BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri ile Toplantı Yapıldı

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri ile Toplantı Yapıldı

     9 Mart 2017 Perşembe günü Atatürk İlkokulu Toplantı Salonu’nda Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri ve Sorumlu Şube Müdürleri Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, Şube Müdürümüz İbrahim Barış KALIN ve ilimiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri katıldı. Toplantıda ilimizde bulunan meslek liselerinin faaliyetlerine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Müdürlüğümüzce düzenlenmiş olan “Bilecik Mesleki Eğitim ve İstihdam Eğilimini Belirleme Çalıştayı” sonuçları ele alınarak yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

     Toplantının başında bir konuşma yapan Şube Müdürümüz İbrahim Barış KALIN, meslek liseleriyle sektör arasında yapılacak protokollere dikkat çekerek, Bakanlığımızın bu protokollere büyük önem verdiğini, meslek liselerimizin başka alanlarda gösterdiği başarıyı, sektör temsilcisi kuruluşlarla yapılacak protokollerde de göstereceğine inandığını belirtti. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri olarak bu konuya daha fazla eğildiklerini söyledi.

     İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, bu protokollerin, Milli Eğitim Bakanlığımızın politikaları gereği oluşturulmak durumunda olduğumuzu ifade etti. DURMUŞ, şöyle devam etti: “Bu politikaların gerçekleştirilmesi için hepimiz elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Okul yöneticilerimiz biraz özel sektör mantığıyla olaya bakabilmeliler. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çalışmalarına göre, Mesleki Yeterlik Belgesi olmayan kişiler artık  çalıştırılamayacaklar. Haliyle sektörün, yetişmiş elemana ihtiyacı var. Mesleki Yeterlik Belgesi olan elemana ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılayacak olan da meslek okullarımızdır. Dolayısıyla öğrenci okuldayken, sektörün istediği yeterliklere sahip olarak yetiştirilmesi için okul ve sektör arasında gereken iş birliğinin ve çalışmanın yapılması gerekir.”

    Öğrencilere meslek lisesinde önemsendiğini, kendisine değer verildiğini hissettirmemiz gerektiğini belirten DURMUŞ, mevcut sistem içinde öğrenciyi üretime kanalize etmemiz ve neler yapabileceğini ona göstermemiz gerektiğini anlattı. Başka Türkiye olmadığını, bu çocukları kazanmak için kolları sıvamamız gerektiğini ifade etti. Öğrencilere burs verilmesiyle ilgili sektörle görüşüldüğünü anlattı. Okul Müdürlerinden ihtisaslaşacakları alanı belirlemelerini isteyen Fazilet DURMUŞ, bu alana yoğunlaşmalarını tavsiye etti. Marka okul olma, tercih edilen bir okul olma yolunda kafa yorup gayret göstermemiz gerektiğini vurguladı.

    Toplantı sonunda okul müdürleriyle görüş alışverişinde bulunuldu. İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet DURMUŞ, toplantıya katılanlara teşekkür etti ve çalışmalarında başarılar diledi.

 

09-03-201709-03-201709-03-201709-03-201709-03-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.