BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Gerçekleştirildi

   İstiklâl Marşı’nın TBMM’de kabulünün 98. yılı dönümü dolayısıyla Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde, Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı gerçekleştirildi. Programa Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, Bilecik İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, Bilecik İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik, İl Protokolü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü birim yöneticileri, okul ve kurum yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

   Programın açılış konuşmasını yapan Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Meryem Avcu, “Bayrağımız ve onun istiklalini ebedileştiren bir manzume olan İstiklal Marşı, kuşku yok ki ulusumuzun ruhunu, tarihini ve ideallerini yansıtan hiçbir zaman ölmeyecek mütemadiyen yaşacak olan mukaddes bir marştır.

   Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı´nda Türk Ulusunun neden savaştığını, neye inandığını açık bir şekilde anlatmıştır. Çanakkale savaşını yazdığı bir şiirle anlatan anlatmakla da kalmayıp adeta destanlaştıran Akif, Topyekün milli mücadelenin yaşandığı Kurtuluş Savaşı´na da İstiklal Marş´ımızı armağan etmiştir. İstiklal Marşı hem Türk Ulusunu hem de Mustafa Kemal´i mükemmel bir surette anlatan destan hüviyetindedir.

  Başta vatan ve ulus sevgisinin,  bağımsızlık ve hürriyet aşkının en veciz ve en seçkin ifadesi olan İstiklal Marşı´nı bize hediye olarak sunan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy´u saygıyla anıyor ve şükranlarımı sunuyorum. Ruhları şad olsun.” dedi.

   Program Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “İstiklal Marşının Doğuşu” konulu sözlü müzikli dinleti ile devam etti. İzleyenler tarafından oldukça ilgi gören ve alkış alan dinleti sonrası İstiklal Marşını Ezbere Okuma Yarışması ve Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine şiirini ezbere okuma yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediye takdim edildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Ramazan Çelik, program sonunda Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürü Meryem Avcu’ya okul öğretmen ve öğrencilerine hazırladıkları güzel program dolayısıyla teşekkür etti.

12-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-201912-03-2019

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.