BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kur´an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması

Kur´an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması

Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğünce İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu dışındaki ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile Din, Ahlak ve Değerler alanındaki seçmeli derslerin öğretimini desteklemek, öğrencilerimizin kişisel ilgi ve yeteneklerini ortaya çıkarmak ve geliştirmek, öz güvenlerini arttırmak, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla "Kur´an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması” düzenlenmiştir. 

İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlüklerinin Din Öğretimi Birimleri ve okul müdürlüklerinin koordinasyonu ve denetiminde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin rehberliğinde, gönüllü öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirilecek yarışmaya İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi dışında kalan tüm ortaokul ve lise öğrencileri katılabileceklerdir.

 Yarışmalar, okul ve ilçe aşamalarından oluşacaktır. Okul içi elemeler Mart ayında, ilçe elemeleri Nisan-Mayıs ayları içerisinde gerçekleştirilecektir. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, öğrenim gördükleri okul müdürlüğüne müracaat edecekler.  Okul müdürlükleri müracaat eden öğrencileri çalıştırmak, teknik bilgilendirme ve rehberlik yapmak amacıyla danışman öğretmen görevlendirilmesi yapacaklardır.

Öğrenciler yarışma için, yarışma kılavuzu ekinde yer alan Kur’an-ı Kerim’in bölümlerden birini seçecekler. Yarışmada, Diyanet İşleri Başkanlığı veya Türkiye Diyanet Vakfı mealleri esas alınacaktır.

Değerlendirme Esasları kısmında; Taban: 50 puan, Tecvid ve Mahreç: 15 puan, Yüzünden Doğru Okuma: 15 puan, Makam: 15 puan, Ses: 5 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden değerlendirme yapılacaktır.

Yarışmalara katılan ve/veya dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenleri için imkânlar dâhilinde çeşitli ödüller verilecektir. Derece alan yarışmacılara Başarı Belgesi, diğer yarışmacılara Katılım Belgesi, yarışmalara katılan okul müdürlüklerine, öğrencileri hazırlayan danışman öğretmenlere, koordinatör okul müdürlüklerine, destek veren tüm şahıs, kurum ve kuruluşlara teşekkür belgesi verilecektir.

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.