BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

     İstiklâl Marşı’nın TBMM’de kabulünün 96. yılı dönümü dolayısıyla Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi. Programa Bilecik Valisi Süleyman ELBAN, Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil ELDEMİR, Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI,  Cumhuriyet Başsavcısı Cuma ÇOBAN, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim TAŞ, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hacı Mehmet İNCE, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul NAMAL, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet SELÖZ tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapıldı. SELÖZ konuşmasında şunları söyledi:

     “12 Mart 1921’de Gazi Meclis’te kabul edilen İstiklal Marşı’mız, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de bağımsızlık şuurumuzun hem edebi hem ebedi ifadesidir. İstiklal Marşı’mız, milletimizin, tam manasıyla, kusursuz bir varoluş manifestosu; evrensel bir istiklal, özgürlük, direniş bildirisi, inancın, azmin yenilmezliğinin açık beyanıdır. Milletçe ruhumuzu coşkun, heyecanlı bir dille ortaya koyan İstiklal Marşı’mız, akidevî, tarihî bağlantıları, tüm karakter ve değerleriyle millet benliğimizi yenilemiş, yeniden inşa etmiştir.

     Hitabı, sen, ben ve odur gibi görünse de bütün heybetiyle, “biz” idrakinden seslenir, muhatabı ise millettir, ümmettir, insanlıktır. Her bir fert, başta kendi toplumu olmak üzere, bütün dünyaya karşı sorumluluk taşır. Bu yönüyle de, İstiklal Marşı, bu topraklarda varlığı daim olacağına inandığımız milletin anayasasıdır. Çünkü her bir kavramı, her bir satırı yerli bakış, evrensel konumlanıştır. İşte biz bu bilinçle, geçmişimizi okuyoruz, şimdiyi yorumluyoruz, gelecek tasavvuru oluşturuyoruz.

     Sayın Valim, Kıymetli Misafirler,

     Mehmet Akif Ersoy, milletin duygu dünyasıyla kusursuz bütünleşen ifade kudreti ile muhteşem şair ve büyük mütefekkir olmasının yanında ahlakî olgunluk bakımından da mükemmel bir şahsiyet, müstesna bir insandır. İnsanımızın his dünyası, hayali, umudu ile uzak düşmeyen bir ses ve kişilik sahibi olarak gerçek manada sahici münevverdir. Akif’in ateşten kelimelerle maşeri vicdanı kurtuluş mücadelesi için tutuşturmaya çalıştığı, bunun için canhıraş bir şekilde çırpınıp durduğu, haykırdığı bir dönemde, birçok sözde aydının çareyi Batı’ya teslim olmakta gördükleri düşünülürse, onun büyüklüğü, mücadelesini hangi zorluklara rağmen yürüttüğü daha iyi anlaşılacaktır. Onun ruhu medeniyet iklimimizi besleyen ana ve toplardamarlardan beslenmektedir. O nedenle de İstiklal Marşımız asıl milletin içindeki deryadan kaynaklanır, kelime kelime, dize dize döner, tekrar o denize akar. İfadeler içimize işleyerek millî fikir ve idealimizin asıl yönünü işaret eder.

     Sevr Mağarasındaki “Korkma” nidasını her zerresinde hissetmiş bir şuurun söze gelişi olan İstiklal Marşı, kendi medeniyet kodlarımızdan hareketle, yeni bir söz, ideallerimize doğru yeni bir eylem tarzı geliştirmemizin de yol göstericisi olacaktır.

     Bu vesileyle İstiklal Marşı’nın Kabulünün 96. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u anma gününde istiklalimizi “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın!” duasıyla kayıtlayan merhum Mehmet Akif Ersoy’a rahmet diliyor hazırladığımız programda emeği geçen başta fedakâr öğretmenlerim ve öğrencilerime huzurunuzda teşekkür ediyorum.”

     Etkinlik öğrencilerin hazırladığı tiyatro gösterisi ile devam etti. Gösteri katılımcılar tarafından oldukça ilgi gördü ve uzun süre alkışlandı.

    Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen şiir okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediye takdim edildi.

     İstiklal Marşı’nın 10 Kıtasını Ezbere Okuma Yarışması’nda ilkokullarda Kozabirlik İlkokulundan Yeşim Zehra HIZLI, ortaokullarda ise 700. Yıl Ortaokulundan Merve ALTINAY; liseler arasında düzenlenen Mehmet Akif ERSOY’un Şiirlerini Ezbere Okuma Yarışması’nda ise İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Deniz GÜLHAN birinci oldu. Öğrencilerimize ödülleri, Valimiz Süleyman ELBAN, Bilecik Milletvekilimiz Halil ELDEMİR ve Bilecik Belediye Başkanımız Selim YAĞCI tarafından verildi.

     Hediye takdiminin ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, program sonunda İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet SELÖZ’e, okul öğretmen ve öğrencilerine hazırladıkları güzel program dolayısıyla teşekkür etti. İstiklal Marşı’mızdaki ruhu ve hissiyatı, Mehmet Akif ERSOY’un değerlerini yansıtan bir program olduğu değerlendirmesinde bulundu.

13-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.