BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Merkez İlçe Okul/Kurum Müdürleri Toplantısı Atatürk İlkokulu Toplantı Salonu’nda Yapıldı

Merkez İlçe Okul/Kurum Müdürleri Toplantısı Atatürk İlkokulu Toplantı Salonu’nda Yapıldı

      20 Temmuz 2017 Perşembe günü Atatürk İlkokulu Toplantı Salonu’nda Merkez İlçe Okul/Kurum Müdürleri Toplantısı yapıldı. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, Müdür Yardımcılarımız Tahsin Yazır ve Bektaş Uçkun, Şube Müdürlerimiz Turan İpşiroğlu, Erdoğan Kaba, Cuma İvrendi ve Metin Sarıfakıoğulları, Hukuk Birimi Sorumlumuz Ebru Aşıcı ile merkez ilçe okul ve kurum müdürlerimiz katıldılar.

      Toplantı, İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş’un açış konuşmasıyla başladı. Durmuş, geçtiğimiz eğitim öğretim yılındaki gayretli çalışmalarından dolayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü birim amirlerine, okul ve kurum müdürlerimize teşekkür etti. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nın daha da başarılı ve sorunsuz bir yıl olmasını diledi.

      Fazilet Durmuş konuşmasında özellikle velilerin eğitim öğretim sürecine katılması gerektiğinin altını çizdi. Okul-veli iş birliğini sağlayarak veli desteğini kuvvetli şekilde aldığımızda, başarının çok daha kolay elde edilebildiğini, öğrencilerin motivasyonunun çok üst düzeylere yükselebildiğini ifade etti. Günümüzde ailelerin genellikle aşırı korumacı bir yaklaşımla çocuklarını yetiştirdiklerini anlatan Durmuş, bunun öğrencilerde özgüven eksikliğini ortaya çıkardığını söyledi. Bunun için, kendi başına karar verebilen, sosyal hayatın içine aktif olarak katılabilen, özgüveni yüksek, iyiyi kötüyü, doğruyu yanlışı, faydalıyı zararlıyı ayırt edebilen, milli ve manevi değerlerimizi özümsemiş, kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmemiz gerektiğini dile getirdi.

      Yenilenen müfredat programlarının Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz tarafından açıklandığını hatırlatan Durmuş, ilkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, İmam Hatip Ortaokulu ve İmam Hatip Lisesi düzeyinde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredatın yenilendiğini ifade etti. Müfredatların demokratik katılım sağlanarak oluşturulduğunu, toplumun her kesiminden görüş alındığını anlattı. Yeni müfredatta Değerler Eğitimi’ne özel bir yer ve önem verildiğini, adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik gibi kök değerlerin müfredata eklendiğini, 10 kök değer ve 9 temel yeterlilik ve becerinin yer aldığını dile getirdi. Yenilenen müfredatların ilk olarak 1. 5. ve 9. sınıflarda uygulamaya konulacağını anlattı. Müfredatın, öğrenciyi bilgi hamalı olmaktan kurtaracağını ve dersleri ilgi çekici hale getireceğini ifade etti. Yeni programlarla ilgili Eğitici Eğitimi alan öğretmenlerimizin plan dahilinde ilimizdeki öğretmenleri bu konuda bilgilendireceklerini dile getirdi.

      Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren bazı ortaokullarımızın 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitime geçeceğini kaydeden Durmuş, bu okullarımızın merkez ilçede Osmangazi ve Murat Hüdavendigar Ortaokulları, Bozüyük’te Saffet Şeker ve Yavuz Sultan Selim Ortaokulları, Osmaneli ilçemizde ise Cumhuriyet Ortaokulu olduğunu söyledi.

      Gazi Üniversitesi ile yapılan iş birliğine de değinen Fazilet Durmuş, Türk Milli Eğitim Sistemi’nin amaçları doğrultusunda il bazlı eğitim sorunlarının araştırılması, önceliklendirilmesi, eylem planlarının oluşturulması, Üniversite ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında köprü kurmak ve bu konuda örneklik oluşturmak amacıyla bir İş Birliği Protokolü imzalandığını, yeni eğitim öğretim yılında üniversite ile yapılan çalışmaların olumlu etkilerinin de hissedilmeye başlanacağını söyledi.

      Toplantıda, yeni eğitim öğretim yılında yapılacak çalışmalar, etkinlik ve projeler görüşüldü, bunlar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Destekleme ve Yetiştirme Kursları, EBA kullanımı konularında açıklamalar yapıldı. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler programı uygulamaya başlayacak olan Bilecik Şeyh Edebali Anadolu İmam Hatip Lisesinin bir tanıtımı yapıldı. Okulun, ilimizde bir Sosyal Bilimler Lisesi ve ikinci bir Fen Lisesi işlevi üstlendiğini, bunun ilimiz için önemli bir kazanç olduğu dile getirildi.

      Tercih Danışmanlığı çalışmalarının belirlenen okul ve kurumlarımızda başarıyla devam ettiği, lise ve üniversite tercihi aşamasında veli ve öğrencilerimize önemli bir destek sağlandığı ifade edildi.

      Yeni eğitim öğretim yılına hazırlık bağlamında okulların tesisat donanımlarının tamir ve bakım işleriyle temizlik konuları görüşüldü. Eğitim öğretim yılı başlayana kadar bu işlerin tamamlanacağı belirtildi. Hukuki konularda dikkat edilmesi gereken konular açıklandı.

      Dilek ve Temenniler bölümünde okul ve kurum müdürlerimizin çeşitli konulardaki görüş ve düşünceleri alındı. 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nın öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ülkemiz için başarılı ve huzurlu bir yıl olması dilekleriyle toplantıya son verildi.

20-07-201720-07-201720-07-201720-07-201720-07-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.