BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Bilecik Türkiye Birincisi

Mesleki ve Teknik Eğitimde Bilecik Türkiye Birincisi

      Milli Eğitim Bakanlığı, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı sonu itibarıyla, mesleki ve teknik eğitime devam eden öğrencilerin, tüm ortaöğretim içindeki payının illere göre dağılımını açıkladı. Buna göre Türkiye ortalamasının % 43 olduğu tabloda Bilecik % 55 ile birinci sırayı alıyor.

      Ülkemizin her alanda kalkınmasında ve uluslar arası rekabette nitelikli iş gücünün büyük bir önemi bulunuyor. Gençlerimizin ilgi ve yeteneklerine uygun bir meslek alanında gerekli bilgi ve becerileri kazanarak toplumsal ve ekonomik yaşama katılmalarını sağlamak, böylece tüm sektörlerimizin katma değeri yüksek mal ve hizmet üretmeleri için ihtiyaç duydukları nitelikli insan gücünü yetiştirmek, Bakanlığımızın ortaöğretimdeki temel önceliği olarak belirtiliyor. Bu doğrultuda ülkemizde mesleki ve teknik eğitime devam eden öğrencilerin tüm ortaöğretim içindeki payının % 60’lara çıkarılması Bakanlığımızın öncelikli hedeflerinden biri olarak belirlenmiş olup, bu hedefi gerçekleştirmek amacıyla son dönemde mesleki ve teknik eğitim alanında birçok yenilik hayata geçirildi.

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş,  ilimizde 10-11 Ocak 2017 tarihlerinde Milli Eğitim Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odaları, Organize Sanayi Yönetimleri, bunların bünyelerinde faaliyet gösteren firma yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla gerçekleştirilen “Mesleki Eğitim Çalıştayı”nı hatırlattı. Çalıştayda tüm paydaşlarıyla Bilecik’te mesleki eğitimi irdelediklerini ve önemli kararlar aldıklarını, bu doğrultuda, Çalıştay sonrasında sektörün ihtiyaçlarını ve taleplerini göz önünde bulundurarak kapsamlı bir çalışma yapıp ilimiz genelinde öne çıkan sanayi ve ticaret alanlarını detaylı bir şekilde ele aldıklarını, açılacak, kapatılacak veya birleştirilecek alan/dallar üzerinde çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Böylece Bilecik’in ihtiyaç duyduğu alanlarda nitelikli iş gücünü yetiştirme ve dolayısıyla mesleki eğitimden mezun olan öğrencilerimizin istihdamını sağlama konusunda önemli adımları atmış olduklarını dile getirdi. Yine Çalıştayda alınan kararlar neticesinde sanayi sektörleriyle okullarımızın sıkı bir iş birliği içine girdiğini, art arda yapılan protokoller sayesinde mesleki ve teknik okullarımızla sanayi sektörlerimizin güzel bir dayanışma sergilediklerini belirtti. Bu noktada kazananın Bilecik ve dolayısıyla tüm Türkiye olduğunu vurguladı.

       Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan mesleki eğitim kompleksinden de söz eden Durmuş, “Mesleki eğitim kapsamında diğer bir projemiz de ödeneği hazır olan ve Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılması planlanan 32 derslikli, 5 atölyeli, pansiyon binası ve spor salonu olan bir mesleki eğitim kompleksinin yapımıdır. Kompleks tamamlandığında, sektörün içinde ve her an uygulamalı eğitim verebilen, istihdam garantisi olan, son teknoloji ile donatılmış bir eğitim tesisi ile mesleki yönden tam donanımlı olarak yetişmiş gençlerimizin yarınlara emin adımlarla ilerleyebileceği bir eğitim tesisini ilimize kazandırmış olacağız.”dedi.

 

      Mesleki ve teknik eğitime devam eden öğrencilerin, tüm ortaöğretim içindeki payının illere göre dağılımında % 55 oranıyla ilimizin birinci sırada yer almasından son derece mutlu olduklarını kaydeden Fazilet Durmuş, bu başarıya ulaşılmasında katkısı bulunan başta Bilecik Valiliğimiz olmak üzere tüm resmi ve özel kuruluşlara, eğitim çalışanlarına, öğrenci ve velilerimize teşekkür etti. Bilecik’in ve Türkiye’nin kalkınması ve dünya ile rekabet edebilmesi için Bakanlığımızın da hedefleri doğrultusunda mesleki ve teknik eğitimi daha üst seviyelere çıkarabilmek amacıyla tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

26-10-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.