BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

      İstiklâl Marşı’nın TBMM’de kabulünün 97. yılı dönümü dolayısıyla Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Ertuğrulgazi Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirildi. Programa Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Kemal Özgün, Bilecik Belediyesi Başkan Yardımcımız Sayın Nihat Can,  Cumhuriyet Başsavcımız Cuma Çoban, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, İl Protokolümüz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

     Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Ertuğrulgazi Lisesi Müdürü Zaim Akbulut tarafından günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yapıldı. Akbulut, konuşmasında Türk İslam Şairi Mehmet Akif Ersoy’un, bu dünyadan göçünün üzerinden 82 yıl geçmesine karşın, eserleriyle hatırasıyla ve düşüncesiyle yaşamaya ve tesirini icra etmeye devam ettiğini söyledi. Onun bir model olduğunu, aldığı eğitimin özellikleri bakımından da, şahsiyetinin çizgileri bakımından da örnek olduğunu, modern bir eğitim alırken değerlerinden uzaklaşmadığını belirtti. Akbulut, konuşmasını şöyle sürdürdü:

     “Akif, olağanüstü iyi yetişmesine, som bir şair, âlim ve mütefekkir olmasına karşın; sokaktan, memleketinden, gerçekten ve hayattan kopmamıştır. Bu nedenledir ki hiç görmediği ve katılmadığı Çanakkale Savaşı’nın kahramanlığını dizelere dökmüştür.

      Mehmet Akif Ersoy aynı zamanda, coğrafyamızın bütün unsurlarını da üzerinde taşıyan bir müstesna şahsiyettir. Arnavut bir babanın, Buharalı bir annenin, İstanbullu çocuğudur. Maveraün- nehir’in, Balkanların ve ana merkez İstanbul’un birikimini simgesel olarak üzerinde taşımıştır. Düşüncesi de, yaşamı da tıpkı kendisi gibi bizdendir, bize aittir; medeniyetimizin ve coğrafyamızın kodlarını içermektedir. İşte bu kodlar sayesinde Fahri Kâinat Efendimizin, Hıra Nur mağarasında Hz. Ebubekir’e seslenişiyle “ La Tahzen–Korkma “diyerek kahraman ordumuza ithaf ettiği İstiklal Marşı’mızı kaleme almıştır.

      Bugün daha iyi anlaşılmaktadır ki Mehmet Âkif Ersoy’un gayretleri, kutsal ülküler uğruna mücadelesi boşa gitmemiştir. Mehmet Âkif Ersoy, bütün bu özellikleri sebebiyle daha fazla konuşulmalıdır. Günümüzün sorunlarıyla alakalı olarak da yeni yorumlar ve yeni bakış açılarıyla  okunmalı, araştırılmalı, tartışılmalıdır.”

      Program, öğrencilerin hazırladığı, Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan “Dünden Bugüne” adlı tiyatro gösterisi ile devam etti. Ardından, Mehmet Akif Ersoy’un şiirleri okundu ve şiirlerinden bestelenen şarkılar söylendi. Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı hakkında yapılan röportajların videosu izlendi. Balahatun Anaokulu öğrencisi Nisanur Uçar, İstiklal Marşımızı okudu. Öğrencimizin okuyuşu, izleyenler tarafından oldukça ilgi gördü ve uzun süre alkışlandı. 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü dolaysıyla düzenlenen Liseler Arası Kompozisyon Yarışması’nda birinci olan Ertuğrulgazi Lisesinden Emine Baykal, yazdığı kompozisyonu okudu.

    Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğünce İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla düzenlenen liseler arası kompozisyon ve ortaokullar arası resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediye takdim edildi. Liseler arasında düzenlenen kompozisyon yarışmasında Ertuğrulgazi Lisesinden Emine Baykal birinci, İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Yaren Alp ikinci, Ertuğrulgazi Lisesinden Elanur Erkul üçüncü oldu. Ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen resim yarışmasında Murat Hüdavendigar Ortaokulu öğrencilerinden Zeynep Türkan birinci, Sümeyye Aybüke Başalan ikinci, Aybüke Talipoğlu üçüncü oldu. Öğrencilerimize ödülleri, Vali Yardımcımız Sayın Mustafa Kemal Özgün, Bilecik Belediyesi Başkan Yardımcımız Sayın Nihat Can,  Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Cuma Çoban ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş tarafından verildi.

     Hediye takdiminin ardından öğrenci, öğretmen ve Sayın Protokolümüzün katılımıyla toplu fotoğraf çekimi yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, program sonunda Ertuğrulgazi Lisesi Müdürü Zaim Akbulut’a, okul öğretmen ve öğrencilerine hazırladıkları güzel program dolayısıyla teşekkür etti. İstiklal Marşı’mızdaki ruhu ve hissiyatı, Mehmet Akif Ersoy’un değerlerini yansıtan bir program olduğu değerlendirmesinde bulundu.

12-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-201812-03-2018

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.