BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERLE FARKINI GÖSTERİYOR

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERLE FARKINI GÖSTERİYOR

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ PROJELERLE FARKINI GÖSTERİYOR.

 

TÜBİTAK 46. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması projeleri başvuruları 27 Ocak 2015 tarihi itibariyle sona erdi.

İl Müdürlüğümüz bünyesinde Ar-Ge Birimimiz tarafından koordine edilen Avrupa Birliği Projeleri ve Kalkınma Ajansı Projelerinde kazanılmış bir birikim var. Ar-Ge Birimimiz bu konularda tüm okullarımıza eğitimler veriyor ve rehberlik ediyor. Bu birikime TÜBİTAK projelerini de ekleyerek eğitimde daha donanımlı hale geliyoruz. İlimiz TÜBİTAK’ın 2 yıldır 2 proje türünde öne çıkıyor;

 

2204- Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Türk Dili ve Edebiyatı, Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih dallarında ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmektedir.  

Bu projelerin kalitesinin de artmasına yönelik olarak Aralık  2014 BEBKA Teknik Destek Programı kapsamında “BİLECİK PROJE ÜRETİYOR-TÜBİTAK Bilimsel Proje Danışmanlığı Eğitimi” projemiz ile 149 öğretmenimize 3 gün boyunca proje danışmanlığı eğitimleri akademisyen hocalarımız tarafından daha kaliteli projeler üretilmesi için verildi. Öğretmenlerimizin farkındalıkları arttı. Eskişehir Bölgesi Bu yıl 46. düzenlenecek olan yarışmalara bu yıl ilimizden 10 branştan 177 proje başvurusu yapıldı.  Merkez ilçe okullarımız 112 başvuru ile öne çıktı. Geçtiğimiz yıla göre ilçelerimizden de katılım ve nitelik arttı. Bölgemizdeki büyük şehirlerle yarışır durumdayız. Nüfus ve öğrenci sayılarını düşünürsek bu yıl  proje sayısı olarak Eskişehir’ e çok yakınız, Kütahya, Çanakkale ve Yalova dan daha fazla proje ürettik. Umuyorum ki Eskişehir Bölge Sergisi ne katılacak birçok projemiz olacaktır. Bu yıl Ankara ya gidecek, yani derece yapacak projelerimiz de var. Öğrenci ve danışman öğretmenlerimize güvenimiz tamdır.

 

4006–  TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı

 

5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda başvuran okullara 5.000 TL destek verilmektedir. İlimizin program kapsamında kontenjanı 10 okuldur. Biz şu anda bu kontenjanı doldurduk ve yedek listede de 20 ye yakın okulumuz bulunmaktadır. Bu okullarımız içinde diğer illerde kullanılmayan kontenjanların ilimiz yedek liste okullarına aktarılması sürecinde umutluyuz. Başvuru yapan okullarımızın proje fuarlarını Mayıs-Haziran ayı içerisinde tüm ilçelerimizi kapsayacak şekilde şenlik havasında görme fırsatımız olacak.

 

İl Müdürlüğü olarak eğitime değer katan her türlü faaliyetin yanında olduğumuzu her fırsatta belirttik. Olmaya da devam edeceğiz.

tübitak

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.