BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüzce Hazırlanan Doğru Tercih Rehberi ve Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Bilgilendirme Kılavuzu Kitapçıkları Öğrencilerimize Ulaştırıldı

Müdürlüğümüzce Hazırlanan Doğru Tercih Rehberi ve Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Bilgilendirme Kılavuzu Kitapçıkları Öğrencilerimize Ulaştırıldı

      Ortaokul 8. sınıf ve lise 12. sınıf öğrencilerimize yönelik olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan Doğru Tercih Rehberi ve Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Bilgilendirme Kılavuzu kitapçıkları öğrencilerimize ulaştırıldı. Kitapçıklar, lise ve üniversite tercihi yapacak öğrencilerimiz için önemli bilgiler ve ipuçları içeriyor.

     Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi Bilgilendirme Kılavuzu, lise tercihi yapacak olan 8. Sınıf öğrencilerimize yönelik hazırlandı. Kılavuzda mesleklerin özellikleri ve meslek seçiminde dikkat edilecek konular, lise türleri ve bunların özellikleri, lise seçerken dikkat edilecek hususlar, tercih ve yerleştirme işlemleri, kayıt ve nakil işlemleri hakkında ayrıntılı ve anlaşılır bilgiler yer alıyor. Ayrıca anne babalara da bu süreçte neler yapabilecekleri konusunda tavsiyeler yer alıyor.

      Üniversite tercihi yapacak olan lise son sınıf öğrencilerimiz için hazırlanan Doğru Tercih Rehberi’nde ise YGS ve LYS hakkında genel bilgiler, ÖSYS’de yapılan son değişiklikler, tercih yaparken dikkat edilecek noktalar, meslek seçimi, üniversitelerdeki not sistemleri, burslar, öğrenci değişim programları, geleceğin gözde meslekleri gibi konularda bilgiler yer alıyor. Kılavuzun son bölümlerinde öğrencilerimize yol gösteren röportajlar, anne babalara tavsiyeler gibi konular bulunuyor.

 

      İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, 8. ve 12. sınıf öğrencilerimize kılavuzluk edecek olan kitapçıkların, okul ve meslek seçme aşamasındaki öğrencilerimize ve onların velilerine büyük yarar sağlayacağını ifade etti. Tercih aşamasında insanların kafalarının karıştığını, yetersiz ya da yanlış bilgilerle hareket eden öğrenci ve velilerimizin bazen yaptıkları tercihlerden pişmanlık duyduklarını dile getiren Durmuş, öğrenci ve velilerimizi bu konuda doğru ve yeterli bilgilerle aydınlatmak, tercih sürecinde onlara destek olmak amacıyla kitapçıkları hazırladıklarını ve öğrencilerimize ulaştırdıklarını söyledi. Bu hafta sonu Lisans Yerleştirme Sınavlarına girecek olan öğrencilerimize de bu vesile ile başarılar diledi.

09-06-201709-06-201709-06-201709-06-201709-06-2017

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.