BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürlüğümüzün Ortağı Olduğu Bir Proje Daha Kabul Edildi

Müdürlüğümüzün Ortağı Olduğu Bir Proje Daha Kabul Edildi

      Müdürlüğümüzün de ortakları arasında bulunduğu, Valiliğimizin koordinatörlüğünde 2016 yılında hazırlanan "Better Futures with Enhanced Capacity and Awareness on Climate Change" (İklim Değişikliğinde Geliştirilmiş Kapasite ve Farkındalık ile Daha İyi Gelecekler) projesi, Proje Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından hibe programı kapsamında kabul edildi. Proje, Bilecik Valiliği AB Proje Koordinasyon Merkezi koordinatörlüğünde hazırlandı. 10 bin öğrenci ve kamu çalışanlarının eğitilmesinin amaçlandığı proje ile iklim değişikliği çalışmaları yapılacak.

      Söz konusu proje ile iklim değişikliğinin su kaynakları, tarımsal üretim ve aşırı iklim olayları üzerine olan olumsuz etkilerine karşı hassasiyeti minimuma indirmek veya önlemek amacıyla alınacak tedbirler ortaya konularak iklim değişikliğinin olası etkilerini azaltmak için alınacak önlemler konusunda akademisyenler, yerel yönetimler ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yanında sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de eğitilecek.

      Proje, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yanı sıra Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bilecik Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Osmaneli Belediyesi, Edebalı Kültür ve Araştırma Derneği ortaklığında yürütülecek. Bisikletliler Derneği Bilecik Şubesi de projenin iştirakçi ortağı olacak. Türkiye çapında kabul edilen 25 projeden biri olan projenin bütçesi 44.132,58 euro olarak açıklandı. Proje, Bilecik´te kabul edilen ilk IPA projesi olma özelliğini de taşıyor. Proje uygulamaları 15 Eylül itibariyle Merkez ve Osmaneli ilçesini de kapsayacak şekilde başlayacak.

      Proje ekibinde yer alan Müdürlüğümüz personelinin, projenin hazırlanmasında ve uygulanmasında her türlü desteği sağlamakta olduğunu kaydeden İl Milli Eğitim Müdürümüz Fazilet Durmuş, gelişen dünyanın ve ülkemizin önemli sorunlarından birinin de iklim değişikliği olduğunu söyledi. Önlem alınmadığı takdirde insan hayatının ve tüm doğal hayatın iklim değişikliğinden büyük zararlar göreceğini vurgulayan Durmuş, insanların ve ülkelerin üretim faaliyetleri esnasında doğal dengeyi de göz önünde bulundurmalarının şart olduğunu ifade etti. Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakabilmek için herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini ifade ederek, proje ile birçok kurum ve kuruluşun ortak çalışması sayesinde iklim değişikliği konusunda önemli adımların atılacağına ve ortak bir bilinç oluşacağına inandığını dile getirdi. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diledi.

08-08-201707-08-2017

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.