BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ALTINKAYNAK´ın Öğretmenler Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürümüz İsmail ALTINKAYNAK´ın Öğretmenler Günü Mesajı

Aydınlık yarınlarımızın mimarları, yarınlarımızı emanet edeceğimiz fidanlarımızın bahçıvanları, fedakâr öğretmen arkadaşlarım Öğretmenler günümüzü en içten duygularımla kutluyorum.

Çok Kıymetli Meslektaşlarım,

Millet olma vasfını kazanmış tüm medeniyetler, bu özelliğini ortak kültür ve ahlaka sahip olmaya, yani milli birlik şuuruna borçludurlar. Maddi ve manevi olarak ilerlemeyi şiar edinmiş ülkemiz de bu şuuru asırladır korumuş ve korumaya da devam etmektedir. Bu topraklara vatan kimliği kazandıran ecdadımızın, bizlere bıraktığı bu milli birlik şuuruna, asırlardır gerçek anlamını kazandıran, kuşkusuz öğretmenlerimizdir. Onlar, ülkemizin bağımsızlığının ve bütünlüğünün gizli kahramanları ve teminatıdırlar. Bu anlayışa evrensel bir hüviyet kazandıran Atatürk şöyle demiştir. “Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Böyle bir davanın mihenk taşı olmak, onurlu olduğu kadar aynı zamanda meşakkatli de bir iştir. Siz değerli meslektaşlarım, ülkemiz adına bu onurlu ve ağır görevin bugünün dünyasındaki temsilcileri ve fedailerisiniz. Bu kutlu yolculukta sizlerin en büyük rehberi, bilginiz, tecrübeniz ve erdeminiz olacaktır. 

Bu kutsal yolculuğa yeni katılan çiçeği burnunda meslektaşlarım;

Aklınız ve gönlünüzü birleştirdiğiniz bu yolda sizlere başarılar diliyor, heyecanınızı her daim diri tutmanızı temenni ediyorum. Sizler de, milli menfaatlerimiz adına elinizi taşın altına koymaya karar verdiniz. Bundan sonra tüm enerjinizi nitelikli, çağdaş bireyler yetiştirmeye harcayacaksınız. Unutmayınız, öğretmenlik kesinlikle maddi yönden gelişme gayesiyle yapılan bir meslek değildir. Sizlerin en büyük sermayesi yetiştireceğiniz beyinler olacaktır. Ayrıca bu yolda, meslekte tecrübe kazanmış olan öğretmenlerimizden yardım almayı da ihmal etmeyiniz.

Eğitim bayrağını devraldığımız emekli öğretmenlerimiz;

Emin olunuz ki, sizlerin biz eğitimcilere bıraktığı miras, güçlenerek büyüyecektir. Ne yapmamız gerektiğini biliyor ve yarınlarımıza güvenle bakıyoruz. Gözünüz arkada kalmasın. Kapımız sizlere daima açık olacaktır. Şahsım ve camiam adına eğitime verdiğiniz değerli katkılardan dolayı teşekkür ediyor, sağlıklı ve mutlu bir hayat geçirmenizi diliyorum.

Yine bu anlamlı günde, vazifesi başında şehit olan öğretmenlerimizi de rahmetle anıyor, ailelerine uzun ömürler diliyorum. Onlar, toplumu cehalet illetinin pençesinden kurtarmak için çıktıkları yolda canlarını feda etmişlerdir. Ruhları şad olsun…

Değerli meslektaşlarım;

Siz şanlı tarihimizde ve milletimizin kalbinde, seçkin yerini almış, takdir ve saygıyla anılan bir mesleğin bireylerisiniz. Bu millete Anadolu´nun kapılarını açan Sultan Alparslan´ı; çağ açıp çağ kapayan Fatihleri; tarihin en muhteşem İmparatorları olan Yavuzları, Kanunileri; mazlum milletlerin hürriyet örneği Atatürk´ü yetiştiren öğretmenlersiniz. Sizler fert düzeyinde etkisi anne –babadan fazla, toplum düzeyinde ise medeniyeti ellerinde yoğuran bir güce sahipsiniz. Bilmelisiniz ki, sizler öğrenmeyi ve öğretmeyi kutsal sayan bir ecdadın torunlarısınız.

 Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diyen, “Ya öğrenen ol, ya öğreten ya da onları sevenlerden, sakın dördüncüsü olma helak olursun” diyerek ilmin önemine işaret eden bir kültürün derinliklerinden besleniyoruz. İnsanlığın ilim hafızasına büyük katkılar sunmuş bir ecdadın torunları olmakla da gurur duyuyoruz. Bu bayrağı sizlerle birlikte onurla taşıyoruz, yarınlara gururla aktaracağımızı biliyoruz. İnsanlık, dün nasıl ecdadımızın bilime sunduğu katkıyla terakki etmiş ise, yarınlar da sizlerin yetiştirdiği “kendini ve varoluş gayesini bilen birikimli ve özgüvenli nesiller” ile bunu görmeğe devam edecektir.

Vazifemiz; milli, manevi değerlerimiz etrafında sıkılmış bir yumruk gibi kenetlenmek ve çok çalışmaktır. Tüm öğrencilerimizi öz evladımız gibi görmek ve ona göre davranmak durumundayız. Unutmayalım ki, hammaddemiz insandır ve hata yapma şansımız yoktur. 

Osmanlının öğretmeni Şeyh Edebali “Asıl ölüm, ilimden payını almayanlar içindir. İlim sahiplerini koruyunuz!” diyor.

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününüzü tekrar kutluyor, saygılar sunuyorum.

 

24.11.2015

İsmail ALTINKAYNAK 

Bilecik Milli Eğitim Müdürü

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.