BİLECİK İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Müdürümüz Dr. Güsamettin Erdoğan’ın 2018 - 2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

 Müdürümüz Dr. Güsamettin Erdoğan’ın 2018 - 2019 Eğitim Öğretim Yılı Mesajı

 “Eğitim şart!” der hani herkes, iki lafın arasında hep. Bilmezler,  sevmek şarttır asıl. Başta insanı, sonra vatanı sevmek… Sevdiğin şeylerin iyiliği için bir şeyler yapmak ne güzel ve kolaydır aslında. Eğitim de böyle başlar: sevgiyle… Nasıl ki sevmeden istemeden yapılan işler sağlıklı sonuç vermezse, sevgisiz verilen eğitimler de beklenilen hedefleri yakalayamaz.

Kendini bugüne kadar var etmiş ve gelecekte de varlığını güçlü bir şekilde sürdürmek isteyen her milletin önem verdiği en temel mesele, her zaman eğitim olmuştur. Görülüyor ki her çağda eğitimine sahip çıkan, onu sürekli değerlendiren toplumlar diğer milletler karşısında daha diri, daha kararlı durabilmişlerdir. Çünkü eğitim, gelişim ve ilerleme hareketinin temelidir.

Sürekli değişen ve gelişen dünyada, eğitim de, çağdaş birikim ve tecrübelerle insanlığa yön veren en önemli etken olarak, yeni oluşumlar ve gelişimler içindedir. Eğitim, toplumların yaşam standartlarını yükseltir ve onları ‘modern toplum’ olma yoluna yöneltir emin adımlarla. Dolayısıyla eğitimi toplumun ihtiyaçlarından ayırmak mümkün değildir.

Eğitim nesil yetiştirme işidir. Nesil yetiştirme ise medeniyet inşası iddiasını sürdürmektir. Kuruluşun ve kurtuluşun beşiği Bilecik’imizde Diriliş Neslinin inşasına talibiz. Hedefimiz; tarihimizin bize atfettiği, ecdadın bayraktarlığını yaptığı kutsal değerler ve ilkelerimiz doğrultusunda bilgi, toplumunun gerektirdiği becerilerle donanmış, milli kültür ile insanlığın evrensel değerlerini içselleştirmiş bireyler yetiştirmektir. Zira ülkelerin gücü iyi eğitime sahip donanımlı insan gücünden gelir. Bu anlamda ülke insanlarının aldıkları nitelikli eğitim ve bununla kazandıkları bilgi ve becerileri, ekonomik büyümeye yapabilecekleri katkıyla doğru orantılıdır. Bu yüzden ülke kalkınmasında,  sosyo-ekonomik gelişmelerin en önemli gücü ve verimlilik artışının temel etmeni toplumun eğitim düzeyidir.

Teknolojinin dijitalle yeni bir ivme kazandığı, dijital dönüşümün yaşandığı ve yeni bir sanayi devriminin söz konusu olduğu bu dönemde sadece ekonomi değil, eğitimimiz de köklü bir değişimden geçmektedir. Bizim amacımız da geçmişimizi geleceğe entegre ederek eğitimimize inovasyon kazandırmaktır. 21.yüzyıl becerilerini, yaklaşımını, kodlama ve robotiği erken yaşlarda çocuklarla buluşturduğumuz takdirde, uluslararası rekabette eğitim kalitesiyle parlayan bir ülke olabiliriz. Çünkü eğitim bir ülkenin geleceğinin güvencesidir.

DEĞERLİ ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM,

2018 2019 yeni eğitim-öğretim yılını sizlerin de büyük bir heyecanla karşıladığını biliyorum. Topluma hizmet eden her meslek saygındır. Ama bütün meslek mensuplarını yetiştirip hayata hazırlayan öğretmenlik mesleği ayrı bir kutsiyet taşımaktadır. Sizler; mukaddesatımızın ve binlerce yıllık kültürümüzün aktarılmasında, ülkemizin güçlü yarınlara taşınmasında en etkin rolü üstlenmektesiniz.  Çağın yeniliklerine hakim, üreten, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek için çıktığımız bu yolda birlikte sizlerin desteği ve özverisiyle omuz omuza yürüyeceğiz. Sizlere inanıyor, güveniyor ve başarılar diliyorum

 

SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİM,

 

Sizler için ezberden uzak bilgiyi hayata geçirecek, davranış şekline dönüştürebileceğiniz bir eğitimi önemsiyoruz. Ancak ve ancak bilgiyi kullanmayı başardığınızda geleceğe sağlıklı bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Sizlerin başarısını belirleyen sadece derslerden aldığınız yüksek notlar değildir. Aynı zamanda kendinizi her alanda geliştirerek özgüvenli ve çok yönlü olmanızdır. Ülkemizin geleceğine yön verecek olan sizlersiniz. Size sunulan imkânlardan en iyi şekilde yaralanmanız, kendinizi iyi yetiştirmeniz bizlerin geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlayacaktır. Sizleri kucak dolusu sevgilerle selamlıyorum.

 

ÇOK KIYMETLİ VELİLERİMİZ,

 

Evlatlarınızın alacağı diplomalardan ziyade onlarla dolu dolu vakit geçirip sevgiyi aşılayın. Onların gözlerindeki ışık, yüzlerindeki gülücük hiçbir zaman eksilmesin. Evlarınızın okullarına gidin; öğretmenlerini, arkadaşlarını tanıyın. Geleceğimizin teminatı yavrularımızın, okullarda aldığı eğitim ve bilgi ışığında ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkaracaklarına inanıyoruz. Ülkemizin, ekonomi, bilim, sanayi, kültür, spor ve sosyal alanda dünyada adından söz ettirmesi öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenler kadar siz anne ve babaların da katkısı çok büyüktür. Bu doğrultuda sevgi ile yoğrulan evlatlarımızın vatanını, milletini seven, milli manevi değerlere bağlı, evrensel değerlere saygılı, bilgili, çevreyi ve doğayı koruyan doğruyu düşünen, sağlıklı bireyler olmasında bizlerle işbirliği içinde olmanızı ve bizlere desteklerinizi bekliyoruz.

 

Sizlerin ve bizlerin coşku ve gayreti oldukça yetiştirmekte olduğumuz gençler, Yahya Kemal Beyatlı’nın dediği ;

 

 “Duydum, akıncı cedlerimin  ihtirâsını,

  Her yaz, şimâle doğru asırlarca bir koşu...

  Bağrımda bir akis gibi kalmış uğultulu...

  Mağlûpken ordu, yaslı dururken bütün vatan,

  Rü´yâma girdi her gece bir fâtihâne zan.”  

 

Hisleriyle yoğrulacak ve geçmişimizden aldığımız feyzle; ezelden ebede, yükselen istikbalimize emin adımlarla ilerleyeceğiz.

 

Ülkemizin müreffeh yarınlarının mimarı değerli öğretmenlerimiz başta sizler olmak üzere, öğrenci velilerimizden idarecilerimize, hizmetlilerimize, eğitime gönül vermiş hayırseverlerimize,Bilecikli hemşehrilemize ve eğitime gönül vermiş tüm paydaşlarımıza kadar herkese selam ve saygılarımı iletirken sağlıklı, başarılı ve huzur dolu bir eğitim öğretim yılı olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyorum. Saygılarımla.

Dr. Güsamettin ERDOĞAN

Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü

 

Hürriyet Mahallesi Üniversite Sokak No5 Merkez BİLECİK - 0 (228) 280 11 00 / 0 (228) 280 11 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.