vereceğimizi de asla unutmamalıyız. Hepimiz " En önemli işi ben yapıyorum, benim yaptığım iş, en önemli iştir." demeliyiz. Ocağı açık unuttunuz, içerisi doğal gazla doldu. Bir Öğrenci de geldi, bastı elektriğin düğmesine, alev aldı Allah Korusun. Küçücük bir ihmalimiz öğrencilerimizin ve koskoca kurumlarımızın yok olmasına sebep olabilir.

               Küçücük bir taş bir öğrencimizin ayağına takılır, düşer, çenesi kırılır, ayağı kırılır Allah göstermesin. Bizim basit gibi gördüğümüz şeyler kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bütün öğretmenler, bütün personel, kim varsa bu eğitimi alacak. "Ben zaten geçiciyim." dememişsiniz, gelmişsiniz. Ben çok memnun oldum. İleriki çalışma hayatında da size faydalı olacak.

                Peygamber Efendimiz diyor ki "İlim müminin yitik malıdır, onu nerede bulursa alır." Bundan sonra ben çalışmayacağım deseniz bile bu bilgiler evde dahi size fayda sağlar. Ben emeği geçen bütün arkadaşlarıma, müdür yardımcılarıma şube müdürüme, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanımıza ve katıldığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah sizler için, bizler için ve öğrencilerimiz için kazasız belasız güzel günler diliyorum.” Dedi.

               Katılımcılara ayrı ayrı sertifikaları takdim edilmesiyle tören son buldu.

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.